Tarih & Antik Çağ

Küçük Kıyamet Olarak Bilinen 1509 Büyük İstanbul Depremi!

Küçük Kıyamet Olarak Bilinen 1509 Büyük İstanbul Depremi!

Yaklaşık 500 yıl önce 10 Eylül 1509’da gerçekleşen Büyük İstanbul Depremi M.S. İstanbul’da yaşanmış en büyük depremdir. Deprem büyük hasarlar bırakmış, tsunamiye neden olmuş ve o zamanki nüfusun yüzde 5’i hayatını kaybetmiştir.

Küçük Kıyamet;

Merkez üssü Adalar yakını olan deprem 10 Eylül 1509 akşamı saat 10 sularında gerçekleşmiştir. Halk daha sonra bu depreme Kıyamet-i Suğra (Küçük Kıyamet) adını vermiştir. Tarihi belgelere göre ise depremde hasara uğramamış neredeyse hiçbir evin olmadığı rapor edilmiştir.

Ayrıca Kız Kulesi, Galata Kulesi, Ayasofya, Fatih Camii, Edirnekapı, Silivrikapı, Yedikule ve şehrin surları gibi önemli yapılarda ağır hasarlar görülmüş; birçok mescit, hamam ve kervansaray yıkılmış; Çanakkale, Edirne, Bursa gibi illerde de yıkımlar ve can kayıpları görülmüştür.

Deprem ve yıkımdan sonra şehrin bazı bölgelerinde yarıklar oluşmuş ve tsunami meydana gelmiştir. Bazı kaynaklara göre tsunami dalgaları 6, bazı kaynaklara göre ise 10 metre yüksekliğe ulaşmıştır. Şehir içine giren sular ciddi etkiler bırakarak bazı evleri denize çektiği görülmüştür.

Kaldı ki deprem Yunanistan’dan Kırım’a, Mısır’dan Avusturya’ya kadar hissedildiği de kayıtlara geçmiştir. Depremin büyüklüğüyle ilgili ise Jeofizikçi Xavier Le Pichon; Doğu Akdeniz’de son 500 yılda görülen en büyük deprem olduğu ve 8 büyüklüğünde olabileceğini söylemiştir.

Nüfusun yaklaşık %5’i…

Depremde 5 bin ila 10 bin arasında insan hayatını kaybetmiştir. O zamanki nüfusun 150 bin olduğunu düşünürseniz ne kadar ciddi bir sayı olduğunu görebilirsiniz. Bu sayı bugün İstanbul’daki olası bir depremde 500 bin ila 1 milyon insanın hayatını kaybetmesine hemen hemen denktir.

Depremde hayatını kaybedenler arasında Osmanlı Hanedanı’ndan da bazı kişiler vardı. Vezir Mustafa Paşa ve emrindeki 360 atlı süvari de bu deprem sonucunda hayatını kaybetmiştir. Sonraki günün sabahında ise depremin İstanbul’da ne kadar etkili olduğu da gözler önüne serilmişti.

Padişah 2. Bayezid imparatorluğun her yerinden 70 bine yakın işçi ve 3 bin civarı ustabaşı görevlendirerek imar işlemlerini başlatmış, ayrıca halktan bu yıkıcı deprem için özel bir vergi toplatmıştır. Depremden sonraki bir yıl içinde de hasarların büyük bir bölümü onarılmıştır.
Sonraki 3 sene boyunca depremin artçıları meydana gelmiş ve bu doğal afet tarihimizin en büyük felaketlerinden biri olarak kayda geçmiştir.

İstanbul’daki büyük depremler;

Daha sonra İstanbul’da 1556 ve 1716 yılında büyük depremler yaşanmış ve bu depremler de yakın çevrede önemli tahribata yol açmıştır. 1766’da yaşanan ve 4 dakika süren deprem ise İstanbul tarihinin en büyük depremlerinden biri olmuştur. 1894 ve 1912 yılında da şiddetli depremler görülmüş, son olarak 1999 yılında Marmara Depremi görülmüştür.

İlgili İçerik: Marmara Depremi günü yaşananlar ve komplo teorileri!

Beklenen Büyük İstanbul depremi ise 7.5’in üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Kırılacak olan fay hattının Marmara Denizi’nden geçiyor oluşu, bizim için büyük bir şans olduğunu belirten uzmanlar, buna rağmen depremin oldukça yıkıcı olacağını da öngörüyor. Üstelik yine uzmanlar Almanya’dan dahi hissedileceğini düşündüğü bu deprem için yapılan hazırlıkların 8 şiddetinde bir depremin yaşanacağını varsayarak yapılması gerektiğini de söylüyor.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar