Hikayeler

Lady Godiva: Birçok Sanatçıya İlham Olan Hikaye!

Lady Godiva: Birçok Sanatçıya İlham Olan Hikaye!

Tarih 11. Yüzyıl…
Yer İngiltere…

Halk, İngiltere’nin Coventry şehrinde uygulanan yüksek vergilerden artık isyan etme aşamasına gelmiştir. Vergileri arttırmaktan geri durmayan Lord Leofric, Lady Godiva ile evlidir. Lady Godiva ise bu vergi konusunda halktan yanadır ve eşi Lord Leofric’i vergileri azaltması konusunda devamlı ikna etmeye çaba gösterir.

Lord Leofric’in teklifi;

Artık Lady Godiva’nın bu ısrarlarından usanan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar. Bu teklif ile de artık Lady Godiva’nın bu ısrarlarından vazgeçeceğini düşünür, teklifi ise şudur; Lady Godiva’nın at üstünde, sadece saçlarına sarınarak, tüm şehri uçtan uca geçmesi. Eşine bu şartı ile vergileri azaltacağını iletir ve nasıl olsa eşinin buna cesaret edemeyeceğini düşünen Lord Leofric, artık ısrarlarından da kurtulduğunu düşünür.
Ve daha sonra o an gelir… Üstündekileri çıkaran Lady Godiva atın üstüne çıkar ve masum bir biçimde şehre doğru hareket etmeye başlar.

Coventry halkı ise bu olayı daha önceden öğrenmiştir. Lady Godiva’nın bu hareketine karşın halk da, Lady Godiva’ya olan tüm saygısından dükkanları kapatır ve herkes evlerine girer. Dışarıda hiç kimse kalmaz, hatta insanlar pencerelerin perdelerini bile iyice kapatır. Lady Godiva’nın bu eşsiz davranışı karşısında halk, Lady Godiva’ya olan saygısını gözlerini kapatarak gösterir. Bu olaydan sonra ise artık Lord Leofric, mecburi ve isteksiz bir şekilde verdiği sözü tutmak zorunda kalır ve vergileri indirir.

Lady Godiva

Peeping Tom;

Lady Godiva’ya gizlice sadece bir kişi bakmıştır. Bu kişinin ismi Tom’dur ve ilerleyen zamanlarda bu kişi de kör olur. İngiliz edebiyatında yer alan ‘Peeping Tom’ yani ‘Röntgenci Tom’ tabiri de işte buradan gelmektedir.

Amentü Şiiri;

İsmet Özel’in Amentü adlı şiirinde ise; ”Ben ise anlamış değilim böyle maceralardan. Ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur…” sözlerinde bu hikayeden bahseder ve çoğu kişi de bu hikayeyi bu şiir sayesinde öğrenmiştir.

Lady Godiva’nın bu davranışı, cesareti ve saf düşüncesi ise ilerleyen zamanlarda pek çok sanatçıya, ressama ve şaire ilham kaynağı olur.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar