Sıra Dışı Hayatlar

Ota Benga: ABD Tarihinin Karanlık Yüzlerinden Biri!

Ota Benga: ABD Tarihinin Karanlık Yüzlerinden Biri!

Ota Benga evli ve iki çocuk babasıydı. Bir gün avdan köyüne döndüğünde karısının ve 2 çocuğunun kabilenin çoğuyla birlikte öldürüldüğünü gördü. Daha sonra kendisi de tutsak edildi, Amerikalı din adamı Samuel P. Verner tarafından yakalandı ve zincire vuruldu.

Ancak ellerini zincire vurmadılar. Yük taşıyabilsin diye. Günlerce yol yürüttüler ve Ota Benga’yı gemilerinin bir deposuna kapattılar. Zifiri karanlıkta haftalarca yolculuk yaptıktan sonra sözde özgürlükler ülkesine ayak bastı. Günler boyunca tutulduğu depoda ölmesin diye önüne bir parça ekmek attılar. Sadece 21 yaşındaydı.

Binlerce insanın bakışlarına maruz kaldı;

Ota Benga Bronx Hayvanat Bahçesi’nde büyük bir kalabalığın önüne çıktı. Hayvanat bahçesi o gün ziyaretçi rekoru kırıyordu, çünkü birkaç gün öncesinde New York Times gazetesinde şu haber yayımlandı; ”Yabani bir insan Bronx’da maymunlar ile aynı kafeste. Maymunlar ve insan ırkının atası tekrar bir arada.”
Binlerce insanın tuhaf ve şaşkın bakışlarına bir anlam vermeye çalışıyordu Ota Benga. O günün ertesi gününde gazetelerde şu yazılar yer aldı; ‘‘Kimi insanlar bu olaya reaksiyon gösterse dahi bilim insanları bu kişinin insan olarak nitelendirilemeyeceği kanaatindedir.”

Hayvanat bahçesi görevlileri önce Ota Benga’yı hortumla yıkadı, daha sonra içinde ağaçların da bulunduğu büyük bir kafese koydular. Kucağına ise Dohong isminde yavru bir orangutan verdiler. Haberciler Ota Benga’nın fotoğraflarını çektiğinde Ota Benga’nın yüzünde korku ve hüzün vardı.
Kucağındaki orangutan Ota Benga’ya korkudan sıkı sıkına sarılmıştı. Bir ay olmadan neredeyse yarım milyona kişi Ota Benga’yı görmek için hayvanat bahçesine akın etti. Bazı kişiler kafese kemik atıyordu, Ota Benga ise sinirlenip sivri dişlerini gösterdiğinde insanlar hep bir ağızdan ”Yamyam, Yamyam” diye bağırıp tempo tutuyordu.

Tek bir kişi bu rezalete karşı çıktı;

Gazeteler “Benga bir yamyam” diye yazıyordu. Kimse bu zulme ses çıkarmadı, ne politikacılar ne bilim adamları ne gazeteler ne de sözde aydınlar, sadece bir kişi hariç.
Rahip James H. Gordon bu zulme isyan etti, gazeteleri dolaştı, imzalar topladı, insanları uyarmak için kapı kapı gezdi.
Görev aldığı kilisede sürekli aynı şeyleri tekrarladı; ”İnsan ırkından olan birinin maymunlarla sergilenmesi en büyük günahtır.” Sonunda Bronx Hayvanat Bahçesi Ota Benga’yı mecburi bir şekilde serbest bırakmak zorunda kaldı. Ota Benga’nın üstüne giymesi için birkaç kıyafet verdiler ve uzun yıllar boyunca farklı işlerde çalıştırdılar.

Tarih 20 Mart 1916’ydı.
Ölmüş eşi ve çocuklarından, soydaşlarından binlerce kilometre uzakta olan Ota Benga, çaldığı bir silah ile intihar etti. Öldüğünde 32 yaşındaydı.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar