İlginç Bilgiler

Organlarımız Hakkında Birkaç İlginç Bilgi!

ORGANLARIMIZ HAKKINDA BİRKAÇ İLGİNÇ BİLGİ!

Organlarımız hakkında ne kadar şey biliyoruz, işte vücudumuz hakkında birkaç bilgi;

Boyumuz ve Kol Açıklığı;

Kollarımızı iki yana açtığımızdaki genişlik boyumuz kadardır. Çok milimetrik olmasa da, kol açıklığı ile boyumuz birbirine oldukça yakındır.
Leonardo da Vinci Vitruvius adam ile bunu açıklamıştır.

Vitruvius Adam

Kan Grupları;

Dünyada insanlar arasında en fazla kan grubu A Rh Pozitif, en az bulunanı ise AB Rh Negatif’dir. Bir hastaya farklı gruptaki bir kan verildiğinde önce tireme, yüksek ateş, ciltte kuruma ve solunum güçlüğü gibi rahatsızlıklar başlar ve bu hataya acil bir şekilde müdahale edilmez ise kişinin ölümüne yol açabilir.

Kemiklerin Sağlamlığı;

İnsan kemikleri çeliklerden daha güçlü desem ne dersiniz? Vücudumuzun destek sistemini oluşturan kemiklerimizin dayanma gücü 20 bin psi, çeliğin dayanma gücü ise daha fazla olup 70 bin psi’dir. Fakat çelik kemiklerimizden daha ağırdır. Bu yüzden eşit ağırlıkta olsalardı kemik çelikten kat be kat daha sağlam bir yapıda olacaktı.

En Güçlü Kas;

İnsan vücudundaki en kuvvetli kas dillerdir. Yemek yediğimizde ama özellikle konuştuğumuzda dillerin ne kadar çok hareket ettiğini bilirsiniz. Kas sadece ağırlık taşımak veya çekmek olarak belirlenmez, ne kadar yorgunluğa dayanıklı olduğunu, elastik olduğunu ve hızlı şekilde hareket ettirebildiğimiz için en güçlü kasın dillerimiz olduğunu fark edebilirsiniz.

Olmazsa olmaz;

Peki hangi organlarımız olmadan hayatta kalabiliriz?
Vücudumuzun dayanıksız olduğunu düşünebilirsiniz fakat insan vücudu dalak, tek akciğer, tek böbrek, mide ve karaciğerin bir kısmı olmadan da hayatını sürdürebilmektedir.

Karaciğerin İşlevleri;

Karaciğer insan vücudunun en fazla çalışan ve en çok görev üstlenen organlarından biridir. Fazladan ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size aktarır, önemli vitaminleri depo eder, vücudu toksin gibi zehirli maddelerden arındırır, hormonları dengede tutar ve bunun gibi yüzlerce farklı fonksiyonu vardır.

Kalp Basıncı;

Kalbin yaptığı basınç o kadar kuvvetlidir ki kanı metrelerce yukarıya fışkırtabilir. Bu yaptığı basınç damarların ve atardamarın esnekliğine bağlıdır. Bu kadar fazla basınç uygulamasa zaten kalbimizin attığını da hissedemezdik.

En Büyük Organımız;

Deriden sonra en büyük organ ve en büyük iç organımız ince bağırsaktır. Kalın bağırsak ince bağırsağa göre kalın olsa da daha kısadır. İnce bağırsağın uzunluğu kişinin boyunun neredeyse dört katına eşittir. Sindirim sisteminin ise en çok görev üstlenen organıdır. İnce bağırsakta birçok mikroorganizma yaşar fakat bu mikroorganizmaların bizlere birçok yararı vardır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar