BiyografiSıra Dışı Hayatlar

Kaptan June: İtzuzu Plajının Demir Leydisi!

Juan Haimoff 19 Aralık 1922 tarihinde İngiltere Essex’de dünyaya gelmiş ve Türkiye’de caretta caretta isimli deniz kaplumbağası türünün yaşam alanlarının korunmasına yönelik çalışmalar yapmış çevreci bir kadındır. İşte Juan Haimoff ya da daha çok bilinen adıyla Kaptan June ve ilham veren hayat hikayesi;

Önceki ismiyle Juan Christine Fairey zengin bir ailenin kız çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası petrol mühendisiydi ve bu yüzden babasının işleri nedeniyle çocukluğunun büyük bölümünü İran ve Afrika kıtasının Uganda ülkesine geçirdi.

Jet sosyeteydi;

Londra’ya döndüğünde bale, tiyatro ve şan dersleri aldı. En büyük hayali opera sanatçısı olmaktı. Çok genç yaşında aşık olunca evlendi fakat bu evliliği çok uzun sürmedi. Ardından Charles Haimoff isimli zengin bir iş adamıyla 2. evliliğini yaptı.

2. evliliğinden sonra eşiyle İsviçre’nin Cenevre kentine taşındı. Bu süre boyunca ciddi şekilde resim yapmaya merak saldı. Hatta Gstaad şehrinde kendi sanat galerisini dahi açtı. Şaşalı bir yaşamı vardı, muazzam bir malikanede yaşıyor, partilerden partilere koşuyordu.
Fakat onun hayatı bu değildi, bir süre sonra 2. eşinden de boşandı.

Kazanan maceracı tarafı oldu;

Küçük bir kızken Afrika’nın savanlarında çıplak ayakla koşan maceracı kişiliği onun hep içindeydi. Bir yelkenli satın alarak Akdeniz‘e açıldı. Uzunca yıllar boyunca Yunan adalarında yaşadı. Bu süre zarfında usta bir kaptan da oldu ve kendisine Kaptan June denmeye başlandı. Ardından 1975 yılında hayatı boyunca ilk defa Marmaris‘e uğradı, burada Dalyan beldesi yakınlarındaki İtzuzu Plajı‘na adeta aşık oldu ve her yıl bu plaja gelmeye başladı.

1984 yılında 62 yaşında iken artık kendini tümüyle buraya ait hissetmiş olacak ki İtzuzu plajında bir baraka satın alarak buraya yerleşti. Juan, bir gece barakasından çıktığında plajda bir sürü yavru deniz kaplumbağası gördü. Bu kaplumbağalar caretta caretta isimli nesli tükenme tehlikesinde olan bir kaplumbağa türüydü ve yaşam alanları burasıydı. Juan hemen bu kaplumbağalar hakkında her şeyi öğrenmeye koyuldu ve soyu tükenme tehlikesi altında olduğunu öğrendi.

Dev otel projesi;

3 yıl sonra 1987 yılında İtzuzu plajına, yani caretta carettaların yaşam alanına Kaunos Beach Hotel adında 1800 yatak odalı devasa bir otel yapılacağını duydu. Juan Haimoff’un çocuğu yoktu ve bu deniz kaplumbağalarını evlat edinmişti. Nesli tükenmekte olan yavrularına ise sırtını dönmeyecekti.

Bu projeye birçok çevreci sivil toplumu karşı çıkmıştı, fakat en fazla direnişi gösteren oydu. Juan Haimoff ilk önce Dünya Doğayı Koruma Vakfı‘na (WWF) başvurdu, ardından İngiltere ve İsviçre’de kampanyalar başlattı, dünya çapında protestolar gerçekleştirdi; deyim yerindeyse Juan, dünyayı ayağa kaldırdı.

İlgili İçerik: Siyah eldivenler protestosu, tarihe geçen bir an!

Bu protestolar neticesinde otel projesi iptal edildi ve İtzuzu plajı sit alanı ilan edildi. Bir yıl sonra 1988’de ise Türk Hükumeti bu sahilde gelecekte yapılaşmayı yasaklama kararı aldı. Nitekim Juan Haimoff sayesinde caretta carettalar kurtuldu ve daha sonra June, kendi imkanları ile Kaptan June Deniz Kaplumbağaları Koruma Koruma Vakfı‘nı kurdu.

Demir Leydi;

Juan Haimoff (Kaptan June)

June Haimoff, 2009 yılında 87 yaşında iken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu, kendisi hala İtzuzu plajındaki o küçük barakada yaşıyor. Yaşadığı yerde ise Demir Leydi ve Kaptan June olarak daha çok tanınıyor. Bugün 98 yaşında olmasına rağmen hala çevreci eylemlerine devam ediyor, hatta şimdi daha da geniş çapta. Juan Haimoff, caretta carettaların dışında yumuşak kabuklu Nil kaplumbağası ve o bölgeye özgü endemik bir tür olan sığla ağacının korunmasıyla da ilgileniyor.

İlgili İçerik: Marie Balter: İlham verici bir başarı hikayesi!

Doğum yerinden, öz vatanından, memleketinden binlerce kilometre uzakta, bizim memleketimizi, bizim doğamızı, bizim faunamızı korumaya çalışıyor. Hem de bu yaşına rağmen hala…
Biz ise her yıl orman yangınları ile mücadele ediyoruz ve bunların çok büyük çoğunluğunun sebebi maalesef yine insan, bizim insanımız…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar