İlginç Bilgiler

Ortaya Karışık Çerez Tadında Birkaç Bilgi!

Ortaya Karışık Çerez Tadında Birkaç Bilgi!

Bu sefer de uzunca bilgiler değil de kısa kısa birkaç bilgi derledik. İşte daha önce duyma ihtimalinizin zayıf olduğu ortaya karışık 15 bilgi;

1. Tuzlu Kahvenin Anlamı;

Eski zamanlarda yapılan görücü usulü evliliklerde gelin damat adayını beğenmez veya aklında başka bir kişi varsa eğer gelen damat adayına tuzlu kahve ikram edermiş. Bu da bu evliliğin pek hoş geçmeyeceği anlamına gelen kibar bir reddetme şekliymiş. Günümüzde ise bu adet çok farklı kullanılmakta olup, oldukça abartılan bir gelenek haline gelmiştir.

2. Sağcılık ve Solculuk Kavramı;

Bu kavramlar Fransız Devrimi ya da diğer adıyla Fransız İhtilali zamanında Fransa meclisinde kralın ne kadar yetkiye sahip olacağı tartışılırken, kraldan yana olanlar kralın sağ tarafına karşı olanlar ise kralın sol tarafına oturmuştur. Yani değişimciler sol tarafta, gelenekçiler sağ tarafta yer almıştır. Sağcılık ve solculuk kavramaları da buradan gelmektedir.

3. Louvre Müzesi;

Louvre Müzesi

Paris’te bulunan ve içinde Mona Lisa, Kayalıklar Bakiresi, Medusa’nın Salı, Dante’nin Kayığı gibi binlerce önemli esere ev sahipliği yapan, dünyanın en önemli müzelerinden Louvre Müzesi’nde o kadar fazla eser bulunur ki, bir esere sadece 30 saniye bakıp diğer bir esere geçseniz bile tüm eserleri görebilmeniz için uyumadan bir ay gezmeniz gerekmektedir.

4. Anıtkabir;

Anıtkabir ve Barış Parkı

Barış Parkı, Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir’i çevreleyen ağaçlara verilmiş isimdir. Bu park, Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Yurtta barış, dünyada barış” sözünden yola çıkan ve barış düşüncesini destekleyen 24 ülkenin gönderdiği fidanlar ile oluşturulmuştur. Ayrıca Anıtkabir’in çevresindeki 4 cadde ve sokakların isimleri şunlardır; ”Ordular, Hedef, Akdeniz, İleri.”

5. Emniyet Kemerleri;

Günümüzde kullandığımız emniyet kemerlerini Volvo otomobil markasının mühendisleri icat etmiştir. Bu icat diğer marka arabalarda da kullanılması için haklarından vazgeçen Volvo, paradan daha çok insan sağlığına değer verdiklerini göstermiştir.

6. Kafa Kağıdı;

1863 yılında çıkarılan ilk nüfus cüzdanları günümüzdeki araç ruhsatlarına oldukça benzer bir şekilde kalınmış. Bu yüzden insanlar bu belgeleri ya fesin içine koyar ya da fese dikerlermiş. Nüfus cüzdanına kafa kağıdı denilmesi de buradan gelmektedir.

7. Antarktika;

Dünyada sürüngenlerin ve böceklerin yaşamadığı tek kıta Antarktika’dır. Antarktika’da yaşayan hayvanlar ise penguen, petrel, albatros, martı ve deniz kırlangıcıdır. Kutup ayıları ise Kuzey Kutbu’nda yaşarlar.

8. Gök Cisimlerinin Dönüş Hızları;

Dünya kendi etrafında ‘ekvatordan’ saatte 1670 kilometre hızla, güneş etrafında ise saatte 108 bin kilometre hızla döner.
Güneş kendi etrafında ‘ekvatordan’ saatte 70 bin kilometre hızla, Samanyolu etrafında ise saatte 792 bin kilometre hızla döner.
Galaksimiz Samanyolu ise saatte 2.1 milyon km ile bir başka yöne doğru hareket eder.

9. Ceset Çiçeği;

Ceset Çiçeği

Çiçekler hep güzel mi kokar? Aslında yanına yaklaşamayacağınız kokuda bazı çiçekler de var. Amorphophallus titanum veya ceset çiçeği olarak bilinen çiçek dünyanın en kötü kokan bitkisidir. Kokusu yaklaşık bir kilometreden duyulur.

10. Ordu Kurmak Yasak;

Adolf Hitler’in tüm dünyaya meydan okuduğu ve sonrasında kaybettiği İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra antlaşmaya göre Almanya’nın uzun bir tarih boyunca ordu kurması yasaktı. Bu süre zarfında ise Almanya, ABD ordusu tarafından para karşılığında korunmuştur.

11. Sentinel Adası;

Sentinel Adası

21. yüzyılda hala teknolojiden ve dış dünyadan bihaber yaşayan ilkel bir topluluk vardır. Hindistan’a bağlı Sentinel isimli bu adada yaşayan 200 kadar yerli bölgeye giden helikopter ve gemilere oklarla saldırmaktadır. Adaya giriş ve hatta yaklaşmak Hindistan hükumeti tarafından 2005 yılında resmi olarak yasaklanmıştır.

12. İspanyol Gribi;

1918 yılında Birinci Dünya Savaşı‘nın sonlarına doğru başlayan ve 1920 yılında sonra bu salgın, tüm dünyaya yayılmış ve yaklaşık 100 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. İspanyol gribi insanlık tarihinin en fazla kayıp verdiği salgındır.

13. Çok Bacaklılar;

Bu bilgi bazı kişileri rahatsız edebilir, çünkü dünyadaki tüm canlıların yüzde 80’inden fazlasının en az altı bacağı vardır. Dünyadaki böcek sayılarının tahminini size bırakıyorum. Dünyada en kalabalık hayvan türü ise karıncalardır, her bir insana yaklaşık 20 milyon karınca düşmektedir.

14. Deve Kuşu Savaşı;

Emular

Diğer bilgi de ise bir savaştan söz edeceğiz. Deve kuşu savaşı, Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin Campion bölgesinde bir deve kuşu türü olan Emular ile Avustralyalıların 1932 yılında yaptığı savaştır. Tarım alanlarına zarar veren bu deve kuşlarından kurtulmak için makineli tüfekler ile saldırıya geçen Avustralyalılar binlerce mermi kullanmasına rağmen sadece birkaç tane deve kuşu öldürebilmiş, başarısızlığa uğrayan bu saldırı neticesinde Avustralya savaşı kaybetmiş olarak sayılmıştır.

15. Gözdeki Yansımalar;

Bazen gözünüzün önünde bir takım şekiller oluşur. Göz ucuyla takip ettiğiniz bu şekiller gözün vitröz sıvısındaki proteinlerin yansımasıdır. Yani içiniz rahat olsun, bir tek sizde olmuyor.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar