Gizemli Bilgiler

Lanetli Ekmek: Köylüler Toplu Deneye mi Maruz Kaldı!

Lanetli Ekmek: Köylüler Toplu Deneye mi Maruz Kaldı!

16 Ağustos 1951 tarihinde Fransa’nın Pont-Saint Esprit isimli kasabasında yaşayan yaklaşık 300 kişi aynı gün içinde delirdi. Bazılarının durumu çok ağır olan bu olayda buna neden olan şey neydi, suçlusu kimdi, yoksa köylüler toplu bir deneye mi kurban gitmişti? Lanetli Ekmek Olayı;

Olayın yaşandığı ilk günler;

Sıradan bir günün sabahında kasabada yaşayan herkes de müthiş bir tuhaflık vardı. İnsanların bazıları kendilerini bir kaplanın, bir yılanın veya bir ejderhanın kovaladığını bağırarak etrafa kaçışıyor, 11 yaşındaki küçük bir çocuk annesini boğmaya çalışıyor, kimisi de yakınlarını yılanların yediğini söylüyordu. Üstelik bu olaydan yalnızca insanlar değil hayvanlar da etkilenmiş, insanlar kadar dayanıklı olamayan birçok hayvan o sabah can vermişti. Daha öğlen olmadan insanların bu garip davranışları çığırından çıkınca yetkililer olaya müdahale etmek zorunda kalmış ve olayla ilgili araştırmalar başlamıştı.

Lanetli ekmek olayı

İlk olarak bu kişiler arasında durumu ağır olan ve kontrol edilemeyen 50 kişi akıl hastanesine yatırıldı. Uzmanlar buna neden olan şeyin ne olduğunu bulmaya çalışırken aradan günler geçmişti fakat buna rağmen köylülerin durumu iyiye gitmiyor, aksine daha da kötüye gidiyordu. Akıl hastanesinde yatan biri doktorlara kalbinin yerinden çıktığını ve onu geri koymalarını söylüyor, bir başka hasta ise ben bir uçağım diyerek pencereden atılıyordu. Bu garip olay neticesinde toplam 7 kişi hayatını kaybetti. Peki bu köylülere bir anda ne olmuştu ve aynı anda neden delirmişlerdi?

Ekmekteki yabancı madde;

İncelemeler sonucunda olayın sorumlusu köyün fırıncısı Roch Briand olarak gösterildi. Bu fırında yapılan ekmeklere ergot adında bir bitki mantarında bulunan kimyasalların karıştırıldığı tespit edilmişti. Güçlü bir uyuşturucu olan LSD’nin ana maddesi de yine bu bitki mantarıydı.

LSD, halüsinasyonlara sebebiyet veren güçlü bir uyuşturucudur. Bu ekmekten az yiyenlerin durumu daha hafif iken, çok yiyenlerin durumu geri dönüşü olmayacak şekilde ileri safhadaydı. Fakat bu kimyasal madde işlenmeden unun içine nasıl karışmıştı, işin arkasında başkaları mı vardı?

CIA’in MK Ultra projesi;

Lanetli ekmek olayı

Bu olayın ardındaki gizem henüz keşfedilmemiş iken 2 yıl sonra Frank Olson isimli bir adamın CIA’in yaptığı bir deneyden sonra intihar etmesi ile gözler tekrar köye çevrildi. Köyde gerçekleşen bu olay, iddialara göre CIA’in Mk-Ultra adını verdiği toplu bir zihin kontrol deneyiydi.

İlgili İçerik: Rus uyku deneyi gerçek mi, efsane mi?

Ayrıca yine bir iddiaya göre bulunan bir belgede, bir ilaç firmasının bir CIA ajanı ile yaptığı görüşmede, köyde yaşanan olayın LSD’den kaynaklandığı konuşması geçiyordu. O yıllarda Avrupa’da LSD üretimi yapan tek tesisin köyden yalnızca 100 km ötede olması da bu iddiayı güçlendirmişti.

1945’de başlayan ve 1967’de resmi olarak sona eren bu projede, yaklaşık 20 yıl boyunca resmi ve gizli birçok deney yapıldı. Köyde yaşanan bu toplu delirme olayı da bu projenin bir parçası olduğu düşünüldü, fakat CIA bu deneyi reddetti ve kendileri ile alakalı olmadığını söyledi.

Olan yine köylülere oldu;

Nitekim dava, unu üreten fabrikalara kadar gitti. Tahılların bir kısmı gayri resmi bir anlaşma ile başka bir yerde üretildiği ve bu tahıllarla kendi ürettikleri tahılların karıştırıldığı öğrenildi. Sorumlu kişiler ise uygunsuz un ticaretinden ve kasıtsız adam öldürme suçlarından yargılandı. Ancak olayın yanlışlıkla mı, yoksa bir deney olduğu mu hiçbir zaman öğrenilemedi.

Olayın mağdurlarından biri olan 71 yaşındaki Charles Granjoh; “Az kalsın ölüyordum ve buna neden olan şeyi öğrenmek istiyorum.” demiştir. Fransa tarihine giren bu olaya ise Lanetli Ekmek (Le Pain Maudit) adı verilmiştir.

İlgili İçerik: Işınlanmak mümkün mü? Philadelphia Deneyi!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar