İlginç Bilgiler

Ölümden Sonra İnsan Vücudunda Neler Değişir?

Ölümden Sonra İnsan Vücudunda Neler Değişir?

Ölümden sonra sözü çoğu kişiyi rahatsız eden bir kelimedir. Gerek kendi ölüm anımız gerek sevdiklerimizin ölümünü düşünmek bizi oldukça sıkan bir durumdur. Ancak her canlının yaşayacağı bu süreçte ve daha sonrasında vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor sırasıyla göz atalım;

10 Dakika Sonra;

Aslında ölüm tüm vücut için anlık olarak gelişmez. Mesela beyin öldükten yaklaşık 10 dakika daha çalışmaya devam eder. Bu da beynimizin öldüğünün farkında olacağı anlamına gelmektedir. Evet belki biz ölmek üzere olduğumuzu bilemesek de, beynimiz bu ürpertici durumu kısa bir süreliğine yaşamaktadır.

30 Dakika İçinde;

Ortalama bir insan ömründe 2,5 milyar kez atan kalp son kez durduğunda vücuttaki kan dolaşımı yavaşlar ve daha sonra vücut ölüm solgunluğu denilen evreye girer. Bu beyaz tenli olan insanlarda daha net görülür.

Bir Saat İçinde;

Aynı zamanda vücut ısı kaybeder ve soğumaya başlar. Bu soğuma bulunduğu oda sıcaklığına kadar düşer. İlk saat yaklaşık 2 santigrat derece düşerken daha sonra her saat 0.85 santigrat derece düşer. Kan dolaşımı olmadığı için kan yer çekimi nedeniyle vücudun yere yakın yerlerinde toplanmaya başlar ve bu da yavaş yavaş vücut sertleşmesine ve leke (morluklar) oluşumuna sebep olur.

İlk 2 Gün İçinde;

Ölümden hemen sonra gevşeyen kaslar, organlardaki kimyasal değişiklikler nedeniyle bu sefer sertleşmeye başlar. Tırnaklar ve saçlar (ilk 48 saate kadar) daha uzun görünür ve uzadığı düşünülür. Ancak saç ve tırnağın büyümesi için yeni hücrelerin üretilmesi gerekir, böyle gözükmesinin nedeni cildin kuruması ve derinin çekilmesidir.

İlk Birkaç Gün İçinde;

Bir kaç gün içinde bakteriler hızla çalışır ve bazı organlar çürümeye başlar. En erken çürüyen organlar mide, göz, bağırsak ve beyindir. Vücut bu durumda yeşil, mavi daha sonra siyah rengi alır. Aynı zamanda bakterilerin yaydığı bir gaz nedeniyle vücut kokmaya başlar. Vücutta en geç çürüyen organlar ise böbrek, kalp ve rahimdir.

Bakterilerin yaydığı gaz vücudun, özellikle karın bölgesinin şişmesine neden olur. Daha sonra gözler yuvalarından çıkar, dil şişer. Renksiz damarlar görünmeye başlar. Şişen organlar patlar, tırnaklar düşer ve bir ayın sonunda yüz neredeyse tanınmaz hâle gelir.

İlk Ay ve 4 Yıl Arası;

Vücut için artık son evre iskeletleşme evresidir. Vücuttaki organlar, sıvılar ve yumuşak tüm dokular yavaş yavaş çürüyüp yok olduğunda geriye sadece kemikler kalır. Tabii bu süreç bedenin gömülme şekline göre farklılık gösterir. Tabutla birlikte gömülmek bu süreci oldukça yavaşlatır, tropik bölgelerde ise bu süreç hızlı gelişirken karasal iklimlerde yine daha yavaş sürer…

Yaşamak güzeldir…

Her günün her dakikanın anlamı çok fazla. Bu içerikten korkmanıza gerek yok, her canlı gibi bizler de bu süreci yaşayacağız.
Yalnızca güller solmadan sulanmalı… Yani iş işten geçmeden sevdiklerimizin kıymetini bilmeliyiz. Öyle değil mi?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar