Biyografi

IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad ve Başarı Hikayesi!

IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad ve Başarı Hikayesi!

Mobilya denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri de IKEA. Dünyaca meşhur bu markayı bugünlere getiren ve dünya çapında ”Var Yemez Amca’‘ olarak bilinen Ingvar Kamprad ve büyük başarı hikayesi;

Kamprad’ın çocukluğu;

Ingvar Kamprad 30 Mart 1926 tarihinde İsveç’in Smaland şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğunu ise Agunnardy kasabası yakınlarındaki Elmtardy adlı bir çiftlikte geçirdi. IKEA markasının ismi de buradan gelir, yaşadığı yerin ve kendi isminin baş harfleri; Ingvar Kamprad Elmtardy Agnunnardy yani IKEA.

Ingvar para kazanmaya çok ufak yaşlarda başlamıştır. Stockholm‘den toplu şekilde aldığı kibritleri komşularına tek tek satan Ingvar daha sonra kalem, süs eşyaları, yem gibi bir çok ürün satmaya başlamış.

“İlk kazanmış olduğum para beni inanılmaz derecede mutlu etmişti.”
Ingvar Kamprad

IKEA’nın kuruluşu;

Sadece 17 yaşında iken arkadaşları gezerken ve top oynarken, o kendi birikimleri ve babasından da aldığı bir miktar borç ile IKEA‘yı kurdu. Bir süreliğine birçok ürün sattı ve daha sonra ona servet getirecek mobilya işine girmeye karar verdi.

“10 tane pahalı sandalye yerine 100 tane ucuz sandalye satmak daha iyidir.” diye düşünen Ingvar, kataloglar hazırlayarak evlere dağıttı. Sürümden kazanmayı hedefleyen genç girişimci ilk başlarda alt ve orta sınıflara hitap etti ve yerel atölyelerde yaptırdığı mobilyaları ucuz fiyatlardan sattı.

Bu durum yüzünden İsveç Mobilya Federasyonu tarafından kınandı, Ingvar bu sefer Polonya’dan mobilya ithal etmeye başladı. İsveç vergileri çok yüksek tutunca da, şirketin merkezini Danimarka’ya taşıdı. Her sorun karşısında yeni bir çözüm üretti ve IKEA’yı hızla dünya çapında bir marka haline getirmeyi başardı.

Ingvar 1956 yılında ilk kez bir tasarımcıyı işe aldı ve o tasarımcı Gillis Lundgren daha sonra bir röportajında şunları demiştir; “Tasarladığım bir masanın araba bagajına sığmadığını duyunca bana şöyle bağırdı; Sökün şu Allah’ın belası masanın ayaklarını!” Daha sonra IKEA müşterilerinin evde monte edebileceği mobilyalar üretmeye başladı.

Meşhur tutumluluğu;

Neden “Var yemez” kısmına gelecek olursak; Ingvar dünyanın en zengin insanlarından biri olmasına rağmen hayatı boyunca hep sade bir hayat sürdü. Ölene kadar 1993 Volvo model araç kullandı, neden diye sorduklarında ise şu cevabı verdi; “Çünkü ihtiyacım yok.”

Kendisine ait bir uçağı olmamasına karşın yaptığı uçak yolculuklarında da hep ekonomik sınıfı tercih etti. Öğle yemeklerini IKEA’nın içinde yer alan lokantalarda yedi. Bu kadar zenginliğin içinde sade yaşamı birçok insan tarafından tuhaf karşılansa da Kamprad’ın hayat felsefesi böyleydi.

Ingvar Kamprad’ın vefatı;

2015 yılında Bloomberg Milyarderler İndeksi’ne göre Ingvar Kamprad, 38.6 milyar euroluk serveti ile dünyadaki en zengin 10. isim olmuştur.

Ingvar Kamprad 27 Ocak 2018 tarihinde 91 yaşında iken doğduğu ülke İsveç’te hayatını kaybetti. Şu an şirketin başında 3 oğlundan en küçüğü olan Mathias Kamprad vardır.

Ingvar Kamprad cimri miydi, tutumlu muydu bu önemli değil, önemli olan çok zengin olmasına rağmen sade yaşamından hiçbir zaman vazgeçmemiş olması ve mutluluğun zengin olmakla hiçbir alakasının olmadığını göstermiş olmasıydı…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar