İlginç Bilgiler

Meşhur Bazı Kitaplar Hakkında İlginç Bilgiler!

Meşhur Bazı Kitaplar Hakkında İlginç Bilgiler!

En hızlı yazılan romandan en uzun sürede yazılan romana kadar, tesadüf eseri ortaya çıkan romanlardan en uzun soluklu romanlara kadar dünya çapında büyük üne sahip bazı kitapları hakkında ilginç bilgiler;

Hiç ”E” harfi yok!

Ernest Vincent’ın 1939 yılında yazdığı “Gadsby” isimli roman tam 50.110 kelime içeriyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ancak ilginç yanı 50.110 kelimelik romanda en çok kullanılan harflerden biri olan “e” harfi kitabın içinde hiç kullanılmamıştır.

Ek iş yazarlık;

Sherlock Holmes’un yazarı A. Conan Doyle aslında bir göz doktoruydu. Ancak o zamanlar iyi gelir elde edemeyen Doyle, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yazar oldu. Tüm zamanların en iyi yazarlarından biri Doyle geçim sıkıntısı çekmeseydi bugün “Sherlock Holmes” olmayacaktı.

En uzun cümle;

Victor Hugo’nun ve aynı zamanda Fransız edebiyatının en meşhur romanlarından biri olan Sefiller’i okursanız çok uzun bir cümle ile karşılaşacaksınız. Bu cümlenin içinde tam 823 kelime var. En uzun cümle genelde bu sanılsa da Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer alan James Joyce’un ”Ullyses” adlı eserindeki 4391 kelimelik cümle, yok bu da değil, rekor cümle Jonathan Coe’nun ”The Rotter’s Clup” kitabındaki tam 13.955 kelimeden oluşan cümledir. Ne cümle ama!

Gulliverin Gezileri;

Jonathan Swift “Gulliver’in Gezileri” isimli kitabında Mars’ın iki uydusu olan Phobos ve Deimos’u tam boyutları ve dönüş hızlarıyla yazdı. Gök bilimciler bu uyduları kitabın yazılışından yaklaşık 100 yıl sonra keşfettiler. Swift’in bu bilgileri nasıl öğrendiği veya tahmin ettiği ise hala bir gizem.

Yüzüklerin Efendisi;

Bazen bizim bir günde bitirdiğimiz kitapların yazılış süreleri aylar hatta yıllar alabiliyor. Dünyanın en uzun sürede yazılan kitabı da yine dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip J.R.R. Tolkien imzalı Yüzüklerin Efendisi kitabıdır. Kitap 16 yılda tamamlanmıştır.

Çizgili Pijamalı Çocuk;

En uzun sürede yazılan kitaptan sonra en kısa sürede yazılan kitap Şeyma Subaşı… şaka şaka John Boyne tarafından yazılan Çizgili Pijamalı Çocuk’tur. Kitap 2,5 günde yazılmıştır. Dünyada daha kısa sürede yazılan kitaplar vardır ancak listemizde en meşhur olan kitapları göz önünde bulundurduk.

En uzun roman;

Dünyanın gelmiş geçmiş en uzun romanı 17. yüzyılda Madeleine de Scudery ve Georges de Scudery tarafından yazılmış 2 milyondan fazla kelime içeren 13 bin küsur sayfalık romandır. 10 ciltten oluşan roman en uzun soluklu roman unvanını elinde tutuyor.

En pahalı kitap;

Dünyanın en pahalı kitabı Leonardo da Vinci tarafından yazılan el yazması “Codex Leicester” adlı kitaptır. Kitapta dünyanın en büyük dehalarından biri olan Leonardo Da Vinci’nin astronomi, jeoloji, suyun hareketi gibi çalışmaları yer alır. Kitabı 30.8 milyon dolara Bill Gates almıştır.

En çok satılan kitap;

Kitaplar hakkında ilginç bilgiler

Dünyada şimdiye kadar en fazla satılan kitap Don Kişot isimli kitaptır. Tabii bu sıralamaya kutsal kitaplar ve siyasi kitaplar dahil edilmemiştir. İspanyol roman yazarı Miguel de Cervantes tarafından 1605 yılında piyasaya sürülen kitap şimdiye kadar 500 milyondan fazla satmıştır. Don Kişot romanını takip eden roman ise İki Şehrin Hikayesi’dir. Bu kitap ise 200 milyondan fazla satmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar