Sıra Dışı Hayatlar

Michelle Philpots: 24 Saatte Bir Hafızası Siliniyor!

Michelle Philpots: 24 Saatte Bir Hafızası Siliniyor!

Michelle Philpots isimli bu kadın, her sabah onu ikna etmek zorunda olan bir adamın yanında uyuyor. Eğer ki Michelle bu durumdan şüphe duyarsa kocası ona 23 sene önceki evlilik fotoğraflarını gösteriyor ve ancak bu şekilde Michelle, kocası Ian ile evli olduğuna inanıyor.

İki büyük trafik kazası;

Michelle Philpots 1985 yılında geçirdiği motosiklet kazası ve ardından 1990 yılında geçirdiği araba kazası sonucu beyin yaralanmasına maruz kalmış ve bu nedenle kısa süreli hafıza kayıpları yaşamaktadır. Sabah uyandığında tüm hafızası yenileniyor ve yabancı bir adamın yanında uyandığını sanıyor ve üstelik bu durumu günün her sabahı yaşıyor. Bu durumda Michelle’in her sabah yabancı birinin yanında uyanması mı, yoksa Ian’ın her sabah evli olduğuna ikna etmesi gereken bir eşi olması mı daha zor, biz bilemedik. Ancak bu durumla karşı karşıya kalacağını bilmesine rağmen Ian 1997 yılında Michelle ile evlenmeye karar veriyor.

Şu an bu durumun örneklerini ancak filmlerde görebiliyoruz. Bu tarz bir hayatı konu alan filmlerden örneğin Aamir Khan‘ın baş rolünde olduğu GhajiniHollywood yapımı Memento veya 50 İlk Öpücük filmlerinden birini mutlaka izlemişsinizdir.
58 yaşındaki Michelle Philpots iki kez yaşadığı kaza sonucu beyninde oluşan hasar nedeniyle bu sıra dışı hastalıkla yüz yüze gelmek durumunda kalmış. Gün içerisinde her şeyi hatırlayan Michelle sabah uyandığında tamamen silik bir hafıza ile güne tekrar başlamak durumunda.

Evinde her yerde notlar asılı;

Hayatını devam ettirebilmek adına telefonunda, takviminde ve evinin her köşesinde küçük küçük notlar yer alıyor. Michelle için bu durumun avantajları da yok değil, ona göre; yapılan her espri komik, izlediği ve sevdiği filmler aynı heyecan ile tekrar izlenilebilir.
Haftanın üç günü engelli insanlar için bir yardım kuruluşunda çalışan Michelle Philpots; ”Çalıştığım her gün, yeni işe başladığım gün gibi geliyor ve her gün aynı geçiyor” diyor.

Michelle Philpots

Eskrimci olan eşi Ian yaşadığı bu yaşadıklarını şöyle anlatıyor; ”Bu evlilikteki başarının en büyük sırrı sabır. Bazen benim açımdan bu yaşadığımız hayat çok sinir bozucu olabiliyor ama sabırlı ve anlayışlı olmak zorundayım. Her anımda sakin kalmalıyım, çünkü onu seviyorum.”

Campridge Üniversitesi’nde bir sinir bilim uzmanı olan Dr. Peter Nestor, Bayan Phillpots’in anterograd amneziden muzdarip olduğunu ve bu rahatsızlığın çok nadir de olsa gerçekleşebildiğini söylüyor. Ne diyelim, Michelle ve Ian çiftine bir ömür mutluluklar.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar