Ülkelere Dair

İskoçya: Dünyanın En İlginç Ülkelerinden Biri!

İskoçya: Dünyanın En İlginç Ülkelerinden Biri!

İskoçya; İskoç viskileri, İskoç eteği, şehir efsaneleri, sıra dışı davranışları ve bolca kızıl saçlı insanların bulunduğu oldukça ilginç bir ülkedir. Gelin hep birlikte bu ülkeyi biraz daha yakından tanıyalım;

Nüfus;

İskoçya’nın nüfusu yaklaşık 5.5 milyondur. Aberdeen, Glasgow ve başkent Edinburgh en fazla nüfusa sahip şehirleridir. Toplam nüfusun %89’u İskoç, %7’si ise İngiliz, İrlandalı ve Gallilerden oluşur. Geriye kalan nüfus ise diğer farklı milletlere aittir.

İskoç etekleri;

İskoç erkeklerinin giydiği meşhur etekler özel günlerde ve düğün gibi davetlerde giyilir ve bu eteğe ‘kilt’ adı verilmektedir. Bu eteklerin renkleri ve desenleri giyen kişilerin hangi köy, mahalle ya da bölgeden olduklarını belirtmektedir.

Harry Potter’ın başladığı yer;

The Elephant House

Özellikle Harry Potter hayranlarını daha çok ilgilendiren bu bilgi de, Yazar J. K. Rowling, Harry Potter’ı başkent Edinburgh’daki The Elephant House isimli küçük bir kafeteryada yazmaya başlamıştır. Ayrıca filmlerdeki bir çok mekan ve Hogwarts okulu İskoçya’da yer almaktadır.

Edinburgh kalesi;

Başkent Edinburgh’un merkezinde yer alan bu tarihi kale İskoçya’nın en önemli turistik mekanlarından birisidir. 1000 yıldan uzun bir süre önce savunma amaçlı inşa edilen kale günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmıştır. Yapıyı yılda bir milyondan fazla insan ziyaret etmektedir.

William Wallace;

İskoçya’dan bahsedip William Wallace’a değinmemek olmaz. İskoçya’nın milli kahramanı Wallace, 1300’lü yıllarda İskoçya’nın bağımsızlığı için Kral 1. Edward’a karşı direniş kuvvetlerine önderlik etmiş ve 1305 yılında idam edilerek hayatını kaybetmiştir. Bu tarihi kişiliğin hayatı baş rolünde Mel Gibson’ın olduğu Cesur Yürek filmi ile 1995 senesinde beyazperdeye uyarlanmıştır.

İskoç kafası;

Nils Olav

Ülkenin ilginçlikleri “İskoç kafası” diye bir tabir ortaya çıkarmış. Örneğin; Nils Olav isimli bir penguene 2008 yılında Sir unvanı verilmiştir veya tüm ülkelerin milli hayvanı gerçek bir hayvan iken İskoçya’nın milli hayvanı efsanevi yaratık tek boynuzlu at olan Unicorn’dur. Bir başka ilginçlik ise Bonnybridge isimli bir kasaba her yıl yüzlerce UFO rapor edilmektedir, gibi…

Hadrian Duvarı;

Hadrian Duvarı

Roma İmparatorluğu döneminde Britanya’yı, İskoçyalı kuzey kabilelerden korumak için inşa edilmiş olan Hadrian duvarının bir kısmı halen ayaktadır. Ek bilgi olarak; Bu duvar, ünlü dizi Game of Thrones’daki duvara ilham olmuştur. Dizide de ülkenin yabani halktan ve akgezen isimli fantastik yaratıklardan korunması için büyük bir duvar inşa edilmiştir.

Zaten Game of Thrones’un yazarı George R. R. Martin İngilizdir ve dizide geçen ülkenin haritası İngiltere haritasına oldukça benzerdir, haritanın üst kısmında da bir duvar vardır ve İskoçya’da bildiğini üzere İngiltere’nin kuzeyinde yer alır. Yine dizide Ygrite, Tormund gibi yabani karakterler kızıldır. Bu da aslında bir başka göndermedir, çünkü İskoçya nüfusunun %14’ü kızıldır, %40’ı ise kızıl saç geni taşımaktadır.

Loch Ness Canavarı;

Bizim ülkemizde de bir efsane olan Van Gölü Canavarı gibi İskoçya’da da benzer bir efsane vardır. Highlands bölgesindeki Loch Ness gölünde yaşadığı ve ilk olarak 6. yüzyılda görüldüğü iddia edilen Loch Ness Canavarı veya Nessie isimli efsanevi yaratığın varlığına halkın bir kısmı inanmaktadır.

Kısa bilgiler;

Penisilini bulan Alexander Fleming İskoç’tur.

Dünyanın ilk yağmurluğunu üreten Charles Mackintosh İskoç’tur. Bu da gayet normal olsa gerek, çünkü bu ülkede senenin 300’ünden fazla gününde yağmur yağmaktadır.

Gayda adlı enstrüman İskoçyalılar tarafından icat edilmiş ve ilk olarak savaşlarda kullanılmıştır.

Golf sporu 15. yüzyılda ilk olarak İskoçlular tarafından bulunmuştur.

İskoç viskisi dünya çapında oldukça meşhurdur. İlk viski üretimi 15. yüzyılın sonlarında başlanmıştır.

Dünyaca meşhur şair Robert Burns İskoç’tur.

Son olarak futbola değinelim, dünyanın en büyük derbilerinden biri olan Celtic ve Glasgow Rangers takımları, İskoçya’nın Glasgow şehrinin iki büyük takımıdır. Ayrıca Manchester United’ın uzun zaman teknik direktörlüğünü yapmış Alex Ferguson’da İskoçya doğumludur.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar