Uzay & Bilim

Olympus Dağı: Güneş Sistemindeki En Büyük Dağ!

Olympus Dağı: Güneş Sistemindeki En Büyük Dağ!

Mars, Güneş Sistemi’nin Merkür’den sonra en küçük 2. gezegeni olmasına rağmen Güneş Sistemi’ndeki en yüksek dağa sahiptir. Everest’in yüksekliği 8850 metre iken Olympus dağı yaklaşık olarak 26400 metredir. Yani Everest’ten tam olarak 3 katı bir uzunluğa sahip. Ayrıca dağın tepesi Mars’ın ince atmosferinin dışına doğru yükselir. Olympus’un tepesinde olsaydınız eğer, bir başka deyişle uzayda olmak ile eş değer olacaktı.

Dağın genişliği;

Mars’ın ekvator çizgisinin kuzeyinde Tharsis Montes bölgesinde yer alan bu devasa dağ o kadar büyüktür ki kraterinin çapı bile 85 kilometre genişliğindedir. Yüksekliği kadar genişliği de göze çarpan bu dev dağın taban çapı tam olarak 624 kilometre. Eğer dağ Türkiye’de olsaydı ülkemizde bu kadar yer kaplayacaktı;

Olympus dağı

Olympus kilometrelerce yükseklikteki dik yamaçlara sahiptir ancak geniş zirvesi hafif bir eğimle yükselir. Bu eğim o kadar küçük bir eğim ki neredeyse düz bile denilebilir. Bu yüzden bildiğimiz dağlardan biraz daha farklı bir yapıda olan Olympus üstelik patlama potansiyeli olan aktif bir volkandır.

Keşif ve karşılaştırmalar;

Bu dağ ilk kez 19. yüzyılda İtalyan gök bilimci Giovanni Schiaparelli tarafından 22 santimlik bir teleskop ile keşfedilmiştir. Dağın yüksekliği Mars’ta deniz olmaması nedeniyle Mars’ın yüzeyindeki kraterlerin, dağların ve düzlüklerin ortalamasına göre hesaplanmıştır. Olympus dağı ilk olarak 1971 yılında Mars yörüngesine yerleşen Mariner 9 adlı uzay aracı tarafından fotoğraflanmıştır.

Dünyanın en yüksek dağını Everest olarak biliriz. Dağlar deniz seviyesinden hesaplandığı için bu doğrudur, ancak dünyada Everest’ten daha uzun bir dağ mevcuttur ve bu dağın ismi Mauna Kea‘dır. Hawaii’de yer alan bu dağın bir kısmı deniz seviyesinin altında bulunur ve toplam uzunluğu 10.207 metredir, yani Everest’ten yaklaşık 1,5 kilometre daha yüksek. Ancak bu dağ bile Olympus dağının yarısı kadar bile değildir.

Mars’taki diğer dağlar;

Tharsis Montes bölgesinde Olympus dağının yanı sıra, dünyada yer alan herhangi bir yanardağın tam 100 katından daha güçlü 12 volkan bulunmaktadır. Bu volkanlar arasında en büyüğü ise Olympus dağıdır. Bu dağ çok fazla büyük olduğu için Mars’ta yer alan diğer büyük dağların adı pek geçmiyor, fakat Mars’ta Everest’ten daha büyük 3 dağ daha bulunmaktadır.

Bu dağların isimleri ve yükseklikleri şu şekildedir;
Ascraeus Dağı: 14.9 km
Elysium Dağı: 12.6 km
Arsia Dağı: 11.7 km

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar