Suç ve Şiddet

John F. Kennedy Suikastı Nasıl Gerçekleşti!

John F. Kennedy Suikastı, Arkasında Kimler Vardı!

En genç Amerikan Başkanı olarak tarihteki yerini hala koruyan John F. Kennedy suikastı nasıl gerçekleşti, neden ve kim tarafından öldürüldü;

1917 yılında dünyaya gelen John Fitzgerald Kennedy, 1953’ten 1960’a kadar ABD Senatosu’nda görev almıştır. 1960 başkanlık seçimlerinde ise, Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Richard Nixon‘ı mağlup ederek ABD tarihinin en genç yaşta seçilen başkanı olmuştur.

Önemli icraatları;

John F. Kennedy aynı zamanda Pulitzer Ödülü kazanmış tek ABD başkanıdır. Başkanlık döneminde yaşanan önemli olaylardan bazıları; Fidel Castro yönetimini devirmeyi amaçlayan Domuzlar Körfezi Çıkarması, Küba Füze Krizi, Apollo Projesi ve Afroamerikan Sivil Haklar Hareketi olmuştur.

Bir diğer önemli olaysa Berlin’de yapmış olduğu konuşmaydı. 1963 yılında Soğuk Savaş devam ederken Kennedy, Batı Berlin‘deki konuşmasında; Ich bin ein Berliner (Ben bir Berlinliyim) diyerek Sovyetlere gözdağı vermişti. Tarihçilere göre bu gözdağı Soğuk Savaş‘ın sıcak bir çatışmaya dönüşmesini engellemişti.

John F. Kennedy’nin Berlin Konuşması

Kennedy suikastı;

Nitekim John F. Kennedy’e, 22 Kasım 1963 Cuma günü yerel saat ile 12.30’da, Demokrat Parti’nin Teksas’taki liberal ve muhafazakâr hizipleri arasındaki sürtüşmeyi bitirmek için geldiği Dallas şehir merkezinde, eşiyle birlikte açık bir arabanın içinde halkı selamlarken ateş açıldı.

Bir kez boğazından ve bir kez de başından vurulan Kennedy aynı araç ile hiç durmadan hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Başkan Yardımcısı Lyndon Baines Johnson ise Kennedy’nin ölümünden birkaç saat sonra yemin ederek başkanlığı devraldı. Suikastı gerçekleştiren Lee Harvey Oswald ise tutuklandı.

Kennedy daha öncesindeki bir sakatlığı nedeniyle tura korseyle çıkmıştı. İlk kurşundan sonra bu yüzden arabaya düşememiş, dimdik kalmış ve kafasını parçalayan ikinci kurşun için rahat bir hedef olmuştu. Yapılan incelemeler sonucu ise suikastı birden fazla kişinin gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.

Suikastçının ölümü birçok teoriye yol açtı;

Lee Harvey Oswald ve Jack Ruby

Suikasttan 2 gün sonra Lee Harvey Oswald, Yahudi kökenli Amerikalı gece kulübü işletmecisi Jack Ruby tarafından öldürüldü. Bu ölümden sonra sorular cevapsız kaldı ve birçok iddia ortaya atıldı. Bunlardan biri ise suikastın arkasında İsrail’in olmasıydı. Bunun nedeni de Kennedy’nin İsrail’in nükleer programına karşı çıkması olarak görülmüştü.

Bir diğer iddiaya göre Pentagon, FBI, CIA ve Gizli Operasyonlar birimlerinin ortak bir suikast planladığıdır. Diğer bir iddiaya göre de suikastın arkasında SSCB yani Rusya vardı. Lee Harvey Oswald’ın 1959 yılında SSCB’ne gitmesi ve 1962 yılında ABD’ye dönmesi bu iddiaları desteklemiştir. Ortaya atılan birçok teori ve suçlamalara karşın söz konucu cinayet bu güne kadar aydınlatılamamıştır.

İlgili İçerik: Amerika’nın suikasta uğrayan iki başkanı John f. Kennedy ve Abraham Lincoln arasındaki inanılmaz benzerlikler!

Film ve dizi;

Yönetmenliğini Oliver Stone‘un yaptığı ve suikastın arkasında olası derin devlet ilişkilerini konu alan 189 dakikalık JFK filmi 1991 yılında gösterime girmiştir.

Suikastı anlatan başka bir yapım ise; Stephen King‘in 11.22.63 adlı kitabından esinlenilen, 8 bölümlük bilim kurgu-drama dizisidir. Baş rollerini Sarah Gadon ve James Franco‘nun üstlendiği dizinin ilk bölümü 2016 yılında yayımlanmıştır.

Kennedy suikast videosu;
(Önemli not: bu video sakıncalıdır)

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar