Suç ve Şiddet

Kuzey İrlanda Nothern Merkez Bankası Soygunu!

Kuzey İrlanda Nothern Merkez Bankası Soygunu!

2004 yılında Kuzey İrlanda’da gerçekleşen bu soygun Britanya tarihinin en büyük soygunlarından biri olarak tarihe geçti. İşte tüm ayrıntıları ile Nothern Merkez Bankası soygunu;

19 Aralık 2004 Pazar akşamı…
Soyundan bir gün önce…

Ekip ilk önce ikiye ayrıldı ve soygun yapacakları bankanın iki önemli yöneticisi Chris Ward ve Kevin McMullan’ın evlerine eş zamanlı bir operasyon yaparak yöneticileri aileleri ile birlikte kaçırdı.

Soyguncular bu iki aileyi rehin olarak yanlarında tuttu ve iki yöneticiye; “Yarın hiçbir şey olmamış gibi iş yerlerinize gideceksiniz ve size verdiğimiz bu telefonlarla tüm talimatları yerine getireceksiniz. Polis işin içine girerse, sevdikleriniz ölür!”

20 Aralık 2004 Pazartesi 7.30;

Chris Ward ve Kevin McMullan

McMullan ve Ward iş yerlerine gidip masalarına oturdular ve hiçbir şey olmamış gibi günlük işlerine devam ettiler.
Fakat yöneticilerin akılları işlerinde değil ailelerinde idi. Her ne kadar durum böyle olsa da mecbur bir şekilde kimseye bir şey fark ettirmeden mesailerine devam ettiler.

Saat 20.00…

Tüm çalışanlar bankadan çıktıktan sonra geriye sadece iki yönetici ve güvenlik görevlileri kalmıştı.
McCullan ve Ward güvenlik görevlilerine birazdan bankaya temizlikçilerin geleceğini ve gereksiz şeylerin atılacağını söyledi. Bir süre sonra ise bir çöp kamyonu bankanın yanına yanaştı. Temizlik işçileri gibi giyinen soyguncular bankaya güvenlik görevlileri tarafından alındı. Bir süre sonra kalabalık ekip güvenlik görevlilerini rahat bir şekilde etkisiz hale getirdi.

Soyguncular bu günü özel olarak seçmişti. Kasada bankamatiklere, şirketlere ve şubelere gidecek milyonlarca sterlin, euro ve dolar bulunuyordu. 2 saat boyunca kamyonu para çuvallarıyla tıka basa dolduran soyguncular toplamda 42 milyon dolar değerinde parayı kamyonlarına yüklediler. Bu paraya rağmen hala kasa tam boşalmamıştı. Soyguncuların sınırsız zamanı olmasına rağmen kamyon tıka basa dolduğu için kalan paraları bırakmak zorunda kaldılar. Güvenlikleri bağlayıp yöneticileri yanlarına alan soyguncular bankadan rahat bir şekilde uzaklaştılar.

Daha sonra soyguncular kentten uzak bir yerde yöneticileri bıraktı ve saat 23:00’e kadar polisi aramayacakları konusunda uyardılar, çünkü aileleri hala serbest bırakılmamıştı. Yöneticiler 23:45’de polisi aradı, yöneticilerin aileleri ise yine o saatlerde kırsal bir alanda serbest bırakılmıştı. Soygunun ertesi günü polis yetkilileri tarafından olay kamuoyuna açıklandı. Daha sonra çok uzun bir süre devam eden bu araştırmada birçok şüpheli göz altına alındı, baş şüpheli IRA örgütü olmasına rağmen bugün soygunu gerçekleştiren kişilerin kim olduğu hala bilinmiyor.

2004 yılında basit ama etkili bir planla gerçekleşen Nothern Merkez Bankası soygununda hiç kimsenin burnu bile kanamamış ve soygun Britanya tarihinin en büyük soygunlarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar