İlginç BilgilerSuç ve Şiddet

İnsan Derilerinden Eşyalar Yapan Katil Ed Gein!

İNSAN DERİLERİNDEN EŞYALAR YAPAN KATİL ED GEİN!

Ed Gein sadece iki insan öldürmesine rağmen dünyanın gelmiş geçmiş en psikolojisi bozuk, en hastalıklı katili olarak tanınır. Hayatı başta Teksas Katliamı, Sapık ve Kuzuların Sessizliği gibi birçok filme ilham kaynağı oldu. Mezarlardan cesetler çalıp, derilerini yüzdükten sonra bu derilerden eşyalar yapan Ed Gein evinin her yerini bu eşyalar ile doldurdu. 1906 yılında doğan Ed Gein, 1984 yılında hayatını kaybetmiştir. İşte Ed Gein’in sıra dışı hayatı;

Ed Gein’in çocukluğu;

Doğup, büyüdüğü ev

Ed Gein tam adıyla Ed Theodore Gein 27 Ağustos 1906 tarihinde ABD’nin Wisconsin Eyaleti’nin La Crosse ilçesinde, babası George, annesi Augusta ve abisi Henry ile birlikte dört kişilik bir ailenin en küçük bireyi olarak dünyaya geldi. Babaları alkolik ve ilgisiz bir adam iken bunun aksine anneleri aşırı dindardı. Sürekli çocuklarına karşı babalarını kötüleyen Augusta, çocuklarına içkinin çok kötü bir şey olduğunu söylüyordu.

Buraya kadar her şey normal gibi gözükse de anne aslında aşırı dindar değil psikolojisi bozuk bir hastaydı. Çünkü çocuklarına tüm kadınların (kendisi hariç) fahişe olduğunu, onların şeytanın çalgıları olduğunu ve cehennemlik oldukları vaazını verdi. Annesi Ed’e, okuldan eve geleceğini başka yerlere gitmeyeceğini söylüyor, eğer Ed bir arkadaşlık kurarsa ona cezalar veriyordu. Ed’in sosyal hayatı hiç olmamasına rağmen okulda başarılı bir öğrenciydi.

Augusta her gün çocuklarına eski ahitten, ölümden ve ilahi intikamlardan bahsetti, İncil’den ayetler okudu. Annesinin bu enteresan katı eğitimine karşı Henry soğuk davransa da Ed annesini dinliyor, ona saygı ve hayranlık duyuyor, söylediklerini tasdikliyor ve onun gibi olmak istiyordu.

Yakınlarının ölümü;

Babasının Ölümü;

Ed Gein 34 yaşındayken babası George, alkolün yol açtığı kalp yetmezliği ile yaşamını yitirdi. Ed ve abisi Henry geçinebilmek için çeşitli işler yaptılar. Çevre tarafından sevilen ve güvenilir kardeşlerdi. Ed Gein bu dönemlerde komşularının çocuklarına bakıcılık dahi yaptı. Yetişkinlerle pek diyalog kuramayan Ed, çocuklarla daha iyi anlaşıyordu. Henry ise dul bir kadınla ilişki yaşamaya başlamış ve birlikte yaşamaya karar vermişti.
Henry, Ed’in annesine çok fazla bağlı olması nedeniyle endişe duyuyor ve bununla alakalı kardeşi Ed ile sık sık konuşuyordu.

Abisinin Ölümü;

Tarihler 16 Mayıs 1944’ü gösterdiğinde Ed ve Henry bahçedeki bataklık bitkilerini yakıyorlardı. Daha sonra yangın bir anda kontrolden çıktı ve kısa sürede bölgeye itfaiye geldi. İtfaiye yangını söndürdü ancak Henry ortalıkta yoktu, arama ekipleri bir süre sonra Henry’yi çıkan yangının az ilerisinde buldular. İlk başlarda ölüm nedeninin kalp yetmezliği sanıldı, daha sonra ise Henry’nin kafasında morluklar olduğu ortaya çıktı. Fakat ölüm nedeni değiştirilmedi, üstünde durulmadı, otopsi bile yapılmadı. Bazıları Henry’yi kardeşinin öldürdüğünden şüpheleniyordu. Ed Gein’in ilerleyen zamanlarda işlediği suçlardan dolayı bu dava tekrar açılsa da hiçbir zaman Henry Gein’in nasıl öldüğü bulunamadı.

Annesinin Ölümü;

Ed Gein artık annesi ile yalnızdı. Annesi Augusta, büyük oğlu Henry’nin ölümünden sonra felç ve inme geçirdi ve Ed Gein hayatını annesine bakmaya adadı. 29 Aralık 1945 tarihinde durumu daha kötüye giden anne Augusta hayatını kaybetti. Bu ölüm Ed’i çok ağır etkiledi. Ed Gein artık annesiz ve kimsesizdi, 39 yaşındaydı ve tek başına yaşıyordu.

Suç öncesi dönemi;

Ed Gein bu dönemlerde bir suç işlememesine rağmen insanların garipsediği davranışlar sergiliyordu. Çünkü annesinin ölümü Ed’i derinden etkilemişti. Annesini o kadar çok özlüyordu ki, onu diriltebilmeyi bile düşündü ve anatomi bilimi hakkında bilgiler edinmeye başladı. Bunların yanı sıra annesi gibi biri olmak istediği için cinsiyet değiştirmeyi düşünen Ed, sürekli cinsiyet değiştirme ile ilgili kitaplar okuyordu.

Nazilerin insan eti yediği hikayeleri okuyor, annesinin ardından sürekli ağlıyor ve dışarı çıkmıyordu. Artık annesini diriltmeyi başaramayacağını anlayan ve cesaret edemediği için cinsiyet değiştirmekten de vazgeçen Ed’in kafasında bir takım suçlar oluşmaya başladı, anatomi hakkında epey bilgi sahibi olan Ed, nitekim ilk cinayetini 1954 yılında işledi.

İşlediği suçlar;

Ed Gein

Cinsiyet değiştirmekten vazgeçen Ed, bir kadın derisinin de kendisini kadın gibi hissettireceğini hayal etti ve 1954 yılında annesi yaşlarında Mary Hogan isimli bir kadını öldürüp evine getirdi. Bu cesedin derisini soyan Ed, onu bir kıyafet gibi üstüne giydi. Aynaya baktığında kendisini annesi gibi ve ona benzer bir şekilde görünce çok mutlu oldu.

Ed, insan öldürmenin ve onu evine getirmenin zor bir iş olduğunu anlayınca, mezarlardan yakın zamanda ölen kadınların cesetlerini çalmaya başladı. Kontrolü iyice kaybeden Ed, artık bunu başka bir boyuta taşımış ve derilerden çeşitli eşyalar yapmaya başlamıştı. Abajur, önlük, eldiven, koltuk, çatal, meme uçlarından kemer, yemek için kase, bıçak, çatal ve aklınıza gelemeyecek her türlü eşyayı insan derisiyle kaplamaya başladı.

Ed 1957 yılında 2. ve son cinayetinde şüpheleri üstüne çekti. Kasabanın şerifi bir gün tuhaf davranışlar sergileyen Ed’i takip etti ve daha sonrasında gördükleri karşısında dili tutulan Şerif, hemen destek istedi. Polisler Ed’in evine düzenlenen baskında hayatları boyunca tekrar karşılaşmanın mümkün olmayacağı bir manzara ile karşı karşıya kaldılar. Ed Gein, çok fazla cinayet işlediği düşünülse de daha sonra cesetlerin mezarlardan çalındığı doğrulandı. Ed, ölü sevicilik ve yamyamlık gibi suçlamaları reddetmiş ve şunu söylemiştir; ”Cesetleri sadece evimi süslemek için çaldım.”

Ed Gein’in tutuklanışı;

Ed’in ölümü;

Ed Gein mahkemeye çıkmış ve akli dengesinin yerinde olmadığı anlaşılarak akıl hastanesine yatırılmıştır. Ed Gein kalan ömrünü akıl hastanelerinde geçirmiş ve 16 Temmuz 1984 tarihinde 77 yaşında iken solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Ed Gein’in eşyaları;

Çatal, kaşık
Eldiven
Kemer
Mumluk
Abajur

“Bana doğru gelen bir kadın gördüğümde aklımdan iki şey geçer. Bir yanım onunla güzel şeyler yaşamak, ona hoş davranmak ister. Öteki yanım mızrağın ucuna geçirilmiş kafasının nasıl görüneceğini anlatır bana…”

Ed Gein

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar