BiyografiÇok Okunanlar

Nikola Tesla: Bir Dehanın Hayat Hikayesi!

Nikola Tesla: Bir Dehanın Hayat Hikayesi!

Nikola Tesla’yı özel yapan şey onun zamanındaki diğer politik düşünen insanlar gibi yalnızca para, rahat yaşamak ve gelecekleri için değil, insanlık ve halk için kendini bilime adamasından gelir. Kendini bütünü ile insanlığa adamış, yüzlerce patenti bulunan, kullandığımız elektrikli aletlerin öncüsü, dünyanın en büyük mucidi, elektriğin babası Nikola Tesla;

Nikola Tesla’nın Çocukluğu;

10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’ın batısında dağlık bir bölgede yer alan Smiljan isimli bir köyde dünyaya geldi. Bir abisi olan Nikola Tesla çocukluğunda abisinin attan düşerek hayatını kaybetmesi sonucu büyük bir travma yaşadı ve hayatı boyunca bu ölümden kendisini sorumlu tuttu, psikolojik sorunlar yaşadı. Babası ise Tesla’nın bir papaz olmasını istiyordu fakat Nikola Tesla’nın gelecekte başka planları vardı, bu planlarını gerçekleştirme yolunda en büyük destekçisi annesiydi.

17 yaşına geldiğinde babasının diretmesi nedeniyle dini eğitim almaya zorlanan Tesla’nın hayatı geçirdiği ölümcül bir hastalık nedeni ile tamamen değişti. Tesla, kolera hastalığına yakalanmıştı ve bu hastalığı sırasında babasına mühendis olmak istediğini iletmişti. Tesla’nın üzerine titrediği babası bu isteğini kabul etti. Nikola Tesla bu ölümcül hastalığı hayallerine kavuşmak için yenmişti. Daha sonra kendisini mühendislik ve fizik alanında eğitim aldığı bir okulda buldu.

Tesla, okulda bir gün ”Dünyada boşa akan suyun kullanılabileceğini ve Niagara şelalesinin elektrik üretmek için kullanılabileceğini” söylediğinde öğretmeni dahi birçok kişi Tesla’yı hiç dikkate almamış ve Tesla’yı eleştirmişti. Fakat Nikola Tesla bir gün dünyanın en büyük mucitlerinden biri olacak ve bu ünü ona kurduğu bu hayal verecekti…

Tesla ve Edison;

Nikola Tesla daha sonra Edison ile tanışmak ve hayatını değiştirmek için 1884 yılında Amerika’ya gitti. Edison’un Avrupa’da bir ortağının referans mektubu ile Edison’un şirketi Edison Machine Works’e geldi. Thomas Edison, Tesla’ya, doğru akım jeneratörünün yeniden tasarlanması görevini verdi. Eğer Tesla bu görevi yerine getirebilirse 50 bin dolarlık bir ödüle sahip olacaktı.

Nikola Tesla, bu sorunu alternatif akım ile çözebilecek iken, doğru akım üzerinden halledilmesi isteniyordu. Tesla bu sorunu doğru akım üzerinden hallettikten sonra şehirdeki elektrik sorunu kökten çözülmüştü. Fakat Edison, Tesla’ya verdiği para ödülü sözünü tutmamıştı. Nikola Tesla büyük uğraşlar sonucu yerine getirdiği bu göreve karşılık aldığı ilk darbeydi bu ve Tesla, bu olaydan sonra şirketten ayrılarak kendi laboratuvarını kurdu.

Alternatif Akım;

Nikola Tesla laboratuvarında seneler boyunca çalışarak yapacağı projeler için hazırlıklar yaptı ve daha sonra alternatif akım projesini duyurdu. Tesla bu projesinden sonra kendisine sponsorlar buldu. Fakat Edison tüm bunlara bir dur demeliydi ve Nikola Tesla’nın alternatif akım projesi hakkında karalama kampanyasına başvurdu. Sırf projeyi karalamak için halka açık alanda Tospy isimli bir fili ve daha birçok hayvanı alternatif akım kullanarak idam etti.

Edison, insanlara ve hatta devlete bu projenin ne kadar yıkıcı olduğunu ispatlamaya çalışıyordu. Edison nüfuzu ve gücünü kullanarak hapishanelerde infazların alternatif akım kullanılarak gerçekleşmesini bile sağladı. Tesla’nın projesi karalanma adına çığ gibi büyüyordu.

Hayali Gerçek Oldu;

Ancak Nikola Tesla tüm bunlara rağmen daha fazla hırs yaptı ve çalışmalarına daha fazla ağırlık verdi. Nikola Tesla öğrenciyken söylediği Niagara Şelalesi’ne dünyanın ilk işlevsel hidroelektrik santralini kurdu. Tüm halk güneşin batmasını ve karanlık olmasını bekliyordu.

Nikola Tesla hazırdı ve deneyini başlatarak her yeri ışığa kavuşturmuş, müthiş bir görsel şölene imza atmıştı. O güne kadar sadece zenginlerin kullandığı elektriği halkın kullanımına sundu. Tesla alternatif akım ile Edison’u alt etmişti. Zafer Nikola Tesla’nındı.
Hatta bugün bu büyük projenin bir teşekkür karşılığı olarak Niagara şelalesinin önünde bir Nikola Tesla heykeli yer almaktadır.

Tesla Kulesi;

Nikola Tesla için her şey daha yeni başlıyordu. Tesla’nın en büyük hayali tüm dünyanın elektriği kablosuz kullanabilmesiydi. İmkansız görünen bu dev proje gerçek olabilir miydi? Nikola Tesla ilk olarak 1.5 milyon dolara mal olan dev bir kule inşa etti ve bu kule ile uzak yerlere ses ve görüntü iletebileceğini, kablo olmaksızın elektriği aktarabileceğini ve bunu yapay şimşekler çaktırarak gerçekleştireceğini söylemişti. Şimşeklerle elde ettiği elektrik enerjisini atmosferde depolayıp dünyanın dört bir tarafına dağıtacak ve tüm insanlık bu buluştan faydalanacaktı.

Fakat Nikola Tesla’nın düşmanı çoktu, bu proje başarılı olursa enerji fiyatları çok ucuzlayacağı için bu iş adamlarının işine gelmedi ve proje ilk önce Tesla’nın sponsoru J. P. Morgen’ın desteklerini çekmesi ile rafa kalktı. Daha sonrasında medyayı ellerinde tutan bu güçler önce Tesla’nın bu kulesini mantara benzeterek dalga geçti ve bir süre sonra da Tesla’nın laboratuvarı yakıldı. Tesla, dünyaya karşı tek başına savaşacak güçte değildi ve bu büyük projeyi daha ileriye taşıyamadı.

”İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir. Çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.” Nikola Tesla

Uzaktan Kumanda;

Nikola Tesla uzun bir sessizlikten sonra New York şehrinin Madison Parkı’nda tekrar ortaya çıktı ve yeni icadını halka tanıttı. Bu icat telsiz ile uzaktan kontrol edilen bir icattı, yani uzaktan kumandanın temelini atmıştı. Bir tankın içini suyla dolduran Tesla, suyun içine ufak bir tekne koydu. Tesla uzaktan kumandası ile bu küçük tekneyi hareket ettirdiğinde herkes şoka uğramıştı.

Tesla küçük teknesini sağa sola döndürüyor, ileri geri götürüp durduruyor ve ışıklarını yakıp söndürüyordu, tüm insanlar şoktaydı. Tesla’nın tüm bunları beyin gücüyle yaptığına inanmış, Nikola Tesla’dan korkmaya başlamışlardı. Tesla ise kendisine karşı olan herkese yine yeni bir ders vermişti. Adeta dünyanın en büyük mucidi benim diyordu. Tesla’nın bu gösterisi tüm gazetelerde en ön sayfada yer aldı.

Tesla’nın İcatları;

Nikola Tesla hayatının son dönemlerinde birçok farklı icat daha yaptı, bunlardan en ilginç olanları ise kıyamet silahlarıydı. Nikola Tesla, Teleforce (Ölüm Işını) isimli yeni bir projesini duyurdu. Bu projesine göre Tesla yapay şimşekler çakarak 320 km uzaklıktan 10 bin savaş uçağını yok edebileceğini söylemiştir.

Fakat Nikola Tesla bu icadının yanlış ellere geçmesi ihtimaline karşın projeyi hiçbir zaman kağıt üzerine çizmedi. Nikola Tesla bunların dışında; Titreşim (deprem) makinesi, indüksiyon motor, Tesla osilatörü, kablosuz telgraf, neon lamba, mikrodalga fırın, radyo, dönen manyetik alan, radar, ateşleme sistemi, floresan gibi günlük hayatımızda kullandığımız yüzlerce icadın mucididir. Nikola Tesla’dan başkasına ait olarak gözüken, kendisinden çalınmış birçok icadı daha vardır.

Nikola Tesla’nın Karakteri;

Nikola Tesla hayatı boyunca hiç evlenmemiştir. Aseksüel yani kadın veya erkeklere karşı bir cinsel arzusu fazla olmadığı düşünülüyordu. Bu da bilimsel çalışmalarına daha fazla zaman ayırmasına sebep olmuştur. En sevdiği hayvan güvercindi, özellikle ömrünün son yıllarında vaktinin büyük bir bölümünü güvercinleri besleyerek ve onları izleyerek geçiriyordu.

Hayatı boyunca abisinin ölümünden kendisini sorumlu tuttu. Psikolojik sıkıntıları vardı ve dönem dönem herkesten uzaklaşarak kayboluyor sonra bir anda ortaya çıkıyordu. Tüm araştırmaları ve projelerini hafızasında olduğunu ve hiçbir şeyi unutmadığını iddia etmiştir. 1912 yılında Thomas Edison ile birlikte Nobel Ödülü ve 40 bin dolarlık para ödülüne layık görülmüş fakat ödülleri reddetmiştir.

Birçok bilim adamına icat ettiği buluşları tüm haklarıyla teslim etmiş veya çaldırmış, bunlar hakkında hiçbir suç duyurusunda bulunmamıştır. Yaptığı silah veya savunma makineleri hakkında dünyanın önde gelen isimleri bu icatları kendilerine tanıtmasını istemiş, fakat Tesla tüm bunları reddetmiştir. Nikola Tesla barış yanlısı bir insandı ve tüm buluşlarını gelecek için, insanlık için yaptığını her seferinde dile getirmiştir.

Nikola Tesla’nın Ölümü;

Tesla günümüzde kullandığımız elektrikli aletlerin neredeyse tümünü ve gelecek teknolojinin temelini atmıştır. Yaptığı yüzlerce icadının yanı sıra engel olunan büyük projeleri hayata geçseydi günümüzde teknoloji çok daha farklı boyutlarda olacaktı.

Fakat Nikola Tesla hayatı boyunca, insanlığın geleceğini para kadar önemsemeyen iş adamlarına karşı savaş vererek geçirdi. Onlarca icadı çalındı ve o kişiler bu icatlar sayesinde milyarlarca para kazandılar. Nikola Tesla ise onlar gibi ticari düşünmediği ve insanlık için hayatını çalışmalara harcadığı için kaybeden taraf oldu. Ders kitapları onun adını yazmadı. Para konusunda hayatı boyunca başarısızdı ve hep borcu vardı.

Son günlerinde alacaklılarından kaçmak için devamlı otel değiştirdi. Nitekim yaşadığı çağın çok ötesinde olan Nikola Tesla icat ettiği yüzlerce icadı insanlığa sunduktan sonra, 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşında iken onun buluşları ile zengin olan kişilerin aksine New Yorker Oteli’nin mütevazi bir odasında beş parasız bir şekilde ölü bulundu. Öldükten sonra CIA tüm çalışmalarına el koydu. Bugün ABD, Nikola Tesla’nın çalışmalarından faydalanarak projelerini yürüttüğü bilinmektedir.

Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesin eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek benimdir! Nikola Tesla

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar