Ülkelere Dair

Japonya Hakkında Bilgiler: Gerçekten İlginç İnsanlar!

Japonya Hakkında Bilgiler: Gerçekten İlginç İnsanlar!

Japonya Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Hatta en Asya’nın en doğusundaki ülkedir diyebiliriz. Japonya ismi, Japonca’da “güneş” ve “köken” anlamına gelir. Bu nedenle Japonya “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir. Japonlar için kutsal bir dağ olan Fuji Dağı ise aktif bir yanardağdır ancak 3 asırdan uzun bir süredir volkanik bir etkinlik göstermemiştir.

Japonya’nın nüfusu;

Japonya, 127 milyonluk nüfusuyla dünyanın nüfus açısından 10. en kalabalık ülkesidir. 2.194 kilometrekarelik yüz ölçümü ile megapol bir bölge olan başkent Tokyo ise yaklaşık 40 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık metropolitan alanıdır. Ayrıca Japonya nüfusunun yaklaşık yüzde 90’lık kısmı Budist ya da Şintu dinine mensuptur.

Adalar ülkesi;

6000’den fazla adaya sahip Japonya’nın 400’den fazla adasında yerleşim vardır. Çok fazla ada ve adacığa sahip Japonya bu alanda dünyadaki ilk sıralarda yer alır. Dünyada en fazla adaya sahip ülke ise yaklaşık 180 bin ada ve adacıktan oluşan Finlandiya’dır.
Adalar ülkesinden ziyade depremler ülkesi de denilebilir, çünkü maalesef depremlerin çok yaşandığı bir ülke. Günde en az 2-3 depremin yaşandığı Japonya’da senede 1500’ün üstünde deprem yaşanmakta. 1923 yılında 7.9’luk depremde yaklaşık 150 bin insan hayatını kaybetmiştir. Yakın zamanda daha büyük depremler olmasına rağmen gelişen teknolojileri sayesinde depremlere oldukça önlem alınmıştır.

Örnek ülkelerden biri;

Uzun yaşama konusunda Japonya dünyada en önde gelen ülkelerden birisidir. Gerek yaşam tarzları ve zengin kültürleri ile çoğu insanın hayran kalacağı bir ülkedir. Japonya’da 100 bine yakın insan 100 yaşının üzerindedir.
Japonya’nın hızlı trenleri dünyanın en dakik taşıma araçlarıdır. İstatistiklere göre ortalama gecikme süreleri 18 saniyedir. 20-25 saniye geciktiğinde ise yolculardan özür diledikleri de görülmüştür.

Japonya ekonomisi;

Japonya günümüzde teknolojik alanda dünyada ilk sırada yer alan ülkedir diyebiliriz. Ayrıca otomotiv, elektronik, kimya ve tekstil endüstrilerinde de dünya çapında ilk sıralardadır. 5 trilyon dolarlık milli gelirleri ile ABD ve Çin’den sonra 3. en büyük ekonomiye sahiptir. Çok çalışkan bir millet olan Japonya’da işsizlik oranı sadece %4 oranındadır, okuma-yazma oranı ise neredeyse %100’dür.

İlginç tarafları;

Örneğin dünyanın en meşhur kazalarından biri olan Titanik faciasından kurtulan bir Japon, diğer yolcular ile ölmediği için ülkesinde korkak ilan edilmiş ve öyle çağrılmıştır.
Japonya’da bizdeki Van Gölü Canavarı gibi çok fazla sayıda şehir efsanesi vardır ve birçok ilginç yaratığın varlığına inanırlar. Örneğin yarık ağızlı kadın, ayakları olmadan elleri üzerinde koşan bir yaratık olan Teke Teke, banyoda yaşayan çirkin görünümlü bir şeytan olduğuna inanılan Akaname veya Garez filminden bilinen Onryo yaratığı bunlardan bazılarıdır.

Lanetli Orman Aokigahara;

Dünyada suç oranı ve cinayet oranı en düşük ülkelerinden biriyken, intihar olayları yüksek boyuttadır. Her yıl 30 binden fazla insan intihar etmektedir. Japonların intihar etmek için seçtikleri en popüler yer Fuji dağının eteklerinde Aokigahara diğer adıyla Lanetli Orman’dır.

Nasıl ve ne zaman gidilir;

Japonya’ya İstanbul ve Ankara ilimizden direkt olarak Hiroşima, Dukuoka, Nagoya, Okinawa, Osaka, Tokyo ve Sendai’ye uçuşlar vardır. Japonya’ya ilk gidiş için 30 güne kadar Türkiye vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. Bununla birlikte 30 günü aşan ziyaretler için vize alınması gerekmektedir. Genellikle dört mevsim yaşadandığı Japonya ılıman bir iklime sahiptir, en az yağış alan yaz aylarında gitmek ise en doğrusu olacaktır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar