Suç ve Şiddet

Las Vegas Şehrinde Büyük Vurgun Yapan 5 Türk!

Las Vegas Şehrinde Büyük Vurgun Yapan 5 Türk!

2005 yılında gerçekleşen bu olayda 5 Türk Las Vegas şehrinde 2 milyon dolarlık bir soygun gerçekleştirdi. Türklerin peşine FBI bile düştü, ancak onları kimse yakalayamadı;

Kumarın başkenti olarak bilinen ABD’nin Nevada eyaletinde yer alan Las Vegas’taki kumarhaneler, soygunları önleme amaçlı ileri teknoloji cihazlarla donatılmıştır. Bunlardan bazıları; her masada yer alan gizli kameralar, oyundaki olasılıkları takip eden programlar, oyuncuların yüz ifadeleri ve kalp atışlarından dahi hile yapıp yapmadığını tespit eden cihazlar ve daha birçoğu.

Peki böyle bir yerde nasıl soygun yapılabilirdi?

Ancak Ayşe Benli (50), Cumali Pelik (50), Zeki Üçkol (49), Recep Turna (48) ve Ahmet Ural (48) isimli bu beş Türk onca teknolojik cihazın üstesinden gelmeyi başardı.
Nasıl mı?

Aslında çok basit bir yöntemle, bu ekibin taktiği meşhur papaz açma oyununda kullanılan, kağıtların tırnak ile işaretlenmesi ve işaretli kağıtların diğer kağıtlarla değiştirilmesinden başka bir şey değildi.

2 milyon dolarlık vurgun yaptılar;

Bu 5 Türk hileye karşı bu denli gelişmiş cihazları kullanan kumarhaneleri çok basit yöntemle atlatmayı başarmış ve birkaç gün içinde toplamda 2 milyon dolardan fazla bir soyguna imza atmıştı. Operasyonlarını Las Vegas’ın Harrah’s, İmperial Palace ve Venetion adlı 3 kumarhanesinde, Carabian Stud Poker adlı oyunda gerçekleştirmiştir.

Bu oyunda Ahmet Ural’ın görevi kağıtları işaretlemektir, kağıtları değiştirmek ise Ayşe Benli’nin göreviydi. Ayrıca bu 5 kişilik ekibin başında yine Ayşe Benli vardı. Liderleri kadın olan 5 Türk kazandıkları dolarları yurt dışına 10 bin dolarlık banknotlarla yavaş yavaş çıkardılar.

Türklerden şüphelendiler, ama artık çok geçti;

İlk zamanlarda Türklerden şüphelenenler olsa da, bunu şanslarına bağladılar. Bir süre sonra ise çok dikkat çeken çete araştırılmaya alındı ve hile yaptıkları kısa zamanda tespit edildi. Ancak soyulduklarını fark ettiklerinde artık çok geçti, çünkü bu 5 Türk Las Vegas şehrini çoktan terk etmişti.

FBI peşlerine düştü;

Nevada Oyun Komisyonu Şefi Keith Copher olayı çözemeyince işi FBI a devreder. Kayıplara karışan Türkler ise bir dönem boyunca en çok arananlar listesinin başına alınır. Fakat aradan yaklaşık 15 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen Türklerin izine hala rastlayamadılar.

Bu 5 Türkün yakalanması halinde; kumarda hileli hareket, kağıtları işaretlemek ve değiştirmek, soygun yapmak ve çete kurma suçlamalarından yargılanacaklar.
Tabii yakalanırlarsa…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar