İlginç Bilgiler

Nikola Tesla ve Ondan Çalınan Bazı Büyük İcatlar!

Nikola Tesla ve Ondan Çalınan Bazı Büyük İcatlar!

Dr. W. Bernard Carlson’ın “Tesla: Elektrik Çağının Mucidi” isimli kitabında şu sözleri söylemiştir; “Onlar farklı mucitler, fakat birisi için diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemezsiniz. Çünkü Amerikan toplumunun Edison’lara ve onun da Tesla’lara ihtiyacı var.”
Nikola Tesla tarafından icat edilen ancak ondan çalıp patentlerini alan kişiler ve o icatların bazıları;

Radyo;

Bugün Google’a ”Radyoyu kim icat etti” diye yazarsanız eğer, Marconi cevabını alırsınız. 1943 yılında ABD Yüksek Mahkemesi radyonun icadı için Tesla’nın patentinin önceliğini tanısa da, Marconi günümüzde radyonun babası olarak bilinmektedir.

Ancak Nikola, Marconi’nin patentlerini aldığını biliyordu. Nikola, konusu geçtiğinde bir röportajında Marconi için su sözü söylemişti; ”Marconi iyi bir adam, bırakın devam etsin. Benim patentlerimin 17 tanesini kullanıyor.”

Ateşleme sistemi;

Nikola Tesla, bir araba fuarına katılır ve aracını övgüyle tanıtan Henry Ford’un yanına giderek herkesin içinde Ford aracının bu kadar büyük bir motora ihtiyacı olmadığını söyler ancak Ford, dinleme zahmeti bile göstermeden tepki olarak onu oradan çıkarttırır.

Nikola Tesla ise bugün hala kullandığımız ateşleme sistemini icat ederek, koltuğundan Henry Ford’a gülümser. Daha sonra ise tasarımını Ford’a gösterir ancak Henry Ford bu icada el koyar ve icadın pantentini alır.

Radar;

Nikola Tesla uzak cisimleri, üzerine dalga darbeleri ile izlenmesi mümkün olan henüz bilimsel olarak keşfedilmemiş olan kozmik ışınlarını kullanıyordu. 1. Dünya Savaşı’nda bu icadı Amerikan Hükumeti’ne götürerek, Alman U-botlarının yerlerini tespit edebileceğini anlattı.

Hükumetin o zamanlar tek isteği de buydu. Konunun araştırılması için bir heyet kurulmuş, Edison’da bu heyete başkan olarak atanmıştı. Fakat Edison kişisel sebeplerden ötürü Tesla’nın projesini reddetti. Böylece tüm dünya radarın keşfedilmesi için 18 yıl daha beklemek zorunda kaldı.

Bunların dışında Nikola Tesla uzaktan kumanda, kablosuz telgraf, floresan, neon lamba, mikrodalga, ac motor, dönen manyetik alan gibi birçok icat gerçekleştirmiş, Wi-fi’den telefonlara, uzay mekiklerinden robotlara kadar daha pek çok icada da önayak olmuştur.

”Gelecek gerçeği gösterecektir ve herkes yaptıkları çalışmayla değerlendirilecektir. Bugün onların olsun, ama gelecek benimdir.”

Nikola Tesla

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar