Suç ve Şiddet

Kim Phuc: Vietnam Savaşı’nın Sembolü Napalm Kızı!

Kim Phuc: Vietnam Savaşı’nın Sembolü Napalm Kızı!

Hemen üstte yer alan bu fotoğrafı daha önce mutlaka görmüşsünüzdür, dünyanın en meşhur fotoğraflarından biridir. Savaşın aslında ne demek olduğunu ve ne gibi sonuçlar doğurduğunu gözler önüne serer. Bu yazımızda ise ortada koşan Kim Phuc isimli çıplak kızın hikayesini anlatacağız…

Kim Phuc ya da tam adıyla Phan Thi Kim Phuc 6 Nisan 1963 tarihinde Saygon’un kuzeyindeki bir köyde dünyaya geldi. Kim Phuc Vietnamca Altın Mutluluk anlamına geliyordu. Şimdi Kore Savaşı’ndan sonra ikinci en sıcak çatışma olan Vietnam Savaşı’nın son yıllarına gidiyoruz.

Tarih 8 Haziran 1972 ve savaşın en kanlı günlerinden biri. Vietnam halkından bazı kişiler ve özellikle çocuklar her yere atılan bombalardan kaçmak için bir tapınağa sığındı. Ancak çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeden her yere atılan kimyasal bombaların tam 8 tanesi bu tapınağın üstüne atıldı. Napalm bombası belirli sayıda yanıcı sıvıların, pelteleştirilmiş benzin ile karışımından elde edilen kimyasal bir silahtır.

Tapınağa atılan bu kimyasal bombanın ardından hayatta kalan çocuklar vücutları yanık içinde ağlayarak ve çığlıklar atarak kaçmaya çalışırken savaş fotoğrafçısı Nick Ut kendisine Pulitzer Ödülü’nü getirecek o meşhur fotoğrafı çekti. Kaçan çocuklar arasında koşan 9 yaşındaki çıplak kız ise Vietnam Savaşı’nın ne denli dehşet içinde olduğunun isimsiz sembolü haline geldi ve kendisine Napalm Kızı takma adı verildi.

Savaşın sonu;

Elbette savaş bu fotoğraftan utanç duyan Amerika’nın pişmanlığı sonucunda sona ermedi, tam üç yıl boyunca savaş tüm acımasızlığı ile devam etti. Kim Phuc gibi birçok çocuk ve sivil hayatını kaybetti. Ancak bu sırada fotoğraf Amerika’yı dünya basınında güç durumda bıraktı. Her ne kadar Amerika için bir şey ifade etmese de kendi ülkesinde de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde protesto gösterileri yapıldı.
Nitekim savaş 1975 yılında sona erdi.

Kim Phuc’a ne olmuştu;

Kim Phuc bombanın düştüğü o günden sonra 14 ay hastanede yatmıştı. Vücudunun yarısından fazlasında 3. dereceden yanıklar vardı, sol eli kemiğine kadar yanmıştı. Doktorlar Kim için ümitsizdi, küçük çocuğun bu savaşı kaybedeceğini düşünüyordu. Ancak tüm bu dayanılmaz acılara ve defalarca acıdan bayılmasına rağmen Kim hayatta kalma savaşını kazandı. Annesi hep başucunda beklemişti ve Kim, tüm çocukluğunu hastanede geçirdikten sonra doktor olmaya karar verdi.
1982 yılında Hollandalı bir gazeteci Kim Phuc’ı bulmak istedi ve Vietnamlı yetkililere ricası üzerine Kim bulundu. Bulunduğu sırada Kim tıp eğitimi alıyordu. Vietnam hükumeti Kim Phuc’ın eğitimini yarıda bırakmasını istemişti, çünkü savaşın sembolü olan Kim hükumete daha faydalı olabilirdi.

Bulunduktan kısa bir süre sonra tüm dünyadan gazetecilerin ilgi odağı oldu. Fakat Kim Phuc bu durumdan kısa süre sonra rahatsız oldu ve 1986 yılında hükumetin desteği ile tıp eğitimi alması için Küba’ya gönderildi. Fakat Kim, ne yazık ki sağlık sorunları sebebiyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ancak Kim için Küba’nın ayrı bir önemi vardı, çünkü hayat ortağı Bui Huy Toan ile burada tanışarak dünya evine girdi ve bir süre sonra da bir oğlu oldu.

Kim Phuc ve oğlu

Konuşmalar ve röportajlar;

1994 yılında UNESCO iyi niyet elçisi olarak seçilen Kim Phuc 2003 senesinde eşiyle birlikte Kanada’ya taşındı. Vücudunun her yeri yanık içinde olan Kim, o kadar güçlü bir insandı ki; ”Ne kadar şanslı biriyim ki, yüzümde hiç yanık izi yok.” diyebiliyordu.

Fotoğrafı çeken Nick Ut o anı şu sözlerle anlatıyordu;
”Fotoğrafı çektiğim o gün kasabadan ayrılmak üzereydim ve tam o esnada iki uçağın dörder tane bomba attığını gördüm. Birkaç dakika sonra çığlıklar içinde insanlar kaçışmaya başladı. O gün bir sürü fotoğraf çektim. Kim çok kötü bir haldeydi, ölecek sandım. Bana su verin diye bağırıyordu, ona su verdikten sonra kendisini arabama alıp 15 kilometre uzaklıktaki hastaneye götürdüm. Hastane tıka basa doluydu, kimse ilgilenmiyordu. Gazeteci olduğumu ve kızın ölmemesini istediğimi bağırdıktan sonra Kim ile ilgilenmeye başladılar”

Nick Ut ve Kim Phuc

Bombayı atan John Plummer;

11 Kasım 1996 tarihinde Amerika’da gerçekleştirilen Vietnam Savaşı’nı Anma ve Gaziler Günü törenine Kim Phuc da davet edildi. Kim kürsüye çıktığında yaşadıklarını anlattı ve sözlerini şöyle bitirdi;
”Vücudumdaki yanıklar yüzünden evleneceğimi ve çocuk sahibi olabileceğimi sanmıyordum ancak şimdi harika bir eşim, çok tatlı bir oğlum ve mutlu bir ailem var. Bir gün üstümüze o bombaları atan pilot ile karşılaşsaydım eğer, ona artık geçmişi değiştirmenin mümkün olmayacağını ancak yarını değiştirebileceğimizi söyler ve barışa hizmet etmeye davet ederdim.”

Kim Phuc sözlerini böyle bitirmişti. Herkese teşekkür ettikten sonra kürsüden ayrılırken Kim Phuc’ın eline bir kağıt verdiler ve kağıdı gönderen adamı işaret ettiler. Kim Phuc adama baktı ve daha sonra kağıdı açtı, kağıtta şu yazıyordu;
”O bombaları atan adam benim.”

Kim Phuc’ın hayatını zindana çeviren, çocukluğunu elinden alan, büyük acılar yaşamasına neden olan, o bombaları atan uçağın pilotu John Plummer ile karşı karşıyaydı.
John Plummer daha sonra fotoğrafı görmüş ve büyük bir vicdan azabı çekmişti. Ordudan ayrılarak din adamı olmaya karar vermiş, fotoğraftaki küçük kızın resmini seneler boyunca yanında taşımıştı.
Kim Phuc bir süre adama baktı ve sonra ona sarılmak için kollarını açarak John Plummer’e doğru koştu…

Kim Phuc ve John Plummer

Hangisinin yarası daha derindi dersiniz?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar