Biyografi

İnternet Dünyasını Kökten Değiştiren Aaron Swartz Kimdir?

İnternet Dünyasını Kökten Değiştiren Aaron Swartz Kimdir?

Henüz çocuk yaşta olmasına rağmen, Wikipedia’nın atasını hayata geçiren ve Reddit’in kurucularından olan, daha sonra MIT’i hackleyen ve tüm bunları sırf insanlar bilgiye ulaşsın diye yapan “İnternetin Öz Oğlu” lakaplı dahi çocuk Aaron Swartz kimdir;

Çocukluğu;

Aaron Swartz 8 Kasım 1986 tarihinde Amerika’nın Chicago şehrinde dünyaya geldi. Babası Robert Swartz yazılımcı ve girişimciydi, Swartz’ın bilgisayarlarla erken tanışmasının sebebi de budur. Çocukluğunun çoğunu bilgisayar, programlama ve internet hakkında bilgi edinerek geçirdi.

Aaron Swartz

12 yaşına geldiğinde ise müthiş bir fikir ortaya koymuş ve “The Info Network” adında bir site kurmuştu. Bu site günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen internetin ansiklopedisi Wikipedia’nın atası niteliğindedir. Swartz’ın açtığı bu site dünya çapında hızla ün kazanmaya başladı.

Bu ün akabinde Aaron Swartz’a önemli bir ödül de getirdi, Swartz 13 yaşında ArsDigita Ödülü’nü kazandı. Bu ödül ticari olmayan, “yararlı ve eğitici” web siteleri kuran gençlere verilen bir ödüldü. Swartz’ın her zaman söylediği gibi amacı da zaten buydu; İnsanların bilgiye ücretsiz erişmesi.

Üniversiteyi Bıraktı;

Aaron Swartz çalışmalarına devam etti ve birçok farklı projede yer aldı. Kendinden büyük yazılımcılar Swartz’ın bu yeteneklerine hayret ediyordu. Artık liseyi bitiren Swartz toplumu daha iyi anlamak için Stanford Üniversitesi sosyoloji bölümünü tercih etti, ancak umduğunu bulamayan Aaron Swartz birçok dahi gibi o da 1 yıl sonra üniversiteyi bırakma kararı aldı.

Aaron Swartz

Swartz daha sonra “Infogami” adında yeni bir site kurdu, bu site ile insanlar istediği şekilde site oluşturabilecekti, ancak Swartz siteden beklediği ilgiyi göremedi. 2005 yılının sonlarına doğru ise kurduğu bu siteyi Reddit ile birleştirdi ve Reddit’in Steve Huffman ve Alexis Ohanian ile birlikte 3 kurucusundan biri olmuş oldu.

Reddit’in bu hızlı yükselişi yatırımcıların dikkatini çekti ve siteyi satın almak istedi. Reddit 2006 yılında satılınca Swartz bir anda zengin oldu. 20 yaşında zengin olan genç dahi henüz en büyük hayalini gerçekleştirmemişti, fakat kurduğu bu hayaller kendisine pahalıya mal olacaktı.

İnsanlara Bilgi Sunmak İçin;

Bilgiye ulaşma özgürlüğünü savunmaya yönelik eylemleriyle tanınan Aaron Swartz, 2009 yılında Amerikan federal mahkemelerine ait PACER veritabanında bulunan ve her sayfa başına 10 Cent alınan 18 milyon belgeyi bilgisayarına indirip halka açık hale getirdi. Fakat yaptığı bu eylemden ceza almadı, çünkü zaten bu belgeler halka açık olmalıydı.

Ancak FBI, Swartz’ı yakın takibe aldı. Swartz’ın yeni hedefi ise bilimsel araştırmaların da ücretsiz olmasıydı, çünkü o zamanlar bilimsel araştırmalara ve kaynaklara ulaşım ücret karşılığında oluyordu. Yani günümüzde internette bilgiye kolayca ulaşmak öyle kolay gerçekleşmedi. Aaron Swartz’ın bu konudaki eylemlerinin etkisi büyük pay sahibidir. Aaron Swartz daha sonra MIT’in bu bilgileri depoladığı sunuculara sızdı, bilgisayarına “4 milyon” adet bilimsel makale indirdi ve ardından halkın kullanımına sundu.

Yaptığı Bu Devrim Sonu Oldu;

Bilgi korsanlığı ve yasa dışı dosya indirme gibi suçlardan hakkında 13 dava açıldı. Davalar birçok süreçten geçti, nitekim Aaron Swartz’ın davası 35 yıl hapis cezası ve 1 milyon dolar para cezası ile sonuçlandı. FBI’ın takibi ve içinde olduğu depresyonu kaldıramayan Swartz, 11 Ocak 2013 tarihinde 26 yaşında iken kendini asarak intihar etti.

Aaron Swartz

Swartz’ın yaptığı bu devrim bugünkü internet dünyasını kökten değiştirmiştir, ancak onun yaptıkları çok geç anlaşıldı. Öldükten sonra bir akrabası Aaron Swartz hakkında şunları söyledi; “O, kendisini zenginleştirmek için değil, interneti ve dünyayı daha adil, daha iyi bir yer haline getirmek için uğraştı.”

Aaron Swartz ölmeden önce birçok kampanya düzenlemiş, insanların bilgiye ulaşması için yüz binlerce imza toplamış ve ABD’de ki İnternet anlayışını kökten değiştirmeyi başarmıştı. ABD’den sonra bunun tüm dünyaya yayılması ile Swartz büyük bir işi başarmış ve hayalini kurduğu insanların bilgiye ücretsiz erişimi sonunda gerçekleşmişti.

Öldükten sonra kendisine birçok ödül verildi ve “İnternet’in Öz Evladı” ismiyle hayatı ile ilgili bir belgesel film çekildi. Kısacık hayatında insanlığa verdiği büyük hizmet için kendisine teşekkür ediyoruz. Bugün internet Aaron Swartz sayesinde daha güzel bir mecra.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar