Sıra Dışı Hayatlar

İnsanlığın Karanlık Yüzü: Sarah Sartjie Baartman!

Avrupa'nın Karanlık Yüzü: Sarah Sartjie Baartman!

Sarah Sartjie Baartman 1789 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelmiş bir kız çocuğudur. Sarah’nın annesi, daha sonra babası da hayatını kaybedince Sarah bir başına kalır;

Afrika’dan İngiltere’ye;

Sarah’nın ilginç bir özelliği vardır, bu özellik aslında onun kabilesine özgü bir farklılıktır. Sarah’nın kalçaları ve kadınsal organı anormal şekilde büyüktür. Bu özelliğinin Avrupa’da dikkat çekeceğini düşünen İngiliz Doktor William Dunlop, 1810 yılında Sarah’yı alarak İngiltere’ye götürür ve cani doktor Sarah’nın burada eğlence mekanlarında sahne almasını sağlar. Daha sonra İrlanda’ya da götürülen Sarah birçok farklı mekanda insanları eğlendirmek zorunda bırakılır. Üstelik bu insanlar belirli bir ücret karşılığında Sarah’ya dokunabiliyor ve taciz edebiliyordu. Bu olaylar gerçekleştiğinde ise Sarah henüz 20’li yaşlarının başındaydı.

Sarah birçok eğlence mekanının yanı sıra fuarlarda, sirklerde de sahne aldı. Birçok Avrupalının iğrenç isteklerine ve tacizlerine maruz kaldı. Sahibi diye adlandırılan İngiliz Doktor William Dunlop 1814 yılında hayatını kaybedince, Henry Taylor adındaki bir adam Sarah Baartman’ı Fransa’ya Paris’e götürdü. Burada Sarah’yı bir hayvan eğitmeni olan S. Reaux‘a sattı. Burada sirklerde sahnelere çıkan Sarah’ya uygulanan tacizler devam etti, insanlar acımasızca davranarak kalçalarının gerçek olup olmaması adına ona iğneler dahi batırdılar.

Oradan oraya sürüklendi;

Daha sonra Anatomi Profesörü Georges Cuvier, Sarah’yı satın aldı. Gönül isterdi ki bu doktor, genç kızın acılarına son veren iyi kalpli bir doktor olsun. Ancak onun satın alma isteği arkasındaki neden zalimce idi. Hayvanlar ve insanlar arasındaki sözde kayıp bağı arayan Georges Cuvier, Sarah’ya tecavüz etti ve genç kadını hamile bıraktı. Çocuğun adı Okurra Reaux idi ve bilinmeyen bir hastalık nedeni ile bu küçük çocuk 5 yaşında hayatını kaybetti.

1815 yılında memleketinden binlerce kilometre uzaklıkta, kültürüne oldukça yabancı olduğu bir yerde, en kötüsü de acımasız insanların arasında kalan Sarah Baartman bilinmeyen bir neden ile hayatını kaybetti. Fakat ölümü bile onun için bir kurtuluş olamadı. Vefat etmesi üzerinden henüz 24 saat geçmemiş iken George Cuvier tarafından vücudu yarıldı. Beyni ve cinsel organı çıkarılarak -burası çok manidardır- bu organlar Paris İnsanlık Müzesi‘ne konuldu. Dondurulan vücudu ise 1974 yılına dek halka açık bir şekilde cam bir mekan içinde sergilendi.

İlgili içerik: ABD’nin Karanlık Yüzü: Ota Benga kimdir?

Nelson Mandela;

1994 yılında ise Güney Afrika Cumhurbaşkanı seçilen Nelson Mandela, Fransız hükümetinden Sarah’nın kalıntılarının gönderilmesini istedi. Bu isteği en sonunda kabul eden Fransız hükumeti 2002 yılının Mart ayında Sarah’nın bedenini Güney Afrika‘ya gönderdi. Nitekim Sarah Baartman, 2002 yılının Ağustos ayında Avrupa’ya gitmesinden 192 yıl sonra Doğu Cape eyaletindeki Hankey kasabasında Güney Afrika Ulusal Kadınlar Günü‘nde toprağa verildi.

Siyah Venüs filmi;

27 Ekim 2010 tarihinde beyazperdeye uyarlanan Siyah Venüs filmi Sarah’nın hayatını anlatmaktadır. Ancak film Fransa yapımıdır, filmi izlemediğim için Fransızların konuyu nasıl işlediklerini veya bir çarpıtma olup olmadığını bilmiyorum. İzlemek isteyenler buna kendileri karar versinler, izlediyseniz eğer film hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar