Suç ve Şiddet

Nazi Doktoru Josef Mengele Kimdir ve Deneyleri!

Nazi Doktoru Josef Mengele Kimdir ve Deneyleri!

2. Dünya Savaşı sırasında birçok devlet toplu katliam yaptı, bunlara örnek vermek gerekirse ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombaları, Japonya’nın Birim 731’de yaptığı katliamlar ya da Nazilerin ağırlıklı olarak Yahudiler üzerinde yaptığı deneyler.
Bu içerikte sizlere Nazilerin insanlar üzerinde yaptığı deneylerde baş kahraman olan Josef Mengele isimli bir şeytandan bahsedeceğiz, namı diğer Ölüm Meleği…

Josef Mengele Kimdir;

Josef Mengele 16 Mart 1911 tarihinde Almanya’nın Günzburg şehrinde dünyaya geldi. Alman Nazi Doktor Josef Mengele bugün 2 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumlu tutulmaktadır.
Sağ kurtulabilen mahkumlar Mengele’yi şöyle tanımlıyordu; “Onu diğer doktorlardan ayıran devamlı taktığı beyaz eldivenleri idi ve elinden bırakmadığı kırbacı, vurmak için değil, sen sağa sen sola diye işaret etmek için…”

Onun bu deneylerini anlatmak veya Josef’in canavarlığını tanımlamak bir hayli zor, çünkü sadece bitlendi diye yaklaşık 1000 kadını bitleri ile birlikte yakan bir kişiden bahsediyoruz. Onun için insan değeri diye bir şey yoktu. Yaşlı, kadın ve çocuk demeden bir çok akıl almaz deneylerde bu insanları kullandı Josef…

Josef Mengele

Josef Mengele sadece Yahudiler üzerinde deneyler yapmıyor, buna ek homoseksüeller, çingeneler, özürlü ve zihinsel engelliler üzerinde de deneyler yapıyordu. Özellikle ikiz olan insanlar Josef için çok önemliydi, ikizler onun için gizem taşıyan insanlardı ve çözülmeleri gerekiyordu. Ayrıca Alman ırkından olmayan insanları, farklı bir forma sokmak için bir çok deney gerçekleştirdi.

Josef’in Deneyleri;

Josef Mengele yüz binlercesi çocuk olmak üzere iki milyondan fazla kişi üzerinde deneyler yaptı, bu deneylerin bazıları tek kişi üzerinden yapılırken bazıları topluca yapılıyordu. Basınç testi, hadım etme, ilaç testi, hipotermi deneyi, kan pıhtılaştırma, kimyasal silah, sıtma, yüksek rakım, zehir ve çeşitli bir çok hastalık üzerindeki deneyleri bunlardan sadece bazıları.

Josef Mengele, laboratuvara götürmek istediği çocuklara şeker ve çikolata veriyor daha sonra laboratuvara girdiklerinde bu çocukları parçalara ayırarak öldürüyordu.

Denek çocuklar

Josef Mengele deneylerinde Nazi askerlerinin paraşütle uçaktan atladığında ne kadar basınca dayanabildiğini test etmek için denekleri basınç odasına sokuyor ve organları patlayana kadar basınca maruz bırakıyordu.

Bir başka deneyde askerlerin ne kadar soğuğa dayanabileceğini öğrenmek için denekleri buz dolu bir küvete sokuyor ve ölene kadar bu yerde tutuyordu. Renkli gözlere sahip çocuklara bir takım kimyasallar enjekte ediyor, doğum yapmış kadınların göğüslerini bantlayarak bir bebeğin anne sütü almadan ne kadar yaşayabileceğini öğrenmek istiyordu.

Sağ Kurtulan Denek;

Josef Mengele’nin kurbanlarından biri olan Yitzhak Ganon 80 küsur yaşlarına gelmesine rağmen 65 yıldır hastaneye gitmeyi reddediyor. Kalp krizi geçirdiği için isteği dışında hastaneye kaldırılan Yitzhak’ın neden hastaneye gitmediği yani doktora görünmediği bu vesileyle ortaya çıkmış oldu. Yitzhak 1944 yılında koluna yapılan numarayı göstererek Mengele ile yaşadığı hikayeyi şöyle anlatmıştı:

Yitzhak Ganon

”O içeri girdi, bana narkoz bile vermeden karnımı yardı. Böbreğimi kesip eline aldığında, o böbreğimle oynuyor ben avazım çıktığı kadar bağırıyordum. Ancak yine de hayatta kalabildim. Bu olaydan bir süre sonra elimize bir kağıt verilerek gaz odalarına götürüldük. 200 kişilik kapasiteye sahip gaz odalarından elimdeki 201 yazılı kağıt sayesinde kurtuldum fakat ne yazık ki kız kardeşlerim ve annem benim kadar şanslı değillerdi.”

Josef Mengele’nin Kaçışı;

1944 yılında Josef Mengele savaş suçlusu ilan edildi ve diğer doktorlar ile birlikte 17 Ocak 1945 tarihinde Auschwitz namı diğer ölüm kampından bir başka toplama kampına transfer edildi. 10 gün sonra Kızıl Ordu Auschwitz’i ele geçirdi. Mengele ise bu olaydan sonra kaçmaya karar verdi. Ölüm cezası ile yargılanacağını bildiği için Almanya’dan uzaklaştı ve Cenova’ya gitti. Daha sonra sahte bir pasaport çıkartarak Arjantin’e kaçtı.

Josef’in Ölümü;

Yıllar boyunca Josef kaçak hayatı yaşamayı sürdürdü ve bulunamadı. 1985 yılında bu olay tekrar gündeme gelince Josef için arama çalışmaları başlatıldı ve arama sonucunda Josef’in Brezilya’da olduğu öğrenildi. Ancak çok geç kalınmıştı bir hafta içinde mezarı bulunan Josef 1979 yılında ölmüştü. Adli tıp raporunda o olduğu belirlendi, Josef Mengele Brezilya’nın Bertioga Kasabası’nda denizde yüzerken inme yaşamış ve boğularak can vermişti.

Aile Doktoru;

Josef Mengele’nin Arjantin’e kaçtıktan sonraki hayatı ile ilgili bir de filmi vardır. Filmin adı Aile Doktoru’dur ve kısaca filmin konusu şöyledir; Lilith adında bir kız çocuğu erken doğmuştur ve bu yüzden kısa bir boya sahip olan Lilith okulda ve çevresinde bir takım zorluklar yaşamaktadır.

Mengele kızın büyümesine yardımcı olabileceğini söyler, kızın annesi Eva bunu kabul eder. Eva aynı zamanda ikizlere hamiledir, konu ikizler olunca Josef’in ilgisini çeker. Eva çocuklarının başlarına gelecek şeylerden habersizdir.
Film 2013 çıkışlı, Arjantin yapımı bir filmdir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar