Hayvanlar Alemi

Kendi Ağzından Mantis Karidesi Hakkında Bilgiler!

Kendi Ağzından Mantis Karidesi Hakkında Bilgiler!

Merhaba arkadaşlar benim bilimsel adım stomatopoda, ancak daha çok mantis karidesi veya peygamber devesi karidesi ismiyle biliniriz. Bugün size kendimden bahsedeceğim, eminim hakkımda bilgiler almak oldukça hoşunuza gidecek, çünkü bizler oldukça sıra dışı bir yaratığız;

Genel özelliklerimiz;

Rengarenk görünümlerimize rağmen çoğu insan bizi biraz çirkin bulur. Ama Japon mutfağında sevilerek yeniliyoruz. 450’den fazla türümüz vardır, genellikle 10 cm boyunda oluyoruz ancak 45 santime kadar uzayan türlerimiz de vardır.

Bizim en büyük özelliklerimiz dünyadaki tüm hayvanlar arasında en iyi görüş yeteneğine sahip olmamız ve cüssemize göre en güçlü yumrukları atabiliyor olmamız. Bu özelliklerimiz sayesinde ise sığ, tropikal ve subtropikal deniz habitatındaki en önemli avcılardan biri konumundayız.

Öncelikle şu güçlü yumruklarımızdan bahsedeyim;

Yumruklarımız 10.400g gibi bir ivme ile hızlanmakta ve “saniyede” 83 kilometrelik bir hıza erişebilmektedir. Bu ani yumruklarımız sebebiyle oluşan basınç dalgası o denli şiddetlidir ki, yumruğumuzun etrafındaki su dahi buharlaşabilir.

Şimdi de eşsiz gözlerimizden;

Mantis karidesi

Şu fotoğrafa bakın, birbirinden bağımız hareket edebilen gözlerimiz ne kadar güzeller değil mi? Neyse, iyi görme denilince akla ilk olarak kartallar gelir fakat açıkçası kartallar bizim yanımızda görme engelli bile sayılabilir.

Mesela siz insanlarda ışığı algılayan 3 fotoreseptör hücresi bulunur. Bu hücreler mavi, yeşil ve kırmızıya duyarlıdır. Bizim gözlerimizde ise 16, bazı türlerimiz de 20 fotoreseptör hücresi bulunmaktadır. Bu yüzden renkleri sizlere göre katbekat daha iyi ayırt edebilmekteyiz.

Bununla birlikte kızılötesi ve mor ötesi ışınları da algılayabiliyoruz. Dairesel polarize ışığı algılayan ise tek hayvanız. Ayrıca gözlerimiz çok kısa süre içinde birkaç yüz derece hareket edebilecek kadar hızlıdır. Bu da çok geniş bir görüş alanına sahibiz demektir.

Bunlarla bitti mi hayır;

İki gözümüzün her biri ayrı ayrı şekilde derinliği algılayabilir. Üstelik X ışınları, mikrodalga, radyo dalgaları ve gama ışınlarını da algılayabiliyoruz. 100 binden farklı rengi ayırt edebiliyor ve görüyoruz, ancak bunu size anlatabilmek tabii ki de imkansız.

Son olarak bizler oldukça asosyal canlılarız, beslenme dışında yuvalarımızdan pek çıkmayız. Çoğu türümüz ise tek eşlidir, dışarı çıkmama nedenimiz belki de bu yüzdendir. 🤭
Hakkımdaki bilgiler şimdilik bu kadardı, görüşmek üzere…

İlgili İçerik: Kendi ağzından peygamber devesi hakkında bilgiler!

Mantis karidesi yumrukları;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar