Hikayeler

Kitty Genovese Sendromu ve Cinayet Olayı!

Kitty Genovese Sendromu ve Cinayet Olayı!

13 Mart 1964 tarihinde New York şehrinde bir gece yarısı işinden çıkıp evine giden 29 yaşındaki Kitty Genovese tam adıyla Catherine Susan Genovese isimli genç bir kadın cinayete kurban gitti, üstelik hiç de ıssız olmayan bir sokakta…

Cinayet gecesi;

Kadına saldıran şahıs iki çocuk sahibi ve evli olan Winston Moseley isimli bir seri katildi. İlk önce Kitty’e taciz girişiminde bulundu, başarılı olamayınca da genç kadına saldırmaya, darp etmeye başladı. Kitty bu saldırı sonucunda sokak ortasında ağır bir şekilde yaralandı ve yerinden kalkamaz hale geldi.

Kitty yerde bir süre yatmasına rağmen hiçbir insandan bir yardım gelmedi, ne bir ambulans ne de bir polis. Bir süre geçtikten sonra kadının öldüğünden emin olmak için şahıs tekrar geri geldi ve hala hayatta olan kadına tekrar saldırdı. Genç kadın bu sefer çığlıklar ve yardım istekleri içinde 17 bıçak darbesi sonucunda hayatını kaybetti.

Bu yaşanan olay tacizin başladığı andan Kitty’nin ölümüne kadar yaklaşık bir saat sürmüş bir olaydır. Üstelik bu cinayet birçok evin bulunduğu kalabalık denilecek bir sokakta yaşanmıştır.

Daha sonrasında polisler olay yerine gelir ve görgü tanıklarıyla konuşmaya başlarlar. İnanılması güç bir şekilde mahallede tamı tamına 38 kişinin bu olayı seyrettiği ortaya çıkar. Peki neden hiç kimse bu olaya müdahale etmemiş ve polis çağırmamıştı dersiniz?

Kitty Genovese Sendromu;

Olayı izleyen tüm kişiler aynı şeyi düşünmüştür; “Nasıl olsa herkes olayı izliyor, biri yardım eder ve yine biri polise çoktan haber vermiştir.”
Bu vurdumduymazlık tüm Amerikan medyasında ve gazetelerde haber olur. Psikologlar, sosyologlar, psikiyatrlar olayı derinden incelerler ve insanların gerçekleştirdiği bu davranışa Kitty Genovese Sendromu adını verirler.

Günümüzde de bu sendrom çoğu insanda var. Birisi nasıl olsa gerekeni yapar veya yapmıştır diye düşünür ve bu yüzden bazı şeyleri üstüne almak istemezler.
Siz siz olun olaylara tepkisiz kalmayın, iki veya daha fazla kişinin polis veya ambulansı aramasının bir zararı olmaz ve nitekim bir hayat kurtarmış olabilirsiniz…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar