Kasım 4, 2019 İsviçre Hakkında Oldukça İlginç 15 Bilgi!

İsviçre Hakkında Oldukça İlginç 15 Bilgi!

İsviçre resmen yüksek dağlar ülkesidir. Çünkü ülkede 3 bin metreden uzun 200’den fazla, 4 bin metreden uzun 24 tane dağ vardır. Ülkenin en yüksek noktası ise 4634 metre ile Dufourspitze zirvesidir.

8 milyonluk bir nüfusa sahip İsviçre’nin başkenti sürekli karıştırılmaktadır. Basel, Zürih veya Cenevre değil İsviçre’nin başkenti Bern’dir.

Yaklaşık 450 çeşit peynir türüne ev sahipliği yapan İsviçre bu alanda dünyada ilk sıralarda yer alır. Bir diğeri ise ürettikleri kaliteli çikolatalar. Ülkede dünyaya ihraç edilmek üzere yılda 150 bin tondan fazla çikolata üretilmektedir.

İsviçre’de, nükleer bir savaş tehlikesine karşın ülkenin tüm nüfusunu barındırabilecek barınaklar mevcuttur. Ayrıca otoyollar, bir savaş durumunda kullanılmak üzere bariyerleri sökülerek kolaylıkla uçak pistine dönüştürülebilmektedir.

Ülkede 23 bin tane doktor vardır ve ortalama 250 kişiye 1 doktor düşer. Bu dünyada en iyi ortalamadır. Ötenazi, yani hekim destekli intihar yasaldır. İntihar oranında dünyada 82. sırada yer alır.

Ülkede herhangi bir vatandaş parlamentodan çıkan kanunlardan birinin değişmesi için dava açabilir ve değişiklik teklifinde bulunabilir. Ülkede çıkan bir yasa karşıtı için 100 gün içinde 50 bin imza toplanırsa yasa halk oylamasına sunulur.

Kanarya, hamster, balık gibi sosyal kabul edilen ve eşiyle mutlu olduğu belirlenmiş evcil hayvanlardan yalnızca bir tane bulundurmak kanunen yasaktır. Çift olarak sahiplenmek zorundasınız.

İsviçre dünyanın en liberal silah yasalarından birine sahiptir. 8 milyonluk ülke nüfusunun %46’sında silah bulunur. Bu alanda dünyada 3. sıradadır. 2 kişiden birinde silah olmasına rağmen dünyada en düşük suç ortalamasına sahip ülkelerden birisidir.

Pazar günleri gürültü ve görsel kirlilik yapabilecek her türlü aktivite kanunen yasaktır. Gece 10′ dan sonra apartmanda tuvalet sifonu çekmek de dahil olmak üzere toplum huzurunu bozabilecek her türlü gürültü yapmak kanunen yasaktır.

Dünyaca ünlü birçok saat markasına sahiptir, bunlardan bazıları; Rolex, IWC, Breitling, Omega, Zenith ve Patek Philippe’dir.

Ülkede çok fazla sayıda banka vardır ve İsviçre bankaları dünyanın en güvenli bankaları olarak kabul edilir.

Ülkenin bayrağı Vatikan ile birlikte dikdörtgen değil kare şeklinde olan iki ülkeden biridir.

Ülkenin milli içeceği süttür.

Ünlü çizgi film Heidi’nin yaşadığı ülkedir.

Sanıldığı gibi Avrupa Birliği’ne üye değildir.

Benzer İçerikler;