Gizemli Bilgiler

Kosta Rika’daki Taş Küreler: Keşfi ve Sırları!

Kosta Rika’daki Taş Küreler: Bu Taşların Sırrı Ne?

20. yüzyılda Kosta Rika’da tesadüf eseri bulunan bu taş küreler nasıl, ne zaman ve neden yapıldığı hala çözülebilmiş değil. Taşlarla alakalı hiçbir belge bulunmadığı için haklarındaki gizem de bir hayli artıyor. Yapılması imkansız olan bu muazzam şekildeki taş küreler nasıl ortaya çıktı?

İlk ne zaman keşfedildi?

1930 yılında United Fruit Company isimli sebze ve meyve ekim satım şirketi, Kosta Rika’nın Diquis Deltası bölgesinde meyve ağaçları ekmek istedi. İşçiler önce bu alanı temizlemek için çalışmalara başladı ve çoğu toprağın altında olmak üzere irili ufaklı birçok taştan küre buldular.

İşçiler böylesine düzgün taşların içinde altın veya değerli bir şey olabileceğini düşünerek gizlice bir kısmını dinamitle patlattı. Taşların bir kısmı bu şekilde yok oldu, bir kısmı da işçiler tarafından götürüldü. Günümüzde bu bölgede çapları 1-2 cm’den, 2,5 metreye kadar 300’den fazla taş küre bulunmaktadır.

O yıllardan beri araştırılan bu taş küreler hakkında tahminler hariç kesin bir bilgiye hala varılamadı. Kürelerin doğal yollarla oluşamayacak kadar düzgün olması nedeniyle, insanların, o zamanlarda bazıları 20 tondan ağır olan bu taş küreleri nasıl yaptığı ve kestiği konusunda kesin bir sonuca varamıyor.

Taş küreler hakkındaki teoriler;

Kürelerin Kristof Kolomb’un Amerika keşfinden önce yapıldığı kesin olarak bilinse de diğer bir soru kürelerin yapılma amacı neydi? Yine bu konu hakkında araştırmacıların ve teorisyenlerin birçok teorisi var.

Bunlardan bazıları; Dünya dışı yaşamın bıraktığı izler olması, kayıp medeniyetlerden (Atlantis, Mu gibi) kalma olduğu, yerliler tarafından takvim olarak kullanılması, bir simge olarak inşa edilmesi veya kürelerin Paskalya Adası‘ndaki Moai heykelleri ya da İngiltere’deki Stonehenge ile bir bağlantısı olması gibi…

Ancak küreler ile ilgili araştırmalar konusunda en yetkili uzmanlardan biri olan ve 1978 yılından beri uzunca yıllar araştırma yapan Profesör John Hoopes tüm bu fantastik teorileri reddediyor.
John Hoopes’a göre bu taş kürelerin yüzeyinde yer alan izler, kürelerin taştan yapılmış aletler ile şekillendirildiğini ileri sürüyor. Kesinlikle bir insan yapımı olduğunu belirten Hoopes bile, bu kayaların o zamanlarda nasıl bu kadar düzgün şekilde oluşturuldukları hakkında bir varsayımda bulunamıyor.

Sadece Kosta Rika değil;

Ayrıca diğer bir ilginçlik ise bu taş küreler sadece Kosta Rika’da bulunmuyor, yalnızca bu ülkede çok sayıda bulunması bu taşların Kosta Rika taşları olarak isim almasına neden olmuş.
Meksika, Paskalya Adaları, Bosna Hersek, İskoçya, ABD, Sırbistan ve Japonya’daki bir ada da bu yuvarlak kayalara rastlanılmıştır.

Peki ekserisi Kosta Rika’da olan ve dünyanın her yerinde bulunan bu kürelerin sırrı ne?
Siz ne düşünüyorsunuz?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar