BiyografiSuç ve Şiddet

Köleliği Kaldıran Adam Abraham Lincoln ve Suikastı!

Köleliği Kaldıran Abraham Lincoln ve Suikastı!

Tarihsel değerlendirmeler baz alındığında en iyi Amerika Birleşik Devletleri Başkanları’ndan biri olarak kabul edilen Abraham Lincoln kimdir ve suikastı nasıl gerçekleşmiştir;

12 Şubat 1809 tarihinde, Thomas Lincoln ile Nancy Lincoln adında iki eğitimsiz çiftçinin ilk çocuğu olarak, Kentucky eyaletinde dünyaya gelen Abraham Lincoln’ün soyu, 17. yüzyılda İngiltere’den Massachusetts’e göç etmiş olan Samuel Lincoln’e dayanır.

Başkan olmadan önce;

4 Kasım 1842 tarihinde Mary Todd ile evlenmiş ve bu evlilikten 4 çocuğu dünyaya gelmiştir. Ancak bu çocukların üçü henüz çocuk yaşta hayatını kaybetmiştir. Asıl mesleği avukatlık olan Abraham Lincoln, İllionis eyaletinde geçirdiği 23 yıllık hukuk hayatı boyunca 5.100’den fazla davada yer almıştır.

Abraham Lincoln başkan olmadan önce avukatlığın yanı sıra savcılık, meclis üyeliği ve bir dönemde ABD Temsilciler Meclisi üyeliği yapmıştır. 1860 yılında ise başkanlık için adaylığını koymuş ve oyların büyük çoğunluğunu alarak Cumhuriyetçi Parti’nin ilk başkanı, ABD’nin ise 16. Başkanı olmuştur.

Köleliği resmen kaldırdı;

Lincoln köleliğe karşı biriydi ve seçim kampanyalarında köleliğin kaldırılması hakkında her zaman sert bir dil kullanmıştı. Bu yüzden sadece kuzey bölgesinden oy alabilmiş, köleliği savunan 10 güney eyaletinden hiç oy alamamıştır.

Abraham Lincoln, 1863 yılında köleliğin kaldırılması için gerekenleri ve tedbirleri belirtmiş, ardından da Serbest Bırakma Beyannamesi ve 13. Yasa değişikliği bildirilince Haziran 1863’de ABD’de köleliği resmen kaldırmıştır. Fakat bu yasa değişikliğinden sonra ABD’de bir iç karışıklık meydana gelmiştir.

Suikasta uğradı;

Nitekim aldığı radikal kararlar ve bu kararlarını ne pahasına olursa olsun yerine getiren Abraham Lincoln, bu yasadan iki yıl sonra 14 Nisan 1865 tarihinde, eşi ve iki konuğu ile birlikte Our American Cousin oyununu seyretmek için gittiği Ford tiyatrosunda suikasta uğrayarak hayatını kaybetmiştir.

Bir Güneyli ve Lincoln düşmanı olan suikastçı John Wilkes Booth, diğer suikastçılar Lewis Powell ve George Atzerodt ile birlikte; ABD Başkanı Abraham Lincoln, Dış İşleri Bakanı William H. Seward ve Başkan Yardımcısı Andrew Johnson’ı öldürme planı yapmışlardır.

John Wilkes Booth, Lincoln ve eşinin tiyatroya gideceklerini daha önceden öğrenmişti. O gün Lincoln’ün yakın koruması ise, Lincoln’ün isteği ile tiyatroya gelmemişti.
Nitekim Lincoln, eşi ve konukları ile birlikte oyunu izlemek için tiyatronun özel balkonuna geçtiler. Suikastçı Booth ise balkonun arka kısmında kendine bir yer buldu.

John Wikes Booth, silah sesi duyulmasın diye oyunun en komik anında, insanlar gülerken Lincoln’ü başından vurdu ve hemen oradan kaçtı. Abraham Lincoln ise acele ile tiyatronun karşısındaki eve taşındı ve 15 Nisan 1865 tarihinde tüm çabalara rağmen sabahın erken saatlerinde hayatını kaybetti. Suikastçı John Wikes Booth ise bu olaydan 12 gün sonra bir depoda yakalanılarak öldürüldü.

İlgili İçerik: Abraham Lincoln ve John F. Kennedy suikastları arasındaki inanması güç benzerlikler!

Ölümünden sonra;

Abraham Lincoln’ün ardından bir Güneyli olan Başkan Yardımcısı Andrew Johnson ABD’nin 17. ve yeni başkanı oldu. Abraham Lincoln ise ABD’de köleliği bitiren adam olarak tarihe geçti. Her ne kadar bu karar suikasta uğramasındaki en büyük etkenlerden biri olsa da, köleliği kaldırması Amerika tarihinin en önemli ve en sevilen başkanı olarak tarihe geçmesini sağladı.

Abraham Lincoln’ün bazı sözleri;

Bir devlet yarısı köle yarısı özgür insanlardan oluşursa yaşayamaz.

Başka ülkelerin özgürlüklerini ellerinden alanlar, er ya da geç kendi özgürlüklerinden de olurlar.

Bir başkasının özgürlüğünü tanımayanlar, hürriyete layık değildir.

Alkışlara inanmayın; çoğunluk alkışlıyorsa iyi, fakat alkış yapan eller ya dalkavukların elleriyse.

Eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırk beş dakikada yalnızca baltamı bilerdim.

Uşak olmayı sevmediğim gibi, uşak kullanmayı da sevmem. Benim demokrasi anlayışım budur.

Abraham Lincoln

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar