Mart 14, 2019

İstanbul’un Kayıp Adası Vordonisi!

İstanbul’da sizin de bildiğiniz üzere 9 ada var.
Bunlar; Büyük ada, Heybeli Ada, Burgaz Ada, Kınalı Ada, Kaşık Adası, Tavşan Adası, Sedef Adası, Yassı Ada ve Sivri Ada.

Fakat sanılanın aksine İstanbul’da 9 değil, 10 ada vardı. Peki ya bu ada neredeydi?
Bu kayıp ada Bostancı Çöken ve Höreke isimleri ile bilinen iki küçük adacığın tam altında bulunuyor. İşte bu küçük adacıklar bir zamanlar insanların yaşadığı büyük bir adanın geriye kalan kısmı.

Vordonos veya diğer adıyla Vordonisi adasına ulaşmak için günümüzden bin yıl öncesine gitmemiz gerek. Bizans döneminde bu ada sürgün edilen kişilerin ve din adamları ile birlikte belli bir nüfusa sahip halkın yaşadığı bir ada idi.

Uzunca yıllar boyunca üstünde birçok dini yapı ve evlerin bulunduğu bu ada Bizans’ın başkenti İstanbul’da 1010 yılında gerçekleşen büyük bir deprem sonucunda sulara gömüldü.

Bu ada sulara gömülürken diğer adaların yerinde durmasının nedeni Vordonisi adasının diğer adalara göre daha farklı bir yapıda olmasıydı. Ancak o dönemlerde bu bilgiye sahip olmayan halk bu büyük felaketten korkmuş ve diğer ada sakinleri uzunca bir dönem korku içinde yaşamış, bazıları ise adayı terk etmiştir.

Bu felaketin ardından Vordonisi adasında yaşayan insanların hiçbiri kurtulamamıştır. Aradan geçen uzun yıllar boyunca adanın akıbeti unutulup gitmiş ve zamanla Vordonisi Adasının adı tarihe karışmıştır.

Bu adanın battığı asırlar sonra ise tekrar gün yüzüne çıktı. Büyük Ada doğumlu bir Rum olan Akilla Milas araştırdığı eski haritalarda şans eseri bu adayı görmüştür. Milattan sonra 500 yıllarına ait bir haritada bu adayı gören Akilla Milas araştırmaları sonucunda ada hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmiş ve bu bilgileri bizlerle paylaşmıştır.

Dr. Akilla Millas

Yakın dönemde yapılan incelemeler sonucunda diğer adaların böyle bir tehlike içinde olmadığı ortaya çıkmıştır. Şimdilerde ise batık ada Vordonisi üzerinde çalışmalar hızlandırılmıştır. Bu önemli su altı şehri umarız gereken değeri görür ve tarihe sahip çıkılabilir.
Ayrıca bu adayı keşfeden ve bizlere hatırlatmış olan Dr. Akilla Milas’a da araştırmaları için teşekkür ederiz.

Kadim şehrimiz İstanbul’da kim bilir daha ne gizemler var…

Benzer İçerikler;