Ülkelere Dair

Mısır Ülkesi Hakkında Genel ve Temel Bilgiler!

Mısır Ülkesi Hakkında Genel ve Temel Bilgiler!

Mısır ya da resmi adıyla Mısır Arap Cumhuriyeti 97 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 13. ülkesidir. Mısır halkının çok büyük bir bölümü Araplardan, küçük bir bölümü ise Kıptî’lerden (Eski Mısır’ın yerli halkı) oluşmaktadır.

Mısır bayrağının anlamı;

Kırmızı renk; Dökülen kanı,
Beyaz renk; Dürüstlüğü ve barışı,
Siyah renk ise; Halkın yaşadığı zulmü ve eziyetleri simgeler.
Ortada ise altın renkte bir kartal ve onun da altında Mısır Arap Cumhuriyeti yazan bir yazı bulunmaktadır.

Temel bilgiler;

23 Temmuz 1952 de bağımsızlığı ilan edilmiştir.
Ülkenin resmi dili Arapça ve Mısırca’dır.
Yönetim biçimi Cumhuriyet’tir.
Para birimi Mısır Poundu (EGP)
Telefon Kodu 20’dir.
Kişi başına düşen gelir yaklaşık ortalama 4 bin amerikan dolarıdır.

Başkent;

Mısır’ın başkenti Kahire’dir. Büyük bir bölümü Nil Nehri’nin doğu kıyısında yer alır. 19,5 milyonluk nüfusu ile sadece Mısır’ın değil tüm Arap dünyasının ve Afrika’nın en kalabalık şehri konumundadır. 1300 yıldır aynı isimle anılır.
Mısır 1 milyon kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahiptir fakat ülkenin büyük bir kısmı çöl olması nedeniyle Mısır halkının büyük bir çoğunluğu Nil Nehri boyunca yerleşmiştir.
Süveyş Kanalı 1869 yılında Mısır topraklarında trafiğe açılmıştır. Akdeniz ve Kızıldeniz’i birbirine bağlayan bu yapay su yolu dünyanın en önemli kanallarından biridir. Bu kanalın temelleri Osmanlı İmparatorluğu tarafından atılmıştır.

Turistik bölgeleri;

Bildiğiniz gibi Mısır’ın binlerce yıllık bir tarihi vardır ve çoğu insanın gitme hayali ile yaşadığı bir ülkedir. En çok ziyaret alan bölgesi Gize Piramitleri’dir. Ancak bunların dışında başkent Kahire şehrinde bulunan Mısır Müzesi ve İskenderiye şehri de çok fazla turist çeken bölgelerdir.

Gezilmesi gereken yerlerin bazıları; Gize Piramitleri, Sfenks, Krallar Vadisi, Sakkara Piramidi, Şehir Kalesi, Mısır Antik Medeniyetler Müzesi, Kahire Kulesi, Ölüler Şehri, İskenderiye Kütüphanesi, Ebu Simbel Tapınağı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri;

7 bin yıldan fazla bir süre boyunca yaşamın sürdüğü bu topraklar haliyle zengin bir kültüre sahip. Osmanlı imparatorluğunun uzun bir süre hakim olduğu bu topraklar, üzerinde bir çok kültürü yaşatmaktadır. Oldukça fazla cami ve kilise bulunan Mısır’da ayrıca daha eski ve gizemli yapılar ile insanları kendine hayran bırakıyor. Buradaki yapılar o kadar devasa yapılar ki gidip görmediğiniz sürece yalnızca fotoğraflardan bu çok fazla anlaşılamıyor.

Yavuz Sultan Selim döneminde 1517 yılında, Ridaniye savaşıyla Osmanlı Hakimiyetine giren Mısır, tamamen Osmanlı’dan ayrılması yaklaşık 400 yıl sürmüştür. Bu sebeple Mısır’ın bir çok yerinde Osmanlı İmparatorluğundan izler bulunmaktadır.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.” deyimi, bildiğiniz gibi ülkemizde oldukça fazla kullanılmakta olan bir deyimdir. Burada geçen Dimyat, Mısır’ın bir şehridir.

Ne zaman gidilir;

Sfenks ve Kefren Piramidi

Mısır’a kış aylarında gitmek en güzeli olacaktır. En çok ziyaret alan ayları Aralık ve Şubat arası aylardır. Yazın çok sıcak olduğundan pek tercih edilmez. Ayrıca festivaller ve etkinliklerin yapıldığı zamanlarda giderseniz sizin için daha eğlenceli olacaktır.

Mısır vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.
Ülkemiz ile arasında saat farkı yoktur.
En çok ziyaret alan şehirleri; Kahire, İskenderiye, Süveyş, Luxor, Aswan ve Dimyat’tır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar