İlginç Bilgiler

Las Vegas Tünellerinde Yaşayan Yer Altı İnsanları!

Las Vegas Tünellerinde Yaşayan Yer Altı İnsanları!

Las Vegas denilince aklımıza ilk önce meşhur kumarhaneler, yoğun ışıklı mekanlar ve eğlence merkezleri gelir. Ancak Las Vegas’ın görünmeyen bir yüzü daha var; insanlar deliler gibi eğlenip, çılgınlar gibi para harcarken yerin 2 metre altında oldukça şaşıracağınız bir hayat daha var, yer altı insanları…

Fakat bu yer altı şehrinden bahsetmeden önce biraz Las Vegas hakkında az bilinen bilgilere değinelim;

Eğlence sektörünün kalbi olarak kabul edilen Las Vegas, Amerika’nın Nevada eyaletinde yer almaktadır ve nüfusu yaklaşık 650 bindir. Belki Çin Seddi uzaydan görünmüyor ancak Las Vegas bir hayli görünmekte. Dünyanın en ışıklı şehri Las Vegas, uzaydan bakıldığında dünyadaki en parlak şehir olarak öne çıkmaktadır.

Amerika’nın en ağır bronz heykeli de Las Vegas’ta bulunuyor. 50 tonluk devasa aslan heykeli MGM Grand Hotel‘in önünde yer alıyor. Diğer bir meşhur heykel ise The Luxor Sfenks heykeli. Üstelik bu heykel Mısır’da Gize platosunda yer alan Mısır Sfenks’inden daha büyük ölçülere sahip.

İlgili İçerik: Piramitlerin Koruycusu Sfenks; En Büyük Burada Saklı!

Las Vegas’ta kazanılan en yüksek kumar kazancı ise, Excalibur isimli kumarhanede oynanmıştır. 100 dolar ile oyun oynamaya başlayan 25 yaşındaki bir genç 39 milyon dolar kazanarak Las Vegas tarihine adını yazdırmıştır.

Las Vegas hakkında birkaç kısa bilgi edindik, şimdi gelelim şu yer altı şehrine;

Şaşalı yaşamın altındaki bu devasa yer altı şehri, su baskınlarından korunmak amacıyla inşa edilmiş. 320 kilometre uzunluğundaki tünel ağı, bugün yaklaşık 1000 insana ev sahipliği yapıyor.

Şehirdeki insanlar bu kişilere ”Köstebek” adını vermiş. Las Vegas’ta kiralar çok pahalı olduğu için fareler ve örümceklerin bolca bulunduğu bu yerde kalmayı tercih eden kişilerin çoğu uyuşturucu bağımlısı olsa da, aralarında normal işlerde ve kumarhanelerde çalışan insanlar da var.

Tünelde yaşayan insanların ise belli başlı kuralları var, aksi takdirde bu kurallara uymayan kişilerin bu yerde yaşamasına izin verilmiyor. En önemli kurallar ise temizlik ve birbirlerine saygı gösterilmesi. Halkın en büyük sorunlarından biri ise yer altı şehirlerinde su tesisatının olmaması. Bu yüzden de suyu dışarıdan getiriyorlar, diğer büyük sorunları ise su baskınları. Çöl koşullarında su baskınlarına seyrek rastlansa da 2016 yılında aniden bastıran fırtına ve yağmur burada yaşayan 3 kişinin ölümüne neden olmuş.

Tünelin diğer ucunda ışık olması onların en büyük umutları. Bazıları bir gün mecbur kaldıkları bu yaşamdan kurtulacağına inanıyor. Tünellerde yaşayan evsizlerden biri ise şu sözleri söylüyor; ”Şu anda sadece hayatta kalmaya çabalıyorum. Durumumu koruyabilmemin tek yolu bu.”

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar