Suç ve ŞiddetTarih & Antik Çağ

Lyudmila Pavlichenko: Tarihteki En İyi Kadın Keskin Nişancı!

Lyudmila Pavlichenko: Tarihteki En İyi Kadın Keskin Nişancı!

Tarihin en iyi keskin nişancılarından biri ve tarihin en iyi kadın keskin nişancısı olan Lyudmila Pavlichenko, her yerin kan götürdüğü 2. Dünya Savaşı sırasında 309 düşman askeri öldürerek tarih kitaplarında en önemli savaş kahramanlarından biri olarak yerini aldı.

Lyudmila Pavlichenko kimdir?

Lyudmila Mihaylivna Pavlichenko 12 Temmuz 1916 tarihinde, günümüzde Ukrayna’nın bir şehri olan Bila Tserkva’da dünyaya geldi. 14 yaşındayken ailesi ile Kiev’e taşındı ve 16 yaşında Aleksey Pavlichenko ile evlendi. Bu evlilikten sonra eğitim almaya devam eden Lyudmila, Kiev Üniversitesi’nde eğitim görmeye başladı.
Üniversite eğitimini tamamlayan Lyudmila master yapmaya karar verdi ve eğitimine devam etti.

1941 yılında Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ne işgali başladığında Kiev Üniversitesi’nde okumaya devam eden Pavlichenko nişancılık eğitimi almak için bir atıcılık kulübüne girdi.

Lyudmila Pavlichenko

Piyade’ye katılmak isteyen Pavlichenko, kulüpteki ilk gönüllüler arasında yer aldı ve daha sonra Kızıl Ordu’nun 25. Piyade Tümeni’ne atandı.
Pavlichenko’nun orduda hemşire olma seçeneği olmasına rağmen o bunu reddetti ve Kızıl Ordu’nun 2 bin kadından oluşan ”Ölümcül Güzeller” isimli özel birliği arasında yer almak istedi.

Pavlichenko’nun kulüpte aldığı eğitim haricinde başka bir deneyimi olmamasına rağmen doğuştan bir nişancılık kabiliyetine sahipti.

Kısa zamanda ünü arttı;

Sadece kadınlardan oluşan bu birlik hem Kızıl Ordu için, hem halk için moral verici bir topluluktu. Savaşta büyük başarı gösteren ”Ölümcül Güzeller” deyim yerindeyse arkasında cesetlerden oluşan bir dağ bıraktı. Tabii bunlar arasında en çok öne çıkan isim Lyudmila Pavlichenko’ydu.

Lyudmila Pavlichenko

Pavlichenko, Odessa İşgali sırasında sadece 2,5 ayda toplamda 187 Nazi askeri öldürdü. Sovyetler Birliği’nin limanını elinde tutma ve savunma mücadelesi kapsamında öne çıkan isimlerden biri olan Pavlichenko bir yılda toplam 309 düşman askeri öldürdü, üstelik bunların 36’sı keskin nişancıydı.

Amerika ziyareti;

Pavlichenko 1942 yılının Haziran ayında havan ateşi ile yaralandı ve bir süre savaştan çekilmek zorunda kaldı.
Ağustos 1942 yılında ABD başkanı Franklin Roosevelt’e ziyaret için gönderildi, Başkan Franklin Pavlichenko’yu Beyaz Saray’da karşıladı. Böylece Pavlivchenko bir ABD Başkanı tarafından kabul edilen ilk Sovyet vatandaşı oldu. ABD’de toplantılara ve konuşmalara katıldı.

Lyudmila Pavlichenko ülkesine geri döndükten sonra tekrar muharebeye katıldı, savaşın sonuna kadar da bir eğitmen olarak Sovyet keskin nişancılarını eğitti.
Pavlichenko, 10 Ekim 1974 tarihinde, 58 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca Lyudmila Pavlichenko’nun hayatı 2015 yılında beyazperdeye taşınmıştır.

Filmin adı: Battle for Sevastopol.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar