Ülkelere Dair

Karanlık Turizm: Trajedilere Yapılan Seyahatler!

Karanlık Turizm: Trajedilere Yapılan Seyahatler!

Doğal ve tarihi gezilecek birçok yer varken geçmişte yaşanmış bazı felaketler, kazalar ve soykırımların gerçekleştiği yerlere gitmek bazı insanların ilgisini daha fazla çekiyor. Bu yerlere düzenlenen gezilere ise karanlık turizm, kara turizm veya dark turizm adı veriliyor.

Karanlık Turizm son yıllarda giderek daha fazla ilgi gören bir turizm türüdür. 90’lı yılların başında akademik olarak ziyaret edilen bu yerler, son yıllarda medyanın ve halkın da oldukça ilgisini çekmeyi başardı. Ancak günümüzde bazı kişiler bu gezilerin pek de etik olmadığını düşünüyor.

Ancak kim ne düşünürse düşünsün bu turizm türü gitgide daha da yayılacağı aşikar. 112 farklı ülkeden 900’ü aşkın mekana düzenlenen bu turlar arasında Türkiye’den de Tarihi Sinop Cezaevi ve Gelibolu gibi birçok yer mevcut. Dünya çapında bu turlar arasında en çok tercih edilen yerler ise şu şekildedir;

Pripyat Şehri;

Bu şehir hayalet şehir olarak da bilinir. 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil kentinde bulunan nükleer santralinde meydana gelen patlama, doğrudan 7 bin ortaya çıkan radyasyon dolayısıyla ise 140 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Şehrin apar topar terk edilmesi ile de arkasında ürkütücü parklar, apartmanlar ve sokaklar kaldı.

İlgili İçerik: Çernobil Faciası’nda Neler Yaşandı ve Türkiye’ye Etkileri!

Auschwitz;

2. Dünya Savaşı’nda çoğu Yahudilerden olmak üzere birçok insanın katledildiği yer, namı diğer ölüm kampı. Polonya’da Krakov kenti yakınlarında bulunan bu kamp birçok acıya ve hüzünlü hikayeye ev sahipliği yapıyor. İnsanların vahşice öldürüldüğü ve akıl almaz deneylere tabii tutulduğu kamp, bugün meraklılarının en çok gitmek istediği yerler arasında ilk sıralarda geliyor.

İlgili İçerik: Ölüm Kampı’nın Baş Doktoru Josef Mengele ve Deneyleri!

Paris Yer Altı Mezarlığı;

Milyonlarca insan iskeletinin bulunduğu bu yer altı mezarlığı 1780’li yıllarda şehirde oluşan salgın hastalık sonucu, çok fazla insanın ölmesi ve mezarların dolup taşmasıyla iskeletlerin yer altına taşınması sonucunda meydana gelmiştir. Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği mezarlık, Paris’te en fazla turist çeken yerlerden birisi.

İlgili İçerik: Paris Yer Altı Mezarlığı ve Capuchin Katakombu!

Uruguay 571;

1972’de Old Christian isimli rugby takımının Şili’deki müsabakaları için yaptıkları yolculukta gerçekleşen uçak kazasının adıdır. Kazada kurtarma ekipleri kazazedeleri bir türlü bulamamış ve onlar da yaşamak için arkadaşlarının cesetlerini yemiştir. Ziyaret edilen yer ise, uçağın bazı kalan parçalarının ve cesetlerin olay yerinin yakınlarındaki bir bölgede gömüldüğü yer.

İlgili İçerik: Uruguay 571; And Dağları Uçak Kazası!

Atom Bombası Kubbesi;

2. Dünya Savaşı‘nın son günlerinde 6 Ağustos 1945 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasının 150 metre ilerisinde bulunan bu kubbe, savaşın ve nükleer silahların ne denli yıkıcı olduğunu gözler önüne seriyor. Hiroşima’ya atılan atom bombasından 3 gün sonra başka bir atom bombası da Nagazaki şehrine atılmıştı.

İlgili İçerik: Hiroşima ve Nagazaki Felaketinin Bilinmeyenleri!

Tarihi Sinop Cezaevi;

Anadolu’nun Alcatrazı olarak da söylenen Sinop Cezaevi hükümlülerin çile ve işkence çektiği yer olmuştur. Kale olarak inşa edilen yapının tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Kalenin ne zamandır cezaevi olarak kullanıldığı ise kesin olarak bilinmiyor. Sabahattin Ali gibi birçok ünlü ismin tutuklu kaldığı cezaevi yaklaşık 20 yıldır müze olarak kullanılıyor.

İlgili İçerik: Duvarların Dili Olsa da Konuşsa; Tarihi Sinop Cezaevi!

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar