İlginç Bilgiler

Pablo Escobar Gerçekleri! Neden Herkes Hayran?

Pablo Escobar Gerçekleri! Neden Herkes Hayran?

Fakir bir çiftçi çocuğundan dünyanın en zengin 7. adamına dönüşen, dünyada uyuşturucu patronu denilince ise akla gelen ilk kişi olan Pablo Escobar tam ismiyle Pablo Emilio Escobar Gaviria kimdir, neler yapmıştır, işte hakkında 15 kısa bilgi;

1. Lideri olduğu uyuşturucu karteli; 1980’lerde haftalık 420 milyon dolar, yıllık ise 22 milyar dolar para kazınıyor, sadece paralara geçirdiği lastiklere ayda 2500 dolar para harcıyordu.

2. Dünyanın en çok aranılan ve en ünlü suçlusu olarak bilinse de bir kesimin Robin Hood‘u oldu. Evsizlere ve fakirlere sürekli olarak para yardımı yaptı. Futbolu çok severdi, çocuklara futbol sahaları yaptırdı, ülkesine bedava gezilebilen hayvanat bahçesi inşa ettirdi.

3. ABD’ye her gün 15 tondan fazla kokain sokuyordu. Bunların çoğu Florida kıyılarından deniz yolu ile yapılıyordu. Amerika uyuşturucu yapmayı da, kullanmayı da “El Patron” lakaplı Pablo Escobar’dan öğrendi.

4. Fakat böylesine büyük paraları saklamak için seçtiği yerler virane yerler olunca her yıl parasını %10’unu farelerin kemirmesinden ya da su akıntısına denk gelmesinden dolayı kaybediyordu. Fakat Pablo Escobar için bu önemsenmeyecek bir meblağ idi.

5. Pablo Escobar‘ın en çekindiği şey ise Amerika hapishanelerinde ceza çekmekti. Sırf bu nedenle Kolombiya hükumetine, hükumet borçlarını kapatmaya karşılık, suçlu iade yasasını değiştirmeyi teklif etti. Fakat bu teklifi kabul edilmedi.

6. Pablo Escobar’ın haliyle polislerle de başı bir hayli dertteydi. Polisler tarafından aranan Pablo Escobar 1993 yılında her bir polisin başına 3 bin dolar ödül koymuştu. Bu ödülü almak isteyen siviller ise o dönem 400 polisi sokaklarda öldürmüştü.

7. Fakat tarihin en zengin uyuşturucu baronu kaçmasına rağmen bu savaşı kazanamadı ve 1993 yılında bir silahlı çatışmada bir çatının katında hayatını kaybetti. Otopsi raporunda onu öldüren kurşun kulağına yakın bir yerden isabet etmişti, bu da büyük ihtimalle intihar ettiğini gösteriyordu.

8. Pablo Escobar’ın dünyanın her yerinde aranırken oğlu ile Beyaz Saray önünde çektirdiği hatıra fotoğrafı;

Bu bilgileri daha önce duymuş olma ihtimaliniz yüksek.
Şimdi gelelim Pablo Escobar hakkında bilmedikleriniz ve Escobar’ın gerçek diğer tarafına.

9. Robin Hood lakabı da almış Escobar, bir dönem hem Amerika’ya hem de Kolombiya’ya karşı savaş açmış, öldürülecek her polis için para ödülü koymuş, bu sebeple de binlerce masum insanın ölümüne neden olmuştur. Ayrıca arasının bozulduğu bürokrat Cesar Gaviria’nın bineceği uçağı da düşürmüş ve 110 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

10. Pablo Escobar’ın 200 yargıç ve 1000 polis, gazeteci ve bürokratla birlikte toplam 4000’den fazla insanın ölümünden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.
Robin Hood Escobar’ın göz ardı edilen bilgilerine daha yeni başlıyoruz.

11. Pablo Escobar, Kolombiya’nın en büyük 2. şehri olan Medellin’in yöneticilerinden birinin küçük kız çocuğunu kaçırmış ve bunun neticesinde fidye olarak 100 bin dolar elde etmiştir.

13. Pablo Escobar, ileride eşi olacak kız arkadaşıyla görüşmeye başladığında 24 yaşındaydı. Kız arkadaşı ise sadece 13 yaşındaydı.

13. Escobar bir adamından kahve getirmesini istemiş ve daha sonra ağzının köpürmesini sağlayacak bir ilaç almış. Bunun neticesinde, “Beni zehirlemeye çalıştın” diyen Escobar 10 dakika boyunca adama silahını doğrultarak korkunç bir anı yaşatmıştır.

14. Escobar’ın kızı için yaktığı paraları hemen hemen herkes bilir. Peki Escobar’ın kızı doğum gününde Unicorn (Mitolojik tek boynuzlu at) istediği için, Escobar bir at satın alarak kafasına koniyi zımbaladığını ve atın daha sonra enfeksiyondan öldüğünü de biliyor muydunuz?

15. Bir çocuk kaçırıldığında hemen tepki verebiliyoruz, yüzlerce insanı öldüren bir terör eyleminde aynı tepkiyi veriyoruz, masum bir hayvanı zevk için öldüren birine de çok büyük tepkiler veriyoruz. Peki hepsini yapan bir insana neden saygı duyuyoruz?

Neredeyse bir ordu tarafından aranırken Beyaz Saray önünde hatıra fotoğrafı çektirmesini kral bir hareket gördüğümüz için olabilir mesela, fakirlere yardım ettiği için veya dünyayı dize getirdiği için de bir hayranlık duyuyor olabiliriz, ama en önemlisi de Amerika’ya karşı savaşmış olduğu için saygı duyuyoruz sanırım, çünkü bu bizim zayıf noktamız. He Amerika düşmanı mı? Tamam o zaman, yeterli! İnsan psikolojisi böyledir işte, birinin tek bir davranışını çok beğenmek, diğer tüm davranışlarını içinde hangi ahlaksızlık olursa olsun götürmeye yeter. Ama katil katildir, suçlu da suçlu. Milyonlarca insanın hayatını karartması ve binlerce insanın ölümüne neden olmasının, yaptığı iyiliklerle ne üstü örtülür ne de hafifler.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar