Suç ve Şiddet

Istakoz Çocuk Olarak da Bilinen Grady Stiles!

Istakoz Çocuk Olarak da Bilinen Grady Stiles!

Dünyada çok çeşitli hastalık ve rahatsızlıklar var, hatta biz bunların çoğunu ne duyduk ne de gördük. Bu yazımızda ise bu sıra dışı hayatların birinden bahsedeceğiz.
Grady Stiles namı diğer Istakoz Çocuk!

Stiles ailesi;

Genetik olan bu hastalık, ellerde ve daha nadir olarak ayaklarda, ortadaki üç parmağın olmaması ya da baş ve serçe parmağa kaynamış şekilde doğmasını ifade eder. Bu anomaliye sahip kişilerin elleri ise ıstakoz kıskacını andırmaktadır.
Ancak bu rahatsızlık, Stiles ailesi için bir engel olmaktan çıkmış ve bunu bir avantaja dönüştürmüşlerdir.
Aile 1800’lü yılların sonlarında genişlemeye başlamış, bu hastalığa sahip olan çocuklarının sayısı artmış ve böylece “Istakoz Ailesi” adını verdikleri sirk kurmuşlardır.

O dönemlerde oldukça meşhur olan bu sirkler 20. yüzyılın son çeyreğine kadar varlığını sürdürdü. Ailenin oğullarından biri olan Grady Stiles’ın hikayesi ise, ailenin yaşadığı ender rahatsızlıktan daha meşhur olmuştur.

Istakoz Çocuk;

“Istakoz Çocuk” ismiyle anılan Grady Stiles tam adıyla Grady Franklin Stiles Jr. 26 Haziran 1937 tarihinde Pittsburgh’da dünyaya geldi. Onu özel kılan ayrıntı ise Grady’nin bu anomalinin hem ellerinde hem de ayaklarında olmasıydı, hayatının çoğu zamanını tekerlekli sandalye de geçirmesine rağmen Grady çok güçlü bir yapıya sahipti ve kendini vücut olarak oldukça geliştirmişti.
Grady Stiles, karnaval personeli Maria Teresa’ya aşık olmuştu ve bu aşkı karşılıksız değildi, çift bir süre sonra evlendiler ve iki çocukları oldu. Grady aynı genetik bozuklukta doğan çocuklarını da sirk işlerine dahil etti. İlerleyen zamanlarda alkol problemleri yaşamaya başlayan Grady eşine ve çocuklarına kötü davranmaya, onları dövmeye başladı. Eşini kıskaçlarıyla boğmaya çalışan Grady bir gün neredeyse Maria’yı öldürüyordu.

1988 yılında çiftin çocuklarından Donna, babasına evlenmek istediğini söyledi. Grady bu evliliğe müsaade etmeyince Donna babasını dinlemedi ve evden kaçarak sevdiği adama gitti. Grady düğün gününden bir gün önce av tüfeğini alarak Donna’nın sevdiği genci vurarak öldürdü. Bu cinayetten sonra mahkemeye çıkan Grady rahatsızlığından dolayı mahkum edilmedi ve 15 yıl boyunca gözetim altında tutma şartıyla serbest bırakıldı.

Bu olaydan sonra içkiyi bırakan Grady tekrar normal bir hayat sürmeye çalıştı. Ancak bu düzenli hayatı uzun sürmedi ,tekrar alkole başlayan Grady yine çevresine zarar vermeye, eşini ve çocuklarını dövmeye başladı. Buna daha fazla dayanamayan Maria, Grady’i öldürme planları yaptı.
Komşuları Chris Wyant’a 1500 dolar para teklif ederek, eşi Grady’i öldürmesini istedi. Chris tarafından yakın mesafeden silahla vurulan Grady 29 Kasım 1992 tarihinde hayatını kaybetti.
Bu cinayetten sonra Wyant 27 yıl, eşi Maria cinayeti planladığı için 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bugün hala bu anomaliye sahip insanlar yaşamaktadır. Örneğin alttaki fotoğrafta görülen adam ve yine benzeri farklı bir rahatsızlığa sahip (sakallı kadın) sevgilisi;

American Horror Story (AHS) dizisinin 4. sezonu Freak Show’da Grady Stiles’e da yer verilmiş, bu karakteri Evan Peters canlandırmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar