Ocak 18, 2019

Kanada’nın Neden Farklı Olduğunu Gösteren 10 Bilgi!

37 milyonluk bir nüfusa sahip Kanada’nın başkenti Ottawa’dır. Kanada’nın en büyük özelliklerinden biri çok fazla göle sahip olmasıdır. Öyle ki dünya üzerinde bulunan tüm göllerin yüzde altmışından fazla Kanada sınırları içerisinde yer alır.

Hazır sınırları demişken Kuzey Amerika’da yer alan Kanada, Rusya’nın ardından dünyanın en büyük 2. toprak alanına sahip ülkesidir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ile olan sınırı dünyanın en uzun kara sınırıdır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada, parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur.

Dünyanın en fazla göç alan ülkelerinden biri olan Kanada kuvvetli bir adalet sistemine, sosyal hizmetlere ve kültürel bir yapıya sahiptir. Yaşam standartları oldukça yüksek olan Kanada dünyanın en düşük suç oranına sahip ülkelerinden birisidir.

Ülke nüfusunun yarısından çoğu üniversite mezunudur. İlk öğretim ve orta öğretim ücretsizdir, yüksek öğretimde ise devlet sübvansiyonu vardır. Dünyada eğitime en çok yatırım yapan ülkedir. Dünya çapında meşhur üniversite ve kolejlere sahip Kanada’ya eğitim almak için dünyanın dört bir yanından öğrenciler gelir.

Kanada hızlı nüfus artışı ve yaygınlaşan yerleşim yerlerine rağmen yeşilliklerini ve doğasını hiç bozmamaktadır. Ülkenin büyük bir bölümü ormanlar ile kaplıdır. Modern bir ülke olmasına rağmen aynı zamanda doğasını da koruyarak gelişmektedir.

Kanada’nın ormanlar ve göllerle kaplı olmasının yanı sıra en güzel yanlarından biri de kuzey ışıklarıdır. Muazzam bir manzara sunan bu doğa olayını Kanada’nın özellikle kuzey bölgelerinde çok net bir şekilde seyredebilmek mümkündür.

Kanadalılar birçok ülke halkının aksine çok güler yüzlüdür. Buraya taşınan insanlar, halk için; Çok sıcak kanlı ve samimi olduklarını, sizi hemen aralarına kabul edip kendilerinden biriymiş gibi davrandıklarını söylemektedir. Ayrıca Kanada halkı yardımlaşma, hayır yapma, ince düşünme ve mütevazi olma konusunda dünyaca ün yapmıştır.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth birçok ülkenin yanı sıra Kanada’nın da kraliçesidir. 2. Elizabeth’in vekili olarak görev yapan kişiye Genel Vali denir. Şu an bu görevi üstlenen kişi eski astronot olan Julie Payette’dir. Bu göreve getirilen kişiyi başbakan önerisi ile yine Kraliçe Elizabeth belirler.

Yardımsever ve ince düşünen insanları olduklarını söylemiştim, buna birkaç örnek vermek gerekirse;

İnsanlar özellikle kış yaklaştığında sokak direklerine yeni alınmış kıyafetler asıyor ve ihtiyaç sahipleri de bu giysileri alabiliyor.
Bir benzer örnek ise insanlar marketten fazladan aldıkları ürünleri market kapısında yer alan bir bölmeye koyuyor ve ihtiyaç sahipleri bu bölmeden ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Bir okul servisi öğrencileri almak veya bırakmak için durduğunda etrafındaki tüm arabaların durması, konser sahnesi kurulacak alanda bir kuşun yuva yapması nedeniyle ertelenen konser, yol ortasında annesinden süt emen bir geyik için uzun bir süre bekleyen araçlar, erkekler tarafından kadınlar için her sene yapılan yürüyüşler ve daha bir çoğu…

Ne diyelim; Darısı ülkemizin başına…

Benzer İçerikler;