İlginç Bilgiler

Ma’nene Ritüeli: Ölülerin Gezdirildiği Ürpertici Bir Gelenek!

Tana Toraja, Endonezya’nın batısında Güney Sulawesi eyaletinin içinde yer alan bir bölgedir. Toplamda bir milyondan fazla nüfusu olan Torajan halkının 450 bini bu bölgede yaşamaktadır. Çoğunluğu Hristiyan olan bu toplulukta azınlık olarak Müslümanlar ve yerel dine inanan insanlar da bulunur. Endonezya’nın en fazla turist çeken bölgelerinden biri olan Tana Toraja detaylı cenaze törenleri, kayalıklara oyulmuş mezar yerleri, sivri çatılı geleneksel evleri ve renkli ahşap oymaları ile ünlüdür. Ancak tüm dünyanın ilgisini çekmelerinin bir diğer önemli nedeni ise; 3 yılda bir, bazılarının ise her yıl Ağustos ayında gerçekleştirdikleri Ma’nene Ritüeli ismi verilmiş sıra dışı gelenekleri!

Ma’nene Ritüeli;

Ma’nene Ritüeli (Tana Toraja)

Geleneklerine göre burada yaşayan halk, çeşitli işlemler uygulayarak çürümesini geciktirdikleri ölmüş yakınlarının cesetlerini gün yüzüne çıkarıyor. Hasat mevsimi yaklaşırken uygulanan ritüelin, ailelere refah, mutluluk ve bereket getireceklerine inanıyorlar. Tüyler ürpertici görüntülerin ortaya çıktığı ritüelin bir başka amacı ise ölmüş olan sevdiklerini onurlandırmak, onlarla hasret gidermek, unutulmadıklarını göstermek ve onları yeni nesiller ile tanıştırmak.

Ma’nene Ritüeli (Tana Toraja)

Bu amaçla bir festival havasında geçen dönemde tüm aileler giysileriyle gömdükleri yakınlarını mezarlarından çıkarıyor, üstlerini temizliyor ve hatta gerekiyorsa da yeni elbiseler giydiriyorlar. Ölen kişinin yakınları kolye, saat, bilezik gibi aksesuarlarla onları süslüyor varsa eğer saçlarını tarıyor hatta gözlüklerini bile takıyorlar.

Bebeklere dahi yapılıyor;

Ma’nene Ritüeli (Tana Toraja)

Sadece aile büyükleri için değil gençler, çocuklar ve hatta bebekler için de bu işlemlerin aynısı yapılıyor. Temizlenen, bakımı yapılıp elbiseleri değiştirilen cesetler dik durabilecek halde ise kollarına girerek, değilse de açık tabutlarla bölgede gezdiriliyor. Cesetler çıkarılıp tur atıldıktan sonra, ceset öldüğü yere tekrar getiriliyor ve o noktada aile fertleri dualar ile kişiyi anıyor.

Ma’nene Ritüeli (Tana Toraja)

Bu tur atılırken inanışları gereği ise cesetleri kavis yapmadan dümdüz bir çizgide mesafe kat edip gezdirmek. Hasret giderilip onurlandırılan yakınlar, ritüelin sonunda yine tabutlara yerleştirilerek bir dahaki anma gününe kadar tekrar gömülüyorlar. İlk kez bu olaya şahit olan insanlar için oldukça rahatsız edici görüntüler ortaya çıkarken, halk için bu ritüel çok sıradan ve olağan geçiyor.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar