Uzay & Bilim

Işık Hızı ile Uzayın Derinliklerine Dalıyoruz!

Işık Hızı ile Uzayın Derinliklerine Dalıyoruz!

Işık hızı sizce çok mu hızlı, yoksa çok da hızlı değil mi? Neyse, biz yolculuğumuza başlayalım buna yolda karar verirsiniz…

1. İlk durağımız Dünya;

Dünyanın çevresi ekvatordan 40.075 kilometredir. Işık hızı ise neredeyse saniyede 300.000 kilometre hızla hareket eder. Küçük bir hesap yaptığımızda ise ışık sadece ve sadece bir saniye içinde dünyanın çevresinde tam 7,5 tur atıyor.

2. Uydumuz Ay;

Dünyanın Ay’a olan uzaklığı 384 bin kilometredir. Işığın Ay’a ulaşması ise bir saniyeden sadece biraz daha fazla sürüyor, yaklaşık 1,25 saniye kadar. Işınlanarak gitseydik eğer bu kadar kısa sürmezdi herhalde.

3. Yıldızımız Güneş;

Güneşe olan uzaklığımız ise oldukça fazla. Tam 149.600.000 kilometre, kısaca 150 milyon kilometre de diyebiliriz. Güneş ışıkları ise bize o kadar hızlı olmasına rağmen 8 dakika 20 saniyede ulaşıyor. Güneş ile aramızdaki mesafe ışık hızıyla yaklaşık sekiz dakika.

4. Plüton;

Sürekli dışlanan cüce gezegen Plüton’un dünyadan uzaklığı ise 4,5 milyar kilometredir. Işık hızıyla Plüton’a varmamız dört saatten bile daha uzun sürerdi. Böylesine bir hızın kat ettiği yol ile aslında güneş sistemimizin de ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz.

5. Güneşten sonra en yakın yıldız;

Artık kilometreler ile hesap yapmak imkansız. Şimdi güneş sistemimizin dışına doğru yola çıktık ve 1915 yılında keşfedilmiş olan ve bize en yakın yıldız (Güneşten sonra) Proxima Centauri karşımıza çıkıyor. Müthiş bir hıza sahip ışık bile bu yıldıza dört sene iki ayda gidebiliyor.

6. En büyük yıldız;

Keşfedilmiş en büyük yıldızı kimler biliyor? İçine 5.1 milyar adet güneş sığacak büyüklükte olan dev yıldız Uy Scuti, daha büyüğünü henüz keşfedemedik. Bu dev yıldızla aramızda ışık hızıyla yaklaşık 9.500 yıl mesafe var.
Şimdi çıtayı biraz daha yükseltelim…

7. Galaksimiz Samanyolu;

İçinde tahmin edilen 250 milyardan fazla yıldız barındıran galaksimiz Samanyolu’nun bir ucundan diğer ucuna ışık hızıyla yaklaşık 100 bin senede gidiliyor.
Düşünün ki iki bin yılda dünyamızda neler, neler yaşandı.

8. Komşu galaksi Andromeda;

Biraz daha uzaklaştığımızda bize ise bize en yakın (büyük gök ada olarak) Andromeda galaksisi karşımıza çıkıyor; bu galaksi bizden 2.2 milyon ışık yılı uzaklıkta. Düşünün ki dünyadan bir ışık yola çıkıyor, bize en yakın galaksiye ulaşması 2 milyon yıldan fazla sürüyor.

9. En uzak galaksi;

Ve geliyoruz yolculuğumuzun son durağına. Bize en uzak galaksi olarak bilinen GN-z11 Galaksisi, Samanyolu’ndan 13.4 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

Bir saniye içinde Ay’a varan bu muazzam hızdaki ışık işte bu kadar sönük kalıyor. Varın evrenin büyüklüğünü siz hesap edin…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar