Hayvanlar Alemi

Kendi Ağzından Peygamberdevesi Hakkında Bilgiler!

Kendi Ağzından Peygamberdevesi Hakkında Bilgiler!

Merhaba arkadaşlar, benim bilimsel adım kısaca Mantis, ama sizin ülkenizde bana peygamberdevesi diye hitap ediyorlar. Bugün sizlere kendimden bahsedeceğim, umarım hakkımda bilgi almak hoşunuza gider.

Mantis kelimesi Yunancada peygamber, kahin, falcı anlamlarına gelir. Benim de öz uzuvlarım dua eder gibi bir pozisyon aldığı için bize bu ismi vermişler. Bizler aslen tropik bölgelerde yaşıyoruz ancak Türkiye gibi ılıman iklime sahip coğrafyalarda da görülmekteyiz.

Orkide peygamberdevesi;

Yaklaşık 150 milyon yıldır dünyada varlığımızı sürdürmekteyiz ve yine yaklaşık 2500 farklı türümüz vardır. Bazı türlerimiz inanılmaz derecede iyi kamufle olma gibi yeteneklere sahiptir, bazı türlerimiz ise alttaki görselde yer alan Orkide peygamberdevesi gibi çok çekici görünüme sahiptirler. Orkide peygamberdevesinin pembe dışında sarı, turuncu, mor gibi renkli olanları da vardır. Bu çiçeğe benzer görünümleri, bazı canlıları kendine çeker ve böylece de av olurlar.

Orkide peygamberdevesi

Biz pek fazla yemek ayırt etmeyiz, yeter ki et olsun. Ama nadiren bitki yediğimiz de oluyor. Küçük böcekler ile beslenmeyi seviyoruz fakat yeterli protein alamazsak yine küçük olan kertenkele, akrep, örümcek, yılan, fare ve daha birçok canlıyı da yeriz. Siz bakmayın küçük olduğumuza, bayağı tehlikeliyiz aslında.

Biz biraz yamyamız;

Ama siz korkmayın, insanlara bir zararımız yok. Siz de bize zarar vermeyin ama. Yemek demişken belki hoşunuza gitmeyebilir fakat biz de biraz yamyamlık da var. Çiftleşmeden sonra bazen, dişi olanlarımız erkekleri yer. Bu davranış dişilere hamilelik sürecinde büyük bir avantaj sağlar. Çiftleşmeden sonra dişiler kozaya benzer büyükçe bir kapsül içinde yaklaşık 100-200 yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan nimflerin (bazı omurgasızların özellikle böceklerin, kurtçuk durumundan yetişkin duruma geçerken arada aldıkları özel biçim) kanatları yoktur, ama vücudunun diğer kısımları erişkinlere çok benzer ve en az biz erişkinler kadar oburdurlar, hatta yaramazlar birbirlerini dahi yerler.

Dişi olanlarımız, erkeklere göre daha büyük olurlar. Çok sabırlı canlılarız, avımızı yakalamak için hareketsiz biçimde saatlerce bekleyebiliriz. Kafamızı ise 180 derece döndürebiliriz ve bunu yapabilen tek böcek türüyüz. Üçgen şeklindeki kafamızda iki çıkık göz ve üç tane küçük göz bulunur.

Peygamberdevesi

Çok tehlikeliyiz demiştim ya, en büyük düşmanımız sizi şaşırtabilir ama karıncalardır. Çünkü bunlar hep sürü halinde dolaşıyor ve saldırdıklarında onlarla baş etmek gerçekten çok güç oluyor. Bazı türlerimiz kamuflaj olma konusunda usta oldukları söylemiştim, işte o türlerin bazıları karıncaları bile taklit edebilmektedir.
Okuduğunuz için teşekkürler, doğayı sevin…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar