Ülkelere Dair

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Harika Yapı!

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Harika Yapı!

Bu listede Çin seddi, Kolezyum Petra ya da Gize Piramitleri yok. İşte dünyanın dört bir yanından az bilinen ama mutlaka görülmesi gereken birbirinden ilginç 10 yapı;

1. Mont Saint-Michel, Fransa;

Fransa’nın kuzeybatısında yer alan bu ada ilk olarak 8. yüzyılda manastır olarak hizmet vermeye başladı. 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren ada da 60’tan fazla bina ve tarihi anıtlar yer almakta. Belediyesi de olan adada 44 kişi yaşamaktadır.

2. Şeyh Zayed Camii, Birleşik Arap Emirlikleri;

Başkent Abu Dabi’de yer alan ve 2007 yılında halka açılan bu caminin yapımında Mısır, Afrika ve Osmanlı mimarisi kullanılmıştır. 4 minareli ve 82 kubbeli caminin ortadaki ana kubbesi 85 metre, minareler ise 107 metre yüksekliğindedir.

3. Wat Samphran, Tayland;

Masallardan fırlayan bir mimari yapı ile karşınızdayız bu sefer. 17 katlı, silindirik, pembe renkli tapınağın çevresini saran devasa yeşil bir ejderha. Üstelik 80 metre yüksekliğindeki bu ejderhanın içindeki merdivenleri kullanarak da yukarı çıkabilirsiniz.

4. Büyük Leshan Budası, Çin;

Diğer görülmesi gereken bu yapı ise 71 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük Buda heykeli. Sichuan eyaletinde, Emei dağının karşısında yer almakta olup Tang Hanedanı döneminde inşa edilmiştir. Heykel, 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

5. Jatayu, Hindistan;

Dünyanın en büyük kuş heykelidir. Jatayu; Hindistan’ın iki büyük destanından biri olan, Ramayana destanında geçen efsanevi bir kuştur. Destan’da ki bu kuş, öldüğünde Hindistan’ın Kerala eyaletinin dağlarına düşer. Bugün, Kerala’da ise bu heykel inşa edilmiştir.

6. Otagi Nenbutsu-ji, Japonya;

İmparatoriçe Shōtoku tarafından milattan sonra 8. yüzyılın ortalarında yapılan tapınak günümüze kadar iç savaş ve doğal afetler nedeniyle birçok kez hasar görmüştür. Tapınağı asıl ilgi çekici kılan şey ise 1981 yılında yapımına başlanan 1200 küsur neşeli Rakan heykeli.

7. Ebu Simbel, Mısır;

Bu sefer Mısır’dayız, ama piramitler için değil. 2. Ramses tarafından milattan önce 13. yüzyılda Mısır’ın güneyi Nübye bölgesinde, Nübye dağı oyularak yapılmış bir yer altı tapınağıdır. 20 yıl içinde tamamlanan yapının kapısında 4 adet devasa Ramses heykeli bulunmaktadır.

8. Calakmul, Meksika;

Buradaki 6750 antik yapının hem merkezi hem de en büyük yapısı üstte gördüğünüz bu piramittir. 50 metreyi aşan bu yapı Yılan Krallığı olarak adlandırılan bölgenin makamı konumundaydı. Calakmul, klasik dönemde Tikal şehri ile birlikte en büyük iki şehirden biriydi.

9. Sardar Patel, Hindistan;

Gujarat eyaletinde yer alan 182 metre uzunluğundaki dünyanın en büyük heykeli. 1950 yılında hayatını kaybeden politikacı Sardar Patel’in anısına dikilen heykel 430 milyon dolara mal olmuştur. Heykel, Rio’daki İsa heykelinin 6 katı, New York’ta bulunan Özgürlük Anıtı’nın ise 2 katı uzunluğundadır.

10. Kukulkan Piramidi;

Meksika’nın Yucatan yarımadasında Maya Antik kentinde yer alan bir Kukulkan Piramidi mevsimleri ifade eden 4 yüzden meydana gelmektedir ve her bir yüzünde 91 adet merdiven vardır. Tüm merdivenlerin toplam sayısı 364’tür, en üstteki düzlük ile birlikte bir yıldaki 365 gün sayısı elde edilir. Bunun gibi birçok özelliği, gizemleri ve sıra dışı mimarisi ile dünyada mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Sizce bunların dışında görülmesi gereken hangi yapılar bu listeye dahil edilmeli, bizimle yorumlarda paylaşın.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar