Ağustos 15, 2019 Japon Kız Sadako Sasaki ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu!

Japon Kız Sadako Sasaki ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu!

Bugün yaşanmış gerçek bir hikayeden bahsedeceğiz, Hiroşima’ya atılan bombanın etkisini gösteren hikayelerden biri;

Sadako Sasaki, Japonya’nın Hiroşima kentinde Misasa Köprüsü yakınlarındaki bir evde yaşıyordu. 6 Ağustos 1945 tarihinde şehre atom bombası atıldığında Sadako yalnızca iki yaşındaydı. Neyse ki Sadako ve ailesi bu patlamadan sağ çıkabilmişti.

1954 yılına kadar sağlıklı bir çocuk olarak büyümüştü Sadako, aslında hastaydı fakat fark edilmemişti. Okulda atletizm takımında yer alıyordu, okulun düzenlediği bir yarışma sırasında Sadako koşarken aniden bir kriz geçirdi ve yere yığıldı, akabinde ise hemen hastaneye kaldırıldı.

Yapılan kontroller sonucunda bu nükleer patlamadan etkilenen kişilerde görülen türden bir hastalığa yakalandığı tespit edildi. Hastanede kaldığı süre içerisinde Sadako için yapılacak pek bir şey yoktu ve durumu gitgide daha da kötüleşmeye başladı.

Ancak Sadako henüz bir çocuktu, bu ölümcül hastalık dahi onun neşesini ondan alamıyordu. Hastanede geçirdiği zamanlarda koridorlarda dolaşıyor, diğer hastalarla arkadaş oluyordu, herkes Sadako’yu çok sevmişti. Sadako ile hastanede arkadaş olan yaşlı kanser hastası bir kadın vardı.

Bu yaşlı kadın ölmeden evvel, Sadako’ya; “Bizim inancımızda eğer kağıtlardan bin tane turna kuşu yaparsan her istediğin kabul olur demişti.” demişti. Sadako ise eğer bunu yaparsa iyi olacağına, hastalığından kurtulacağına inanmıştı.

Küçük kız Japon sanatı olan origami ile kağıttan turnalar yapmaya başladı, kısa süre içinde bir çok turna kuşu yaptı, neşe içinde bir bir yapıyordu kağıttan turnaları. Ta ki 25 Ekim 1955’de hayatını kaybedene kadar. Yaptığı kağıttan turnalar 644’de kalmıştı…

Sadako’nun bu uğraşı haberlerde ve basında yer buldu ve Japonya’nın dört bir yanından insanlar Sadako’ya kağıttan turnalar gönderdi. Sayısı milyonlara ulaşan turna kuşlarının bir kısmı bugün Japonya’da bir müzede sergilenmektedir.

Sadako Sasaki’nin bu hikayesi hakkında birçok kitap ve öykü yazıldı. Turnalarıyla birlikte onun birçok heykeli yapıldı. Sadako’nun başlatmış olduğu origami turnalar milletler arası barış operasyonunun, nükleer bombaların ve savaş karşıtı direnişin sembolü haline geldi.

1943 ve 1955 yılları arasında yaşayan Sadako Sasaki’nin hikayesi bu şekildedir…
Sadako’yu çok seven hemşireler, Sadako’nun yaptığı 644 turnaya 356 tane daha ekleyerek Sadako ile birlikte toprağa verdiler.

Benzer İçerikler;