Sıra Dışı Hayatlar

Juliane Koepcke Peruvian: Mucizevi Bir Yaşam Öyküsü!

Juliane Koepcke Peruvian: Mucizevi Bir Yaşam Öyküsü!

Yıl 1971…
Juliane Koepcke Peruvian, annesi ile birlikte Noel tatili için Peru’daki Lima Havalimanı’ndan, Pucallpa şehrine seyahat etmek üzere uçağa bindi.

Uçak kısa süre sonra düştü;

Kalkıştan yaklaşık yarım saat kadar sonra Amazon’un yağmur ormanları üzerinden geçen 92 kişilik yolcu uçağı çok güçlü bir fırtınanın ortasında kaldı. Uçağa önce yıldırım düştü ve uçak alev almaya başladı daha sonra kanadı kopan uçak hızlı bir şekilde ormanın derinliklerine çakıldı.

Juliane Koepcke Peruvian uçağın düştüğü sırada annesinin yanında olmadığını fark etti. Uçak yere çakıldıktan sonra Juliane’in emniyet kemerinin karnına battığını ve ağaçların etrafını çevrelediğini hatırladığını söylüyor. Köprücük ve kaval kemiği kırılmış, bacağında yara ve kolunda kesik ile kurtulan Juliane yürüyebilecek bir durumdaydı ve kendine geldikten sonra ilk önce annesini aramaya başladı.

Vahşi ormanda genç bir kız;

Ancak uçak kazası bazı sorunların sadece başlangıcıydı. Juliane, Amazon ormanlarında her an karşısına çıkabilecek vahşi hayvanlar veya nemli ortam sebebiyle böcekler ile karşı karşıyaydı. Üstelik uçağın düştüğü bölge timsahların bolca bulunduğu bir bölgeydi.

Tropikal ormanlarda yürüyen ve bir yandan gözleri annesini arayan Juliane’in yaralarına sinekler yumurta ve larvalar bırakmaya başladı. Larvalar 17 yaşındaki genç kızın kolunu yiyerek besleniyordu.

10. günde bir sığınağın yanında demirlenmiş bir tekne bulan Juliane, teknenin yakıt deposundan benzin alarak yaralarının üzerine döktü. Daha sonra o gün ki çabalarını şöyle anlatacaktı; ”Ormanda benzini koluma dökerek tedavi ettiğimde babamı gördüğümü hatırlıyorum. Biraz benzin aldım ve koluma döktüm. Kolumda 35 tane vardı. Oradan ayrılmak istemedim.”

Kurtuluşu;

Ve nihayet Juliane 11. günde 3 kişilik yerel bir balıkçı grup tarafından bulundu. Juliane’i köylerine götüren balıkçılar ertesi gün hastaneye götürdüler, ondan sonraki gün ise Juliane babası ile kavuştu. Babası ile kavuşma anını ”Sözsüz bir an” olarak niteleyen Juliane, hastaneden çıktıktan sonra uçak kazasında ölen kişilerin cesetlerini bulmak için yardımcı oldu.

12 Ocak’ta ise Juliane’in annesi Maria Keopcke’nin ölü bedenine ulaşıldı. İşin en ilginç tarafı ise kayıp olan annesi de uçak kazasında hayatta kalmayı başarmış ancak daha sonrasında açlık ve susuzluktan hayatını kaybetmiş.

Kazadan sonra Juliane;

Bir süre sonra TV programlarına çıkan Juliane, yaşadığı bu büyük travmayı uzun süre atlatamamış, çok fazla kabus gördüğünü ve annesinin ölümü kendisini çok ağır etkilediğini belirtmiştir.

Juliane’in sıra dışı kurtuluşu 1974 yılında Miracles Still Happen (Mucizeler Hala Gerçekleşiyor) filmi ile beyazperdeye taşındı.

Juliane Koepcke Peruvian, 40 yıl sonra yaşadığı kazayla ilgili hatıralarından oluşan “Gökyüzünden Düştüğüm Zaman” adında bir de kitap yazmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar