Ülkelere Dair

İsviçre Hakkında Oldukça İlginç Birkaç Bilgi!

İsviçre Hakkında Oldukça İlginç Birkaç Bilgi!

Yaklaşık olarak 9 milyonluk bir nüfusa sahip İsviçre’nin başkenti sürekli karıştırılmaktadır. Basel, Zürih veya Cenevre değil İsviçre’nin başkenti Bern’dir. İsviçre bir devlet olarak 1848 yılındaki İsviçre Federal Anayasası’nın kabulünden bu yana varlığını sürdürür. Bu devletin temelini oluşturan konfederasyonun kuruluşu ise 13. yüzyılın sonlarında gerçekleşmiştir. İsviçre, 1. Dünya Savaşı’nda tarafsızlığını açıklayarak askeri olarak savaşa katılmamıştır.

Yüksek dağlar ülkesi;

İsviçre yüksek dağları ile meşhur bir ülkedir. İsviçre’de 3 bin metreden uzun olan 200’den fazla, 4 bin metreden uzun ise 24 tane dağ bulunmaktadır. Ülkenin en yüksek noktası ise 4634 metre ile buz kaplı Dufourspitze zirvesidir. İsviçre’nin bu kadar fazla ve yüksek dağlara sahip olmasının nedeni ise Alp dağ silsilesinin büyük bölümü İsviçre sınırları içerisinde yer almasıdır.

Halk yasaları değiştirebilir;

Ülkede herhangi bir vatandaş parlamentodan çıkan kanunlardan birinin değişmesi için dava açabilir ve değişiklik teklifinde bulunabilir. Ülkede çıkan bir yasa karşıtı için 100 gün içinde 50 bin imza toplanırsa yasa halk oylamasına sunulur.

Ülkedeki ilginç kurallar;

Kanarya, hamster, balık gibi sosyal kabul edilen ve eşiyle mutlu olduğu belirlenmiş bazı evcil hayvanlardan yalnızca bir tane bulundurmak kanunen yasaktır. Çift olarak sahiplenmek zorundasınız.

Pazar günleri gürültü ve görsel kirlilik yapabilecek her türlü aktivite kanunen yasaktır. Gece 10′dan sonra apartmanda tuvalet sifonu çekmek de dahil olmak üzere toplum huzurunu bozabilecek her türlü gürültü kanunen yasaktır.

Birçok markada liderler;

Dünyaca ünlü birçok saat markasına sahiptir, bunlardan bazıları; Rolex, IWC, Breitling, Omega, Zenith ve Patek Philippe’dir.

Yaklaşık 450 çeşit peynir türüne ev sahipliği yapan İsviçre bu alanda dünyada ilk sıralarda yer alır. Bir diğeri ise ürettikleri kaliteli çikolatalar, ülkede dünyaya ihraç edilmek üzere yılda 150 bin tondan fazla çikolata üretilmektedir.

Ülkede çok fazla sayıda banka vardır ve İsviçre bankaları dünyanın en güvenli bankaları olarak kabul edilir.

Diğer ilginç bilgiler;

İsviçre’de, nükleer bir savaş tehlikesine karşın ülkenin tüm nüfusunu barındırabilecek barınaklar mevcuttur. Ayrıca otoyollar, bir savaş durumunda kullanılmak üzere bariyerleri sökülerek kolaylıkla uçak pistine dönüştürülebilmektedir.

İsviçre dünyanın en liberal silah yasalarından birine sahiptir. 8 milyonluk ülke nüfusunun %46’sında silah bulunur. Bu alanda dünyada 3. sıradadır. 2 kişiden birinde silah olmasına rağmen dünyada en düşük suç ortalamasına sahip ülkelerden birisidir.

Ülkede 23 bin tane doktor vardır ve ortalama 250 kişiye 1 doktor düşer. Bu dünyada en iyi ortalamadır. Ötenazi, yani hekim destekli intihar yasaldır. İntihar oranında dünyada 82. sırada yer alır.

Ülkenin milli içeceği süttür. Milli hayvanları ise tilkidir.

İsviçre, Vatikan ile birlikte bayrağı dikdörtgen değil kare şeklinde olan iki ülkeden biridir.

İsviçre ve Vatikan bayrağı

Ünlü çizgi film Heidi’nin yaşadığı ülkedir.

Sanıldığı gibi Avrupa Birliği’ne üye değildir.

İsviçre’deki bebek yiyen heykel;

Son olarak İsviçre’de oldukça meşhur olan bir heykelden bahsedelim, çünkü bu korkutucu heykeli çoğu kişi merak etmektedir. Kindlifresserbrunnen isimli bu yapı aslında bir çeşmedir ve üst kısmında bir dev veya canavarın bebekleri yediği heykel göze çarpmaktadır. 16. yüzyıldan kalma bu heykel hakkında birçok teori vardır; hangisi olduğu da kesin olarak bilinmemektedir. Bu teorilerden en mantıklı olanlarını sizlerle paylaşalım, hangisi olabileceğine siz karar verin.

1. teoriye göre sivri şapkalı olduğu için bu canavarın bir Yahudi’yi temsil ettiği varsayılmaktadır ve çocukları öldüren Yahudilere bir atıfta bulunulmak istenmiştir.
2. teoriye göre bu dev canavar Noel sezonunda yaramazlık yapan çocukları cezalandıran, Alp dağlarında yaşayan canavar benzeri bir yaratık olan Krampus’u temsil etmektedir.
3. teoriye göre ise bu heykelin sadece karnavallarda yaramazlık yapan çocukları korkutmak ve onlara gözdağı vermek amacıyla yapıldığı düşünülmektedir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar