Hikayeler

Keman Öğretmenini Son Yolculuğuna Uğurlayan Diego Frazao!

Keman Öğretmenini Son Yolculuğuna Uğurlayan Diego Frazao!

Fotoğraftaki gözü yaşlı bu çocuğun ismi Diego Frazao Torquato. Diego Frazao, 1997 yılında Brezilya’nın başkenti Rio’nun varoş sokaklarından birinde dünyaya geldi. Çok fakir bir aileden geliyordu, 4 yaşında menenjit hastalığı geçirdi, ağır bir zatürreden kurtuldu, yaşadığı bu rahatsızlıklardan dolayı da ciddi hafıza problemleri yaşadı.

Diego Frazao Torquato

Brezilya’daki milyonlarca çocuk gibi Diego da vaktinin çoğunu sokaklarda geçiriyordu ve o dönem AfroReggae adlı bir kuruluş ile tanıştı. Bu kuruluşun amacı ise çocukları çeşitli kültürel faaliyetler ile sokaklardan çekip alarak, onların çeteler arasında yok olup gitmesine engel olmaktı.

Keman Öğretmeni Evandro Joao Silva da AfroReggae kuruluşunun yüzlerce gönüllü üyesinden yalnızca biriydi, bu güzel kalpli öğretmen çocuklara keman dersleri veriyordu. Diego ve Silva da bu vesileyle tanıştılar. İlerleyen zamanlarda Eandro Silva, Diego’yu yanına alarak onunla yakından ilgilendi, masraflarını üstlendi ve ona keman çalmayı öğretti.

Ağır hastalıklar ve hafıza kayıpları yaşamasına rağmen Diego Frazao, keman çalmayı öğrenmeyi başardı ve büyük bir ilerleme kaydetti. Ancak ne yazık ki bir süre sonra bu güzel dostluk ve hatta baba oğul ilişkisi çok acı bir şekilde son buldu. Çünkü harika öğretmen Evandro Joao Silva 2009 yılının Ekim ayında, sokakta kimliği belirsiz kişiler tarafından canice öldürüldü.

Öğretmenini son yolculuğuna uğurladı;

İşte bu fotoğraf karesi, Silva’nın cenazesinde ağlayarak keman çalan Diego Frazao’ya ait. Bu insanı mahveden fotoğraf 2010 yılında dünyanın en etkileyici 20 fotoğrafı arasına girdi. Bu büyük acı ve moral kaybı, Diego’nun küçük kalbine ağır geldi ve maalesef Diego Frazao da bu fotoğrafın çekilmesinden kısa bir süre sonra, 1 Nisan 2010 tarihinde tedavi edilemediği için lösemiden hayatını kaybetti.

Bu hikaye biraz da Aamir Khan’ın Yerdeki Yıldızlar filminde geçen öğretmen öğrenci ilişkisine benziyor. Ama bu gerçekti ve sonu ne yazık ki kötü bitmişti. O güzel dostluktan geriye ise, kendini sokak çocuklarına adayan kahraman öğretmen Evandro Joao Silva ve son görevini yerine getiren Diego Frazao’nın gözü yaşlı bu fotoğrafı kaldı…

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar