Ocak 10, 2019

Sadece 24 Saatlik Bir Hafıza ile Yaşayan Michelle Philpots!

Michelle Philpots isimli bu kadın, her sabah onu ikna etmek zorunda olan bir adamın yanında uyuyor. Eğer ki Michelle bu durumdan şüphe duyarsa kocası ona 22 sene önceki evlilik fotoğraflarını gösteriyor. Ancak bu şekilde Michelle, kocası Ian ile evli olduğunu kabul ediyor.

Michelle 1985 yılında geçirdiği motosiklet kazası ve 1990 yılında geçirdiği araba kazası sonucu beyin yaralanmasına maruz kalmış ve bu nedenle kısa süreli hafıza kaybı yaşamaktadır. Sabah uyandığında tüm hafızası yenileniyor ve yabancı bir adamın yanında uyandığını sanıyor ve üstelik bunu her gün yaşıyor. Bu durumda Michelle’in her sabah yabancı birinin yanında uyanması mı, yoksa Ian’ın her sabah evli olduğuna ikna etmesi gereken bir eşi olması mı daha zor, biz bilemedik. Ancak bu durumla karşı karşıya kalacağını bilmesine rağmen Ian 1997 yılında Michelle ile evlenme kararı alıyor.

Şu an bu durumun örneklerini ancak filmlerde görebiliyoruz. Bu tarz bir hayatı konu alan filmlerden örneğin Aamir Khan‘ın baş rolünde olduğu Ghajini, Hollywood yapımı Memento veya 50 İlk Öpücük filmlerinden birini mutlaka izlemişsinizdir.
56 yaşındaki Michelle iki kez yaşadığı kaza sonucu beyninde oluşan hasar nedeniyle bu sıra dışı hastalıkla yüz yüze gelmek durumunda kalmış. Gün içerisinde her şeyi hatırlayan Michelle sabah uyandığında tamamen silik bir hafıza ile güne tekrar başlamak durumunda.

Hayatını devam ettirebilmek adına telefonunda, takviminde ve evinin her köşesinde küçük küçük notlar yer alıyor. Michelle için bu durumun avantajları da yok değil, ona göre; Yapılan her espri komik, izlediği ve sevdiği filmler aynı heyecan ile tekrar izlenilebilir.
Haftanın üç günü engelli insanlar için bir yardım kuruluşunda çalışan Michelle; ”Çalıştığım her gün, yeni işe başladığım gün gibi geliyor ve her gün aynı geçiyor” diyor.

Eskrimci olan eşi Ian yaşadığı bu durumu şöyle anlatıyor; ”Bu evliliğin başarısının en önemli nedeni sabır. Bazen benim açımdan bu yaşadığımız hayat çok sinir bozucu olabiliyor ama sabırlı ve anlayışlı olmalıyım. Her anımda sakin kalmak zorundayım, çünkü onu seviyorum.”

Campridge Üniversitesi’nde bir sinir bilim uzmanı olan Dr. Peter Nestor, Bayan Phillpots’in anterograd amneziden muzdarip olduğunu ve bu rahatsızlığın çok nadir de olsa gerçekleşebildiğini söylüyor.

Benzer İçerikler;