Ocak 11, 2019

Adidas ve Puma’nın Düşmanlığı Nereden Geliyor?

Şu an dünyada spor giyim sektörü üzerine en büyük markalardan ikisi olan Adidas ve Puma, iki kardeş Adi ve Rudi Dassler’in düşmanlığından doğarak bugünlere gelmiştir. Hatta bu düşmanlık sadece aralarında olan bir dargınlık değil, memleketlerinde gruplara bölünmüş ve 60 yıl süren bir dava haline gelmiştir.

Adi ve Rudi kardeşler 1924 yılında Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde ayakkabı yapıp satmak için Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) adında bir fabrika açarlar.

Bu iki kardeşin işleri oldukça iyidir ve dünyada gitgide tanınmaya başlarlar. Hatta 1928 Olimpiyat oyunlarında bir çok sporcuyu bu firma giydirmiştir. 1930 yılından sonra ise iki kardeş Nasyonal Sosyalist Hitler Nazi Partisi’ne üye olurlar.

Şirket büyüdükçe kardeşler aralarında bir takım anlaşmazlıklar da artar. Ancak rivayete göre onları birbirine düşürecek asıl sebep; İkinci Dünya Savaşı sırasında Rudi’nin ABD askerleri tarafından esir alındığında, ABD birlikleriyle ilişkileri iyi olan Adi’nin kardeşini kurtarmak için hiç bir çabada bulunmamasıdır.

Bu olaydan sonra Rudi, kardeşi Adi ile tüm ilişkilerini koparır ve bir süre sonra 1948 yılında şehrin diğer yakasında kendi fabrikasını kurar. Adi soyadı Dassler ile birleştirerek marka ismini Adidas olarak değiştirir. Rudi ise ilk başlarda markanın ismini Ruda olarak belirlese de daha sonraki zamanlarda marka ismini daha sportif bir isim olan Puma olarak değiştirir.

Rudi Dassler 27 Ekim 1974 tarihinde, kardeşi Adi ise 4 yıl sonra 6 Eylül 1978 tarihinde hayatını kaybeder. İki kardeş de birbirlerine küs olarak ölmüştür. İki kardeş öldüklerinde Adidas, Puma’ya göre çok daha popüler bir markaydı. Puma markası Rudolf Dassler’ın oğlu Armin Dassler yönetiminde günümüzde dünyaca bilinen markalardan biri haline gelmiştir.

Adidas ile Puma arasında süren bu ezeli düşmanlık, sembolik olarak 2009 yılında iki şirketin çalışanları arasında dostluk adına gerçekleşen bir futbol maçı mücadelesi ile son bulmuştur.

Ve son olarak Adidas ve Puma’nın yani Adi ve Rudi kardeşlerin hayat hikayesi 2016 yılında “Duell Der Brüder” isimli bir film ile beyazperdeye taşınmıştır. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler…

Benzer İçerikler;