Sıra Dışı HayatlarSuç ve Şiddet

Küçük Bedeniyle Dünyayı Değiştiren İkbal Mesih!

KÜÇÜK BEDENİYLE DÜNYAYI DEĞİŞTİREN İKBAL MESİH!

Tam doğum tarihi bilinmeyen İkbal Mesih 1982 yılında Pakistan’ın sanayi şehri olarak bilinen Muridke’de dünyaya geldi ve 4 yaşına kadar ne yaşadıysa o kadar yaşayabildi.

İkbal 4 yaşındayken diğer akranları gibi 600 rupi (7,5 ABD Doları) karşılığında ağır şartlar altında çalışmak üzere bir tekstil fabrikasına verildi ve burada haftanın 7 günü en az 14 saat çalıştırıldı.

Hayatta Kalacak Kadar Besin Aldılar;

Günde sadece yarım saat molanın olduğu bu fabrikada kendisi ile birlikte onlarca çocuk esir bir köle gibi çalıştırıldı. Çocukların ağzını açmaya fırsatları yoktu, zaten hepsi korkudan vızır vızır çalışıyordu. Fabrika o kadar acımasızdı ki, çocuklara sadece hayatta kalacak kadar su ve ekmek veriyordu, tüm çocuklar bir deri bir kemikti. En kötüsü de bunun sebebi fabrikanın cimriliği değil, pahalı halıların sadece küçük parmaklar ile dokumanın mümkün olmasıydı. Bu sebepten de çocukların zayıf kalmaları, incecik olmaları gerekiyordu.

Ancak bu sessiz sedasız işini yapan çocuklar arasında bir tanesi diğerlerinden farklıydı, o asiydi. 4 yaşında girdiği fabrikada 2 sene öyle böyle çalıştıktan sonra 6 yaşlarında şikayet etmeye, isyan etmeye ve oradaki bakıcı denilen, başlarında duran kişilere kök söktürmeye başladı.
Ancak fabrikanın bu konuda ne kimseden korkusu vardı, ne taviz veriyordu, çocuklara istediği gibi sertlikte davranabiliyorlardı. İkbal’in isyanları da çok uzun sürmedi.

Vücudu Gelişemedi;

İkbal Mesih 10 yaşına geldiğinde hala 5-6 yaşlarında bir çocuğun fiziksel özelliklerine sahipti. Arkadaşları gibi çok zayıftı, beslenemediği için boyu kısa ve devamlı aynı pozisyonda saatlerce çalışması omurgası ve bedeninin yamulmasına sebebiyet vermişti. Buna ek olarak ilerleyen zamanlarda böbrek ve diğer hastalıklar ile de mücadele edecekti.

10 yaşında iken Pakistan Yüce mahkemesinin esir çalıştırmanın yasak olduğunu ilan ettiğini duyduğunda bir yolunu bulup hemen fabrikadan kaçtı. Ancak 1992 yılında rüşvetçi polisler tarafından yakalanıp fabrikaya geri götürüldü. Bu da yetmezmiş gibi polisler kaçmaması için İkbal’i bağlamalarını önerdi.

Ancak İkbal pes etmedi, bu sefer şehirde bir aktivist grubun mitingi olduğunu duydu. Tekrar kaçan İkbal bu sefer dönüşü polislerle olmayacaktı. ”Pakistan Esir Emekçiler Kurtuluş Cephesi”ne katılan İkbal Mesih, bu grup ile birlikte protestolara katıldı, çocuk işçiliği ile ilgili konuşmalar yaptı. Devletin tefeciliği yasakladığını öğrendiğinde bazı kişilerin yardımı ile evraklar düzenleyip eski fabrikasına geri döndü ve 12 yaşındaki İkbal Mesih bu sefer, elini kolunu sallayarak yanında onlarca çocuk ile birlikte fabrikadan çıktı.

Dünya Onu Tanıdı;

İkbal Mesih bu olaylarla birlikte ülke ve hatta dünya çapında ün kazandı. Herkesin korktuğu mafyalar, bize bulaşmasın diye İkbal Mesih’ten korkuyordu. Başta Amerika ve İsviçre olmak üzere birçok ülke de konuşmalar yaptı, milyonlarca çocuk işçinin hayatını değiştirdi.
Ancak bu büyük direnişi maalesef onu ölüme götürdü.

İkbal Mesih konuşma yaparken

İkbal Mesih 16 Nisan 1995 tarihinde, tam doğum tarihini bilmediğimiz için 13 yaşında veya belki de henüz 13’üne dahi girmeden 12 yaşında iken suikast ile öldürüldü.
Peki İkbal Mesih’i kim öldürmüş olabilirdi, bir tahmininiz var mı?
Bu ufacık bedene kıyan kişi, kendi çocuğunu fabrikalarda çalıştıran ve aldığı o parayla borçlarını ödeyen bir çiftçiydi.

Fakat İkbal Mesih onun izinden gidenlere büyük bir cesaret vermişti. Bir başka çocuk olan 12 yaşındaki Craig Kielburger onun bıraktığı yerden bu mücadeleyi sürdürdü. Abisi ile “Free The Children” derneğini kurdu ve 1000’e yakın okul açtı. “Bazen bir çocuk, dünyayı değiştirir…”

Teşekkürler sana en güzel direnişçi İkbal Mesih!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar