Hayvanlar Alemi

Koca Okyanusta Tek Başına: Balina 52 Hertz!

Koca Okyanusta Tek Başına: Balina 52 Hertz!

Yalnızlık Allah’a mahsustur demişler. Bizler her ne kadar zaman zaman kafamızı dinlemeyi sevsek de yalnız yapamayız. Bu tabii ki çoğu hayvan için de geçerli, onlarda da arkadaşlık ve duygu kavramları oldukça fazla. Bazı hayvanlar ise biz insanlarda olduğu gibi engelli doğabiliyor. Bu bahsedeceğimiz olayın kahramanı 52 Hertz isimli balinayı da engelli olarak tanımlayabiliriz.

Hiç görülmedi;

52 Hertz şu ana kadar hiç görülmedi, hatta erkek mi dişi mi ya da ne tür bir balina olduğu hakkında hiç bir fikir yok. Bilim adamları yalnızca çıkardığı sesi kaydedebildiler. Mavi veya kambur balinalar sıra dışı bir durum olmadığı sürece 15 ile 20 hertz arasındaki bir şiddetle ses çıkarır ve iletişim kurarlar. Bu iletişim neticesinde tıpkı bizler gibi anlaşarak hayatlarını devam ettirirler.

Ancak bu yalnız balina ise ismini aldığı 52 hertz şiddetinde bir ses çıkarıyor, hatta ses çıkarmaktan öte şarkı söylüyor diye belirtiyor bilim adamları. Bu şiddet ile ses çıkarttığı için de diğer balinalar tarafından duyulamıyor veya anlaşılamıyor, bu da onu yalnız bir balina yapıyor.

Yalnızlığın sembolü;

Büyük Okyanus’ta yaşamını sürdüren 52 Hertz dünya çapında ”Dünyanın En Yalnız Balinası” olarak tanındı. Hakkında filmler çekildi, şarkılar yapıldı, şiirler ve sanat eserlerine konu oldu, insanlar 52 hertz dövmeleri yaptırdı, dünya çapında yalnızlığın sembolü olarak kabul edildi.

İlk olarak 1989 yılında ABD Deniz Kuvvetleri vasıtasıyla tespit edildi. Denizaltında tuhaf sinyaller alan görevliler bu sesin bir balinaya ait olduğunu anlasalar da bir farklılık olduğunun farkına varmışlardı. Daha sonra araştırmacılar uzun yıllar boyunca balinanın sesini defalarca kaydetseler de kendisine dair bir iz ve görüntü bulamadılar.

Şimdilerde bu yalnız balina ile ilgili bir de belgesel yapılmak isteniyor. Hatta son zamanlarda doğa için attığı adımlarla adından söz ettiren ünlü Hollywood yıldızı Leonardo Di Caprio bu belgesel için 300 bin dolar destek sağladı. Fakat bu belgesel galiba biraz samanlıkta iğne aramaya benzeyecek. Yine de umarız bu hüzünlü hikayenin baş kahramanı yalnız balinaya ulaşmayı başarırlar.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar