İlginç BilgilerSıra Dışı Hayatlar

Nepal’in Tuhaf Geleneği: Tanrıça Seçilen Kumariler!

Nepal'in Tuhaf Geleneği: Tanrıça Seçilen Kumariler!

Güney Asya’da bir ülke olan ve sınırları içinde Everest dağını barındıran Nepal, birçok açıdan sıra dışı bir ülkedir. Hatta ülkenin bayrağı bile bir enteresandır. Bugün ise, sizi bir hayli şaşırtacak bir konudan, bir gelenekten bahsedeceğiz; Kumariler!

Nepal; konum olarak Çin ve Hindistan’ın arasında kalmış, dünyanın en yüksek sıra dağları Himalayalar’ın bir bölümüne ev sahipliği yapan, yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Nüfusunun büyük çoğunluğu Hindu, bir kısmı Budist, küçük bir kısmı da Müslümanlardan oluşur.

Nedir bu Kumariler;

Bu ülkede çok uzun zamandır uygulanan bir gelenek var. Bu geleneğin hikayesi, Hindu Tanrıçası Taleju’nun Sakya kabilesinde yaşayan küçük kızların vücudunda yaşadığına dair bir inanca dayanıyor. Bir rahip komitesi ise Sakya kabilesinden o küçük kızı bularak Tanrıça ilan ediyor.

Nepal’in tuhaf geleneği; Kumariler!

İşte bu kızlara Kumari adı veriliyor. Kumari kelimesinin anlamı ise bakire kız. Çünkü bu seçilen kızlar 2-5 yaş arasından seçiliyor. Aileler ise küçük kızlarının Kumari seçilmesi için adeta birbirleri ile yarışıyor. Aileler, küçük kızlarını getiriyor ve rahiplerde küçük kızların içlerinden birini Tanrıça seçiyor.

Tabii burada da şartlar var, yani kızın sahip olması gereken bir takım özellikler. Örneğin ciddi bir hastalık geçirmemiş olması, cildinin lekesiz olması, parlak siyah gözlere, düz saçlara, uzun kirpiklere sahip olması ve 30’dan fazla aranılan özellik daha.

Nitekim biri seçiliyor…

Seçim yapıldıktan sonra ise ayinler düzenleniyor. İşte çeşitli hayvan kafatasları ile birlikte çocuğun mum ışığında bir gece geçirmesi gibi ürkütücü bir takım şeyler. Eğer o geceyi geçiremez ise kızın Tanrıça olmadığı belirleniyor ve sonra yeni bir seçim daha yapılıyor.
Ne denir ki, yazık o küçücük çocuklara!

Bu sınavı da geçtikten sonra küçük kız artık Kumari ilan ediliyor. Artık kendisine sarayda özel hizmet edilmeye başlanıyor, ailesinin de küçük kızın yanında yaşamasına izin veriliyor. Bu küçük kız belli zamanlarda da sokağa çıkarak halkı selamlıyor. Fakat Kumari’nin konuşması yasak ve sadece işaretler ile derdini anlatabiliyor.

Nepal’in tuhaf geleneği; Kumariler!

Ayrıca bu küçük kızın ayağının yere basması dahi yasak ve hep el üstünde taşınıyor. Tanrıça sonuçta değil mi? Peki bu küçük kız çocuğu hayatı boyunca böyle yaşamaya devam mı ediyor? Ne yazık ki hayır, yaşasa iyi aslında ama bunun da bir süresi var, kız regl olunca Kumari devri bitiyor.

Kumari bakire kız anlamına geliyor demiştim ya, işte bu kızlarda regl olunca artık Tanrıça Taleju’nun bu kız çocuğunun bedenini terk ettiği düşünülüyor ve başka Kumari için yeni seçim başlıyor. Peki bu eski Kumariler ne yapıyor diye merak ediyorsanız eğer, normal hayatına devam ediyor.

İlgili İçerik: Buda Heykelinin İçinden Çıkan Keşiş ve Sokushinbutsu Tekniği!

Bir Tanrıça olarak görülen ve saraylarda büyüyen bir kızdan bir anda normal hayat sürmesi bekleniyor. Kız okula gitmeye başlıyor, haliyle de psikolojik açıdan epey zor bir hayata sahip oluyor. Ayrıca bu ülkede şöyle batıl bir inanç da var; eskiden Kumari olmuş bir genç kız ile evlenen erkek, evliliğinin 6. ayında hayatını kaybeder.

Bu batıl inanç yaygın olduğu için evlilik kurmakta da zorlanan bu genç kızların hayatları daha da zor bir hale geliyor. Son Kumari ise 2018 yılında seçildi.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar